united kingdom
ukraine

Zmiana prawa może pomóc osobom głuchym w dostępie do rynku pracy

Prawo pracy Poprawmy prawo Niepełnosprawność
Opracowanie nowych wytycznych dla lekarzy medycyny pracy, które pozwolą im na przyznawanie osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności orzeczeń o zdolności do pracy, postuluje Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. Umożliwi to osobom głuchym podejmowanie zatrudnienia w zawodach dla nich niedostępnych z powodu niepełnosprawności słuchu, które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach. Petycja trafiła do resortów pracy i zdrowia. Zdaniem ekspertów jest to postulat do rozpatrzenia i uznania.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo Niepełnosprawność
Obecnie technologia rozwija się na tyle szybko, że lekarz potrzebuje w swojej pracy komputera niemal w równym stopniu, co stetoskopu czy skalpela. Często zderzenie z rzeczywistością jest jednak dość trudne, bo na studiach nikt nie uczy przyszłych medyków, jak posługiwać się systemami teleinformatycznymi. Tym bardziej nikt nie skupia się na cyberbezpieczeństwie. A takie edukowanie, zdaniem ekspertów, nie tylko byłoby pomocne w praktyce, ale też pozwoliłoby wyrobić dobre nawyki.
Inga Stawicka
17.12.2024
Opieka zdrowotna RODO
Przyczyną przedłużających się hospitalizacji jest brak możliwości przekazania osób po zwolnieniu z detencji do instytucji opiekuńczo-leczniczej, kiedy potrzebują kontynuacji opieki. W obecnym stanie prawnym przepisy nie regulują sytuacji tej grupy pacjentów. Rzecznik praw pacjenta zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o rozważenie zmian w prawie, które gwarantowałyby ciągłość opieki instytucjonalnej.
Monika Stelmach
16.12.2024
Prawo karne
Szczepienia na Covid-19 generalnie są w Polsce refundowane, a pacjenci mogą dzięki temu korzystać z nich bezpłatnie. Nie dotyczy to jednak osób, które nie są w Polsce ubezpieczone. Problem polega na tym, że nie mogą się oni zaszczepić - ani bezpłatnie, ani odpłatnie. Zwraca na to uwagę w interpelacji posłanka partii Razem, która apeluje do resortu zdrowia o zmiany, które pozwoliłyby zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne w kraju.
Inga Stawicka
16.12.2024
Pacjent Koronawirus szczepienia
Bez konsultacji społecznych i w ramach autopoprawki - w taki sposób resort zdrowia chce przeprowadzić ograniczenie sprzedaży saszetek nikotynowych, które obecnie wymykają się krajowym regulacjom ustawowym. Zmiana ma być dodana do projektu, którego uchwalenie od dłuższego czasu się opóźnia. Różni się też od zapowiedzi, z których wynikało, że ministerstwo chce całkowicie wyeliminować saszetki z obrotu. Inne resorty zwracają uwagę, że to niezgodne z ustaleniami.
Inga Stawicka
14.12.2024
Pacjent Rynek i konsument
Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie przepisów i wprowadzenie ułatwień dla wnioskujących i pracowników funduszu. Na mocy zarządzenia nie będzie m.in. konieczności dołączania skanów potwierdzających kwalifikacje i staż pracy pracowników, do tego wystarczy oświadczenie. Część dokumentów będzie można dostarczyć także w formie elektronicznej.
Monika Stelmach
13.12.2024
Finansowanie zdrowia
Medycy prowadzą w mediach społecznościowych profile, na których mówią o profilaktyce i możliwościach leczenia. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej wyjaśnia, jakie informacje mogą przekazywać, a jakich nie powinni - zarówno w sieci, jak i w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Ma to związek z nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r.
Monika Stelmach
13.12.2024
Zawody medyczne
Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się już 150 podmiotów, które realizują świadczenia kardiologiczne lub wykonują badania profilaktyczne – mammografię i cytologię. Spośród nich 39 podmiotów zintegrowało już systemy informatyczne z systemem P1 - zaznaczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji podsumowującej zmiany wprowadzone w ochronie zdrowia w 2024 r. i plany na najbliższą przyszłość.
Inga Stawicka
12.12.2024
Opieka zdrowotna
Zaledwie 13 proc. placówek medycznych deklaruje, że ma wewnętrzny zespół ds. cyberbezpieczeństwa w swojej strukturze, a 15 proc. korzysta z pomocy zewnętrznej. Aż 72 proc. nie ma takiego zespołu w ogóle. Tymczasem podmioty medyczne, a w szczególności szpitale, coraz częściej padają ofiarą cyberprzestępców. Czasami wystarczy, by jedna osoba kliknęła w podejrzany link, by placówkę dotknął całkowity paraliż.
