united kingdom
ukraine

Włączenie kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

OBWIESZCZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 7 marca 2025 r.
w sprawie włączenia kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Na podstawie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2024 r. poz. 1606) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia informacje o włączeniu kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

ZAŁĄCZNIK

INFORMACJE O WŁĄCZENIU KWALIFIKACJI WOLNORYNKOWEJ "POZYSKIWANIE DREWNA PILARKĄ ŁAŃCUCHOWĄ" DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI

1. Nazwa kwalifikacji wolnorynkowej
Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową

2. Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisany do kwalifikacji wolnorynkowej

4 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji

3. Efekty uczenia się wymagane dla kwalifikacji wolnorynkowej

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się
Osoba posiadająca kwalifikację wolnorynkową "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" samodzielnie dobiera technikę ścinki oraz kierunek obalania drzewa z uwzględnieniem m.in. rodzaju drzewa, jego stanu zdrowotnego, budowy korony, kierunku pochylenia względem indywidualnego kierunku obalania, wiatru, stref niebezpiecznych i ścieżek oddalania. Samodzielnie ścina i obala drzewa. Okrzesuje drzewa i przerzyna drewno. We wszystkich czynnościach posługuje się pilarką łańcuchową zgodnie z instrukcją obsługi producenta oraz zasadami bezpieczeństwa pracy tego typu sprzętem. Stosuje w razie zidentyfikowanej potrzeby narzędzia pomocnicze. Planuje i organizuje pracę własną. Jest gotowa do współpracy w grupie osób wykonujących ścinkę, obalanie i okrzesywanie drzew oraz przerzynkę drewna na wyznaczonym terenie. W podejmowanych działaniach uwzględnia zróżnicowane warunki atmosferyczne.
Zestaw 1. Przygotowanie do ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki drewna
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Opisuje warunki bezpiecznej ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki drewna 1. Opisuje zagrożenia związane z wykonywanymi czynnościami - zależne od siebie i od czynników zewnętrznych, m.in. czynniki atmosferyczne, czynniki chemiczne, czynniki biologiczne, czynniki organizacyjne, obciążenia mechaniczne i wibroakustyczne, nieprawidłowe zachowanie się drwala-pilarza, niewłaściwy stan czynnika materialnego, w tym pilarki łańcuchowej oraz narzędzi pomocniczych, przeszkody (gałęzie, inne drzewa, linie napowietrzne, inne stanowiska pracy, budynki, szlaki komunikacyjne i gospodarcze, ukształtowanie terenu), zjawisko odbicia, cięcie górną częścią końcówki prowadnicy pilarki łańcuchowej, rozłupanie pnia, niekontrolowaną zmianę kierunku obalania drzewa, cofnięcie się obalanego drzewa, zawieszenie drzewa i jego rodzaje, złamane drzewa (złomy) i ich rodzaje, drzewa wywrócone z odsłoniętym systemem korzeniowym (wywroty) i ich rodzaje, naprężenia drewna, w tym występujące w gałęziach i pniach, drzewa pęknięte, drzewa z widoczną lub ukrytą zgnilizną, drzewa wielopniowe, rozgałęziające się poniżej i powyżej wysokości 130 cm (pierśnicy).

2. Opisuje sposoby działania w przypadku wystąpienia zagrożeń związanych z wykonywanymi czynnościami, m.in. dopuszczalne metody usuwania zawieszonego drzewa, techniki ścinki i obalania złomów, techniki przerzynki drewna o różnym stopniu naprężeń oraz metody usuwania naprężeń gałęzi i pnia.

