- Nie planujemy zmiany mapy drogowej, jeśli chodzi o akcyzę na alkohol - powiedział Domański w czwartek na antenie TVN24. Dodał, że już w tej chwili w cenie alkoholu akcyza stanowi potężny udział.
Podkreślił jednocześnie, że niepokój budzi wciąż bardzo wysoka sprzedaż tzw. małpek, które zalewają polskie miasta, a ich sprzedaż jest również bardzo wysoka w godzinach porannych. Zwrócił też uwagę na - jak mówił - bardzo wysoką ekonomiczną dostępność tzw. małpek.
- To budzi również niepokój minister zdrowia, jak i mój - podkreślił. Dopytywany, jakie decyzje zamierza podjąć w związku z tzw. małpkami, Domański zadeklarował, że będzie rozmawiać z szefową resortu zdrowia zdrowia na temat konkretnych działań.
Czytaj też w LEX: Wybrane zagadnienia kontroli trzeźwości pracownika w świetle ochrony danych osobowych >
Leszczyna: Opłaty za opakowania powinny być wyższe
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna na czwartkowej konferencji prasowej zaznaczyła, że tzw. małpek nie można wycofać z rynku, gdyż podlegają unijnej dyrektywie opakowaniowej. - Mój cel jest taki, aby dodatkowa opłata nałożona na te niewielkie opakowania była zdecydowanie wyższa - stwierdziła. Poinformowała, że na spotkanie z ministrem finansów jest umówiona na piątek.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna uważa, że Ministerstwo Finansów powinno zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy. Chce też zakazania sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22-6. Projekt ma trafić do Sejmu po wakacjach. Ponadto do konsultacji został skierowany projekt, zgodnie z którym osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły kupować e-papierosów, zarówno tych zawierających nikotynę, jak również inne substancje.
Ministerstwo Finansów dwa tygodnie temu przedstawiło propozycję zwiększenia skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. Zakłada ona, że akcyza na papierosy od 2025 r. wzrosłaby o 25 proc., na tytoń do palenia – o 38 proc., na wyroby nowatorskie – o 50 proc. a na płyn do e-papierosów – o 75 proc.
Czytaj też w LEX: Możliwość sprzedaży napojów alkoholowych z wykorzystaniem Internetu. Glosa do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2022 r., II GSK 2034/18 >
Piwo nadal spożywane najczęściej, ale mocny alkohol też wysoko
Jak wynika z danych udostępnianych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i Główny Urząd Statystyczny, w 2022 r. Polacy wśród alkoholu najchętniej sięgali po piwo - spożycie wyniosło 54,6 proc. Na drugim miejscu znalazły się wyroby spirytusowe (37,4 proc.). Najrzadziej spożywano natomiast wino (zaledwie 8,1 proc.). Jeszcze w 2022 r. w popularnych dyskontach tzw. małpki były na tyle tanie, że w promocjach można było je kupić nawet za niecałe 3, 5 albo 8 zł. Obecnie cena najczęściej kształtuje się na poziomie kilkunastu złotych.
Czytaj też: Alkohol w saszetkach jak musy owocowe – i równie łatwy do kupienia
Czytaj też w LEX: Kontrola trzeźwości oraz w zakresie substancji działających podobnie do alkoholu w przypadku pracowników zdalnych >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.