Inga Stawicka
12.12.2024
Opieka zdrowotna
Narodowy Fundusz Zdrowia chce kontrolować prawidłowość prowadzenia list oczekujących na wizytę, przeprowadzania szczegółowych analiz czasu oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Przychodnie i gabinety będą miały obowiązek wpisywania harmonogramów przyjęć w aplikacji AP KOLCE. Fundusz zapewnia, że to nie zwiększy biurokracji.
Monika Stelmach
11.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Astmę ciężką można skutecznie leczyć. Terapia biologiczna jest jednak dostępna tylko w ramach programu lekowego. Ośrodki nie chcą go prowadzić, ponieważ wiąże się z biurokracją i nie idzie za tym adekwatne finansowanie. Do tego wyśrubowane warunki kwalifikacji do programu lekowego wykluczają część chorych. Od 2012 roku udało się włączyć tylko 10 proc. pacjentów, którzy mogą się zakwalifikować i odnieść korzyści z leczenia.
Monika Stelmach
11.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Ankiety badające satysfakcję pacjentów są skonstruowane w taki sposób, że mogą posłużyć jako dowód w sądzie przeciwko placówce medycznej, a nie przynieść odpowiedzi na to, jaka faktycznie jest jakość leczenia. Część pytań jest nielogiczna albo ma charakter zamknięty, mimo że ocenić trzeba je w jedenastostopniowej skali. Z kolei wskaźniki jakości nie biorą pod uwagę zróżnicowanych czynników, z którymi mierzą się szpitale - oceniają eksperci w kontekście wewnętrznych systemów zarządzania jakością.
Inga Stawicka
10.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o pół roku pilotaż programu w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. W programie obecnie są 582 szpitale. Resort zakłada, że jego wydłużenie przyczyni się do wdrożenia optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. Oprócz wydłużenia terminu programu, resort nie planuje wprowadzać innych zmian, jak np. możliwość objęcia programem zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Beata Dązbłaż
09.12.2024
Pacjent
Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Program miał się zakończyć w tym roku, jednak resort zdrowia chce przedłużyć go o kolejne cztery miesiące.
Agnieszka Matłacz Inga Stawicka
09.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wpisanie do kodeksu karnego klauzuli wyższego dobra (no fault), która miałaby uchronić medyków przed postępowaniami karnymi, wcale może nie być dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim, przepis jest bardzo trudny do skonstruowania, bo nie jest łatwo ująć przesłanki w taki sposób, by dało się ją zinterpretować. Poza tym, prawnicy podkreślają, że postępowań karnych wobec medyków jest niewiele. Z kolei lekarze zwracają uwagę na to, że są one traumatyczne.
Inga Stawicka
09.12.2024
Pacjent Zawody medyczne
Korzystanie z uprzejmości znajomych albo własnych dzieci w tłumaczeniu podczas wizyty u lekarza, ewentualnie opłacenie tłumacza języka migowego w czasie wizyty lekarskiej z własnych środków – to wciąż powszechne sposoby osób głuchych radzenia sobie w placówkach ochrony zdrowia. Bo choć istnieje prawo, które zapewnia dostępność w tych miejscach, to najczęściej jest jednak martwe. Brakuje mechanizmów prawnych, które pozwoliłyby tym osobom skutecznie dochodzić swoich praw przed sądami czy rzecznikiem praw pacjenta.
Beata Dązbłaż
07.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo
Podobnie jak w przypadku zdarzeń niepożądanych, w Polsce nie bada się kompleksowo zjawiska dyskryminacji w środowisku lekarskim. Ale jeśli już organizacje się tego podejmą, wyniki są zatrważające – 73,5 proc. przedstawicielek zawodów medycznych deklaruje, że osobiście spotkało się z formą dyskryminacji. Dyskryminowani bywają również pacjenci, np. cierpiący na choroby psychiatryczne.
Inga Stawicka
06.12.2024
Zawody medyczne
W projekcie rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie leczenia przeszczepu przeciwko gospodarzowi. Dotychczas pieniądze na ten cel pochodziły z Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r. Zmiana pozwoli na większą stabilizację, jeśli chodzi o realizację tej procedury. Z leczenia może skorzystać około 50–70 pacjentów rocznie.
Monika Stelmach
05.12.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pięć lat pisania kilkustronicowego uzasadnienia, posiedzenia w składach niezgodnych z ustawą i niedoręczanie decyzji - to tylko kilka przykładów zaniedbań, które zidentyfikował rzecznik praw pacjenta po przejęciu spraw prowadzonych wcześniej przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Postępowania mają zakończyć się do końca tego roku - na razie 68 (z 370) rozstrzygnięto prawomocnie, a wstępnie przeanalizowano 180.