3. Omawia naprężenia występujące w pniach drzew pochylonych i zasady postępowania z takimi drzewami.

4. Wymienia warunki, w których nie można ścinać i obalać drzew.

5. Opisuje zagrożenia związane z czynnością okrzesywania drzew wynikające m.in. ze stawania na pniu okrzesywanego drzewa, opierania stopy o pień okrzesywanego drzewa, stawania okrakiem nad okrzesywanym drzewem, odcinania gałęzi i sęków końcówką prowadnicy pilarki łańcuchowej, odcinania gałęzi niewidocznych i niedostępnych (np. ukrytych w śniegu), chodzenia w trakcie wykonywania cięcia, trzymania uruchomionej pilarki łańcuchowej tylko za uchwyt sterujący, odcinania gałęzi od strony włókien ściskanych mogących spowodować zakleszczenie prowadnicy pilarki łańcuchowej, wyszarpywania zakleszczonej prowadnicy z rzazu, odcinania gałęzi naprężonych przed usunięciem naprężenia, pracy urządzeniem tnącym pilarki łańcuchowej powyżej barków drwala-pilarza, skracania gałęzi naprężonej, stojąc po wypukłej stronie jej wygięcia, obracania drzew przy użyciu siekiery, stawania na stoku poniżej okrzesywanego drzewa oraz okrzesywania drzewa w sytuacji, gdy zostało obalone wierzchołkiem w górę stoku.

6. Opisuje zagrożenia związane z czynnością przerzynki drewna wynikające m.in. z możliwości obsunięcia lub stoczenia się przerzynanego pnia, pozostawienia gałęzi lub sęków podczas przerzynki w miejscu zakładania rzazu pionowego, niewłaściwej oceny naprężeń pnia oraz niewłaściwego ustawienia się drwala-pilarza w przypadku ułożenia pnia wzdłuż warstwicy stoku.

7. Demonstruje zasady ergonomii pracy związane z pozycją ciała podczas pracy pilarką łańcuchową (pozycja robocza), ułożeniem dłoni na uchwytach pilarki łańcuchowej (uchwyt podtrzymujący i sterujący), dźwiganiem i przemieszczaniem ciężarów.

8. Wymienia środki ochrony indywidualnej wraz ze wskazaniem okresów ich używalności i parametrów, m.in. wkładki przeciwprzecięciowe, kompletne kaski ochronne.

9. Dobiera odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

10. Opisuje sposoby przygotowania i zabezpieczenia powierzchni manipulacyjnej, na której będą wykonywane ścinka i obalanie drzew, związane z podziałem tej powierzchni na działki robocze w zależności od ukształtowania terenu, zasady oznakowania powierzchni manipulacyjnej, w tym sposób oznakowania działek roboczych, a także kolejność ścinki drzew na powierzchni manipulacyjnej podzielonej na działki robocze.

11. Opisuje przygotowanie stanowiska roboczego oraz ścieżek oddalania.

12. Omawia organizację i metody pracy wraz z zasadami pracy w zespole roboczym, z uwzględnieniem sposobu porozumiewania się przy użyciu ustalonych sygnałów.

Dobiera i przygotowuje pilarkę łańcuchową oraz narzędzia pomocnicze do ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki drewna 1. Ocenia możliwość wystąpienia zgnilizny miękkiej w drewnie ścinanego drzewa.

2. Dobiera pilarkę łańcuchową odpowiednio do rodzaju wykonywanego zadania i uzasadnia dobór.

3. Dobiera narzędzia pomocnicze niezbędne do ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki i przemieszczania drewna, m.in. siekiery, dźwignie, kliny, tyczki kierunkowe, haki i kleszcze samozaciskowe, ściągacze linowe. Uzasadnia dobór i opisuje sposoby wykorzystania dobranych narzędzi pomocniczych.

4. Omawia codzienną, tygodniową i miesięczną obsługę techniczną pilarki łańcuchowej, w tym zasady konserwacji filtra powietrza, regulacji smarowania pilarki łańcuchowej, jej prowadnicy oraz taśmy hamulca bezpieczeństwa.