Inga Stawicka
05.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Zwiększenie planowanych przychodów i kosztów o ponad 826 mln zł zakładają zmiany w planie finansowym NFZ na 2024 r., które poparła sejmowa komisja zdrowia. Za wnioskiem prezesa NFZ o zmianę w planie finansowym NFZ na 2024 r. głosowało 28 posłów komisji, nikt nie był przeciwny, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2024
Finansowanie zdrowia
Na 5 grudnia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego zaplanowali protest pod Sejmem. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące reorganizacji CZP mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia rozwiązań wypracowanych w pilotażu i likwidacji części centów. Protest poparł Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Monika Stelmach
04.12.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w piśmie do ministry zdrowia pyta o wykorzystanie środków z FM. Wnioskuje też o przekazanie tych pieniędzy do Narodowego Funduszu Zdrowia. - Przekazanie wydaje się niezbędne dla zapewnienia ciągłości finansowania ochrony zdrowia – twierdzi OFO. MZ nie zamierza jednak zasilić konta NFZ i przypomina, że nie taki jest cel Funduszu Medycznego.
Monika Stelmach
04.12.2024
Finansowanie zdrowia
Zwiększenie dostępu do badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych poprzez rozszerzenie zakresu personelu medycznego uprawnionego do wykonywania świadczenia - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Badanie wykona i opisze również kardiolog, a przeprowadzić je będzie mógł technik elektroradiologii.
Inga Stawicka
04.12.2024
Opieka zdrowotna
Jeśli lekarz wystawi receptę, na której nieprawidłowo określi poziom refundacji leku, NFZ nałoży na niego karę. Problem w tym, że medyk nie może ufać nawet serwisom, które oferują tego typu dane, bo część z nich może być nieaktualna, gdy lekarz z nich korzysta. Klauzul wyłączających odpowiedzialność nie da się natomiast podważyć. Lekarze od dawna apelują o zmiany - przede wszystkim o stworzenie automatycznego, zaufanego systemu.
Inga Stawicka
04.12.2024
Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo
Elektroniczna karta opieki kardiologicznej, czyli EKOK, pozwoli zbierać w jednym miejscu dokumentację medyczną pacjenta - zapowiedzieli we wtorek podczas konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. To jedno z rozwiązań Krajowej Sieci Kardiologicznej, nad którą pracuje resort zdrowia. Eksperci zaznaczyli, że karta będzie wzorowana na karcie DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego).
Inga Stawicka PAP
03.12.2024
Pacjent
Zmiany proponowane przez Naczelną Radę Lekarską dotyczą przede wszystkim komisji bioetycznych. NRL postuluje znowelizowanie sposobu ich finansowania, wybierania składu zespołu opiniującego, sposobu wynagradzania jego członków oraz większego dostępu do szkoleń. Rada wskazuje, że rośnie liczba prowadzonych w Polsce badań klinicznych, dlatego ważne jest zapewnienie wysokiej jakości ich oceny oraz bezpieczeństwa pacjentów.
Monika Stelmach
03.12.2024
Zawody medyczne
Naczelna Izba Lekarska apeluje do ministra zdrowia o systemowe zmiany, które dałyby lekarzom uprawnienia do przyjęć poza kolejnością w ochronie zdrowia. Samorząd podkreśla, że ma to szczególne znaczenie dla lekarzy seniorów. Jednak pomysł wydaje się kontrowersyjny nawet medykom, a prawnik ma wątpliwości, czy istnieją podstawy prawne do tak szczególnego traktowania lekarzy w kontekście innych osób pracujących w ochronie zdrowia.
Beata Dązbłaż
03.12.2024
Pacjent Zawody medyczne

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.
Regina Skibińska
03.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Określenie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych w celu zapewnienia właściwego poziomu i jakości czynności medycyny laboratoryjnej i osiągnięcie niezbędnego, akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa pacjenta i personelu oraz wiarygodności wyników badań laboratoryjnych. To najważniejszy cel rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów jakości dla laboratoriów, którego projekt właśnie został opublikowany.
Inga Stawicka
02.12.2024
Zawody medyczne
W uzdrowiskach, które teoretycznie mają wspierać pacjentów w powrocie do zdrowia i promować zdrowy tryb życia, bez problemu można kupić alkohol, a jego spożywanie często odbywa się w warunkach imprezowych - zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji. Resort zdrowia deklaruje, że przyjrzy się problemowi, choć w obecnie procedowanym projekcie zakazu sprzedaży alkoholu w takich miejscach nie ma.
Inga Stawicka
02.12.2024
Pacjent Poprawmy prawo