5. Omawia rodzaje, budowę i konserwację układu tnącego pilarki łańcuchowej, w tym typy zębów tnących, ostrzenie pilarki łańcuchowej, regulację szczeliny wrębowej zęba tnącego (regulacja wysokości ogranicznika głębokości zęba tnącego) w zależności od twardości przerzynanego drewna lub rodzaju wykonywanego zadania, rodzaje pilników, narzędzia pomocnicze do konserwacji pilarki łańcuchowej, typy prowadnic oraz kółek lub bębnów napędowych, a także objawy zużycia poszczególnych części układu.

6. Omawia zasady przygotowania mieszanki paliwowo-olejowej według zalecanych proporcji, zastosowanie olejów biodegradowalnych oraz warunki magazynowania i transportowania substancji niebezpiecznych.

7. Omawia zasady bezpieczeństwa w trakcie uzupełniania oleju i mieszanki paliwowo-olejowej.

Przygotowuje pilarkę łańcuchową do pracy 1. Wskazuje elementy budowy pilarki łańcuchowej odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy (hamulec, amortyzatory drgań, wychwytnik łańcucha, osłony dłoni, blokada dźwigni gazu, wyłącznik zapłonu) oraz sprawdza smarowanie prowadnicy pilarki łańcuchowej i prawidłowe działanie hamulca.

2. Demonstruje uzupełnianie oleju oraz mieszanki paliwowo-olejowej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

3. Demonstruje montaż i demontaż elementów układu tnącego pilarki łańcuchowej.

4. Demonstruje prawidłowe i bezpieczne sposoby uruchomienia pilarki łańcuchowej.

5. Ostrzy łańcuch pilarki łańcuchowej według zaleceń producenta z wykorzystaniem narzędzi pomocniczych.

Zestaw 2. Ścinka i obalanie drzew
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Opisuje zasady bezpiecznej i higienicznej pracy, przygotowanie stanowiska roboczego, parametry pniaka oraz technikę ścinki i obalania drzew 1. Wymienia techniki ścinki drzew.

2. Omawia fazy ścinki drzew (usunięcie nabiegów korzeniowych, rzaz podcinający, skrócenie zawiasy i rzaz ścinający).

3. Opisuje techniki ścinki i obalania drzew w różnych sytuacjach, m.in. ścinkę i obalanie drzew za pomocą pilarki łańcuchowej z użyciem dźwigni- -obracaka lub tyczki kierunkowej, ścinkę i obalanie drzew o średnicy mniejszej od użytecznej długości prowadnicy pilarki łańcuchowej, ścinkę i obalanie drzew o średnicy nieprzekraczającej dwóch użytecznych długości prowadnicy pilarki łańcuchowej, ścinkę i obalanie drzew o średnicy przekraczającej dwie użyteczne długości prowadnicy pilarki łańcuchowej, ścinkę i obalanie drzew pochylonych, w zależności od kierunku pochylenia drzewa względem indywidualnego kierunku obalania, ścinkę i obalanie złomów lub ich części, ścinkę i obalanie wywrotów, ścinkę i obalanie drzew z pękniętym pniem, ścinkę i obalanie drzew zlokalizowanych w sąsiedztwie budynków, budowli, linii teleenergetycznych i szlaków komunikacyjnych, ścinkę i obalanie drzew wyjątkowo grubych, ścinkę i obalanie drzew silnie pochylonych, w tym przeciwnie do założonego kierunku ich obalania oraz ścinkę i obalanie drzew zawieszonych, trudnych do ściągnięcia.

4. Omawia zasady wyboru kierunku obalania drzew (ogólny kierunek) lub drzewa (indywidualny kierunek).

5. Wyznacza ścieżki oddalania i omawia strefy niebezpieczne, w tym dla ścinki jednoosobowej i dwuosobowej.

6. Omawia parametry, jakie należy zastosować przy ścince i obalaniu drzew, m.in. kąt rzazu podcinającego, jego głębokość i rodzaje, wysokość progu, szerokość zawiasy, wysokość pnia po ściętym drzewie, głębokość skrócenia zawiasy oraz przypadki, kiedy skrócenie zawiasy jest zabronione.

7. Omawia funkcję zawiasy oraz progu bezpieczeństwa.

Zachowuje zasady bezpiecznej i higienicznej pracy podczas ścinki i obalania drzew 1. Przed ścinką i obaleniem drzew zabezpiecza powierzchnię manipulacyjną odpowiednimi znakami.

2. Przed ścinką i obaleniem drzew wyznacza ścieżki oddalania w zależności od metody ścinki (jednoosobowa lub dwuosobowa), na odległość co najmniej 5 m od pnia ścinanego drzewa.

3. Przed ścinką i obaleniem drzew lustruje przedpole, w tym upewnia się, czy w strefie niebezpiecznej nie znajdują się osoby postronne lub zwierzęta.

4. Przed ścinką i obaleniem drzew upewnia się, czy osoby, które są upoważnione do przebywania w strefie niebezpiecznej, przebywają przy pniu ścinanego drzewa w pobliżu ścieżek oddalania.

5. Sygnalizuje przystąpienie do ścinki i obalania drzew okrzykiem ostrzegawczym "UWAGA".

6. Oddala się, obserwując obalające się drzewo, po ścieżce oddalania we właściwym kierunku od obalającego się drzewa, natychmiast po rozpoczęciu rozwierania się rzazu ścinającego.

7. Po ścince drzewa wraca do pniaka dopiero po upewnieniu się, że nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, np. zawieszona gałąź.

8. Używa środków ochrony indywidualnej.

9. Używa hamulca bezpieczeństwa pilarki łańcuchowej.

10. Stosuje zasady ergonomii (właściwa pozycja robocza, ułożenie dłoni na uchwytach pilarki łańcuchowej).

Użytkuje pilarkę łańcuchową i narzędzia pomocnicze podczas ścinki i obalania drzew 1. Dobiera technikę ścinki i obalania drzew, uwzględniając budowę pnia i korony drzewa, jego pochylenie względem indywidualnego kierunku obalania, ukształtowania terenu i innych warunków.

2. Przygotowuje ścieżki oddalania.

3. Dokonuje ścinki drzewa oraz jego obalenia, wykorzystując pilarkę łańcuchową i narzędzia pomocnicze zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

4. Posługuje się pilarką łańcuchową zgodnie z instrukcją obsługi producenta.

Zestaw 3. Okrzesywanie drzew
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Identyfikuje i usuwa naprężenia gałęzi 1. Identyfikuje naprężenia gałęzi, jakie wystąpiły po obaleniu drzewa.

2. Omawia sposób usuwania naprężeń gałęzi.

3. Dobiera technikę usuwania naprężeń gałęzi.

4. Wykonuje cięcia usuwające naprężenia gałęzi, wykorzystując pilarkę łańcuchową i narzędzia pomocnicze.

Dobiera technikę okrzesywania drzew 1. Dobiera technikę okrzesywania drzewa stosownie do zaistniałej sytuacji i gatunku drzewa (pozycja robocza, kierunek okrzesywania, narzędzia służące do okrzesywania).

2. Odcina gałęzie od pnia.

Zachowuje zasady bezpiecznej i higienicznej pracy podczas okrzesywania drzew 1. Sprawdza położenie okrzesywanego drzewa w celu zlokalizowania zagrożeń.

2. Sprawdza, na jakich gałęziach opiera się obalone drzewo.

3. Zbliża się do odcinanej gałęzi od strony kąta rozwartego jej osadzenia.

4. Używa środków ochrony indywidualnej.

5. Używa hamulca bezpieczeństwa pilarki łańcuchowej.

6. Stosuje zasady ergonomii (właściwa pozycja robocza i ułożenie dłoni na uchwytach pilarki łańcuchowej).

Zestaw 4. Przerzynka drewna
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Przygotowuje przerzynkę drewna 1. Identyfikuj e punkty podparcia pnia.

2. Dobiera techniki przerzynki drewna w zależności od grubości pnia i rozkładu naprężeń drewna.

3. Przygotowuje miejsce przerzynki drewna zgodnie z zasadami ergonomii i bezpieczeństwa.

Przerzyna drewno na sortyment 1. Dobiera technikę przerzynki drewna w zależności od rozkładu naprężeń drewna.

2. Przerzyna drewno, wykorzystując pilarkę łańcuchową oraz narzędzia pomocnicze.

Zachowuje zasady bezpiecznej i higienicznej pracy podczas przerzynki drewna 1. Identyfikuje naprężenia drewna i cięcie rozpoczyna od strony włókien ściskanych.

2. Zabezpiecza drewno przed osunięciem się lub stoczeniem.

3. Używa środków ochrony indywidualnej.

4. Używa hamulca bezpieczeństwa pilarki łańcuchowej.

5. Stosuje zasady ergonomii (właściwa pozycja robocza, ułożenie dłoni na uchwytach pilarki łańcuchowej).

4. Ramowe wymagania dotyczące metod przeprowadzania walidacji, osób przeprowadzających walidację oraz warunków organizacyjnych i materialnych niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzania walidacji

4.1. Wymagania dotyczące metod przeprowadzania walidacji

Do weryfikacji efektów uczenia się (walidacji) stosuje się następujące metody: 1) test teoretyczny;

2) obserwacja w warunkach rzeczywistych (obserwacja w miejscu pracy);

3) wywiad swobodny (rozmowa z komisją walidacyjną);

4) wywiad ustrukturyzowany (rozmowa z komisją walidacyjną).

Walidacja składa się z dwóch części. W części pierwszej za pomocą metod: testu teoretycznego, obserwacji w warunkach rzeczywistych oraz wywiadu swobodnego sprawdzane jest posiadanie efektów uczenia się z zestawu 1. Przygotowanie do ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki drewna. Zaliczenie części pierwszej dopuszcza do części drugiej. W części drugiej za pomocą metod: wywiadu ustrukturyzowanego oraz obserwacji w warunkach rzeczywistych sprawdzane jest posiadanie efektów uczenia się zawartych w pozostałych zestawach.

Wszystkie zadania praktyczne osoba przystępująca do walidacji musi wykonać zgodnie z zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy oraz wymaganiami zawartymi w instrukcji stanowiskowej opracowanej przez instytucję certyfikującą. Złamanie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy oraz wymagań zawartych w instrukcji stanowiskowej skutkuje przerwaniem walidacji.

Nie dopuszcza się metody analizy dowodów i deklaracji.

4.2. Wymagania dotyczące osób przeprowadzających walidację

Walidację prowadzi komisja walidacyjna składająca się co najmniej z trzech członków.

Każdy z członków komisji walidacyjnej musi posiadać uprawnienia instruktora ścinki, a ponadto spełniać co najmniej dwa z następujących kryteriów, przy czym członkowie komisji walidacyjnej muszą spełniać łącznie wszystkie z następujących kryteriów:

1) posiadanie kwalifikacji pełnej, co najmniej na 4 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji;

2) posiadanie co najmniej 2-letniego doświadczenia zawodowego jako instruktor ścinki drzew;

3) posiadanie co najmniej 5-letniego doświadczenia zawodowego w prowadzeniu zajęć dydaktycznych, szkoleń lub przeprowadzaniu weryfikacji efektów uczenia się wyodrębnionych w kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Za powołanie członków komisji walidacyjnej odpowiada instytucja certyfikująca, przy czym jednego z członków komisji walidacyjnej wyznacza, na wniosek instytucji certyfikującej, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych właściwy dla miejsca przeprowadzania walidacji.

Każdy z członków komisji walidacyjnej przed przystąpieniem do przeprowadzania walidacji w danej instytucji certyfikującej jest zobowiązany do uczestnictwa w szkoleniu lub spotkaniu organizacyjnym dla członków komisji walidacyjnej, zorganizowanym przez instytucję certyfikującą, przygotowującym w zakresie stosowania metod przeprowadzania walidacji, w tym wypełniania arkuszy oceny, rozumienia poszczególnych zadań, pytań lub wskaźników, stosowania kluczy oraz zasad oceny, a także zapoznania ze scenariuszem walidacji, matrycą walidacji oraz opisem kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

4.3. Wymagania dotyczące warunków organizacyjnych i materialnych niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia walidacji

Za zapewnienie warunków organizacyjnych i materialnych niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia walidacji odpowiada instytucja certyfikująca. Instytucja certyfikująca zapewnia w szczególności:

1) bezpieczne i higieniczne warunki walidacji w pomieszczeniach i na powierzchniach manipulacyjnych z podziałem na działki robocze;

2) odpowiednio wyposażone pomieszczenia do przeprowadzenia części pierwszej walidacji;

3) pomieszczenie socjalne umożliwiające osobie przystępującej do walidacji przebranie się w odzież ochronną;

4) dostęp do terenu leśnego objętego procesami gospodarczymi z możliwością ścinki drzew;

5) w pełni sprawne pilarki łańcuchowe spełniające normy emisji CO2 zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1628 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wymogów dotyczących wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz homologacji typu w odniesieniu do silników spalinowych wewnętrznego spalania przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach, zmieniającym rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 i (UE) nr 167/2013 oraz zmieniającym i uchylającym dyrektywę 97/68/WE (Dz. Urz. UE L 252 z 16.09.2016, str. 53), dostosowane do parametrów drzew znajdujących się na powierzchni manipulacyjnej z podziałem na działki robocze, na której prowadzona jest walidacja;

6) materiały eksploatacyjne, w tym oleje biodegradowalne oraz mieszankę paliwowo-olejową;

7) narzędzia pomocnicze gwarantujące bezpieczną realizację zadań w ramach walidacji;

8) kaski ochronne dla drwali-pilarzy z funkcją komunikacji bezprzewodowej na powierzchni roboczej dla osób przystępujących do walidacji i członków komisji walidacyjnej podczas zadań praktycznych;

9) apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, wyposażoną w standardzie R0;

10) ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas przeprowadzanej walidacji dla osób przystępujących do walidacji i członków komisji walidacyjnej;

11) pokrycie kosztów działalności komisji walidacyjnej.

Osoba przystępująca do walidacji musi być wyposażona w odzież, rękawice, obuwie ochronne i inne środki ochrony indywidualnej przeznaczone do pracy przy ścince drzew, zgodnie z wymaganiami określonymi przez instytucję certyfikującą, uwzględniającymi zasady bezpiecznej i higienicznej pracy. Instytucja certyfikująca nie ma obowiązku zapewniania osobie przystępującej do walidacji środków ochrony indywidualnej innych niż kaski ochronne dla drwali-pilarzy z funkcją komunikacji bezprzewodowej na powierzchni roboczej. Członek komisji walidacyjnej ocenia i decyduje o dopuszczeniu środków ochrony indywidualnej osób przystępujących do walidacji do użycia w trakcie walidacji. Instytucja certyfikująca ponosi pełną odpowiedzialność za udostępnioną powierzchnię roboczą oraz używane podczas walidacji na powierzchni roboczej pilarki łańcuchowe, narzędzia pomocnicze, środki ochrony indywidualnej oraz maszyny pod kątem spełnienia norm bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ścinki, obalania i okrzesywania drzew oraz przerzynki drewna. Instytucja certyfikująca oraz osoba przystępująca do walidacji zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymagań sanitarno-higienicznych obowiązujących w miejscu przeprowadzania walidacji, a ich nieprzestrzeganie może być podstawą do przerwania walidacji. Koszty ewentualnego tłumacza przysięgłego są pokrywane przez osobę przystępującą do walidacji.

Instytucja certyfikująca zapewnia bezstronną i niezależną procedurę odwoławczą, w ramach której osoby przystępujące do walidacji mają możliwość odwołania się od decyzji walidacyjnej. W przypadku negatywnego wyniku walidacji podmiot prowadzący walidację jest zobowiązany przedstawić uzasadnienie decyzji.

4.4. Etapy identyfikowania i dokumentowania

Żaden ze wskazanych dla kwalifikacji efektów uczenia się nie może zostać zwalidowany na etapie identyfikowania i dokumentowania. Nie dopuszcza się metody analizy dowodów.

5. Warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji, jeżeli zostały określone, albo informacja o braku takich warunków

Osoba przystępująca do walidacji musi:

1) mieć ukończone 18 lat;

2) posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku drwal-pilarz;

3) ukończyć kurs pierwszej pomocy, minimum 8-godzinny, w ostatnich 5 latach przed przystąpieniem do walidacji, zawierający następujące treści: a) ocenę sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku,

b) ocenę stanu poszkodowanego,

c) kontrolę czynności życiowych,

d) postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym,

e) podstawowe czynności podtrzymywania życia,

f) postępowanie w przypadku zachorowań i stanów nagłych, bólu w klatce piersiowej, drgawek,

g) postępowanie w przypadku krwotoków, poważnych ran, oparzeń i odmrożeń, ukąszeń i użądleń,

h) postępowanie w przypadku urazów kostno-stawowych oraz urazów głowy i kręgosłupa.

6. Inne, poza pozytywnym wynikiem walidacji, warunki uzyskania kwalifikacji wolnorynkowej, jeżeli zostały określone, albo informacja o braku takich warunków

Nie dotyczy.

7. Okres ważności certyfikatu kwalifikacji wolnorynkowej, bezterminowy lub określony oraz warunki przedłużenia ważności, jeżeli okres ważności certyfikatu został określony

Certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej zachowuje ważność przez 6 lat od dnia jego wydania. Warunkiem przedłużenia ważności certyfikatu jest ponowne uzyskanie pozytywnego wyniku walidacji przed wygaśnięciem terminu jego ważności.

8. Dodatkowe wymagania wynikające ze specyfiki kwalifikacji wolnorynkowej dotyczące:

a) zakresu i częstotliwości ewaluacji wewnętrznej, o których mowa w art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,

b) zakresu i częstotliwości sporządzania raportów z zewnętrznego zapewniania jakości, o których mowa w art. 68 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,

c) zakresu i częstotliwości składania sprawozdań z działalności, o których mowa w art. 76 ust. 1-3 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

Nie określa się.

9. Dodatkowe warunki, które muszą spełniać podmioty ubiegające się o uprawnienie do certyfikowania na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

Podmiot ubiegający się o uprawnienie do certyfikowania kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do wniosku o nadanie uprawnienia do certyfikowania tej kwalifikacji wolnorynkowej dołącza:

1) scenariusz walidacji zawierający szczegółowy opis walidacji, uwzględniający najważniejsze kwestie merytoryczne i rozwiązania organizacyjne, m.in. opis etapów i przebiegu walidacji, wykorzystywane metody i dobrane do nich narzędzia służące weryfikacji efektów uczenia się, kompetencje osób odpowiedzialnych za realizację poszczególnych czynności;

2) matrycę walidacji obejmującą wszystkie efekty uczenia się i kryteria ich weryfikacji wskazanej dla tej kwalifikacji wolnorynkowej wraz z przypisanymi sposobami weryfikacji efektów uczenia się (metoda, narzędzie służące weryfikacji efektów uczenia się oraz pytanie/zadanie/polecenie), gwarantującą, że każdy z efektów uczenia się został uwzględniony w postępowaniu walidacyjnym.

Wzory scenariusza walidacji oraz matrycy walidacji udostępnia minister właściwy do spraw środowiska na etapie opublikowania informacji o możliwości składania wniosków o nadanie uprawnienia do certyfikowania kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową".

10. Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji, z uwzględnieniem terminu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji

Nie rzadziej niż raz na 5 lat
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2025.269

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Włączenie kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
Data aktu: 07/03/2025
Data ogłoszenia: 25/03/2025
Data wejścia w życie: 25/03/2025