united kingdom
ukraine

Warunki techniczne przetwarzania danych przez Krajowy System Informatyczny do spraw Systemu Wjazdu/Wyjazdu

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 26 marca 2025 r.
w sprawie warunków technicznych przetwarzania danych przez Krajowy System Informatyczny do spraw Systemu Wjazdu/Wyjazdu 2

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 18 października 2024 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/ Wyjazdu (Dz. U. poz. 1688) zarządza się, co następuje:
§  1.
 Rozporządzenie określa:
1)
sposób wykorzystywania Krajowego Systemu Informatycznego do spraw Systemu Wjazdu/Wyjazdu, zwanego dalej "KSI EES", jako krajowego interfejsu Systemu Wjazdu/Wyjazdu, zwanego dalej "EES";
2)
warunki techniczne przetwarzania danych EES przez KSI EES.
§  2.
 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
brzegowym urządzeniu sieciowym - należy przez to rozumieć urządzenie typu firewall pełniące funkcję urządzenia dostępowego do KSI EES, terminujące tunel VPN IPsec;
2)
certyfikacie - należy przez to rozumieć elektroniczne zaświadczenie, zapewniające poufność przesyłanych danych oraz bezpieczeństwo procesu uwierzytelniania użytkownika instytucjonalnego, będące elementem Infrastruktury Klucza Publicznego (PKI), czyli kryptosystemu, w którego skład wchodzą urzędy certyfikacyjne, urzędy rejestracyjne, użytkownicy certyfikatów (subskrybenci), oprogramowanie i sprzęt, wydane zgodnie z obowiązującą w Straży Granicznej Polityką Certyfikacji;
3)
TLS (Transport Layer Security) - należy przez to rozumieć protokół służący do szyfrowania transmisji danych w sieci;
4)
VPN (Virtual Private Network) - należy przez to rozumieć wirtualną sieć prywatną jako sieć przekazu danych korzystającą z publicznej infrastruktury telekomunikacyjnej, która dzięki stosowaniu protokołów tunelowania i procedur bezpieczeństwa zachowuje poufność danych;
5)
wydzielonej sieci teleinformatycznej - należy przez to rozumieć niepubliczną sieć telekomunikacyjną, która dzięki zastosowaniu rozwiązań sprzętowych lub programowych zapewnia możliwość logicznej separacji od powszechnie dostępnej infrastruktury telekomunikacyjnej;
6)
certyfikacie X.509 - należy przez to rozumieć standard opisujący sposób użycia asymetrycznych algorytmów kryptograficznych.
§  3.
 KSI EES wykorzystuje się jako krajowy interfejs EES przez zapewnienie połączenia:
1)
w przypadku użytkownika indywidualnego - przez aplikację WWW EES lub
2)
w przypadku użytkownika końcowego - przez system teleinformatyczny użytkownika instytucjonalnego.
§  4.
 Warunki techniczne przetwarzania danych EES obejmują:
1)
zapewnienie bezpieczeństwa własnej sieci teleinformatycznej podłączonej do KSI EES;
2)
zapewnienie połączenia z KSI EES za pośrednictwem wydzielonej sieci teleinformatycznej z wykorzystaniem protokołu https oraz VPN;
3)
wykorzystanie protokołu TLS i certyfikatu X.509 w celu zabezpieczenia dostępu do KSI EES;
4)
uzyskanie:
a)
certyfikatu dla brzegowego urządzenia sieciowego wydawanego przez Centralny Organ Techniczny KSI EES,
b)
parametrów konfiguracji brzegowego urządzenia sieciowego określanych przez Centralny Organ Techniczny KSI EES.
§  5.
 Warunki techniczne przetwarzania danych EES przez użytkownika indywidualnego obejmują dodatkowo uwierzytelnienie się w KSI EES spersonalizowanym identyfikatorem użytkownika indywidualnego oraz hasłem, wydanymi zgodnie z art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 18 października 2024 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Wjazdu/Wyjazdu, zwanej dalej "ustawą".
§  6.
 Warunki techniczne przetwarzania danych EES przez użytkownika instytucjonalnego obejmują dodatkowo:
1)
uzyskanie certyfikatu uwierzytelniającego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 17 ust. 18 ustawy;
2)
zapewnienie uwierzytelnienia użytkownika końcowego we własnym systemie teleinformatycznym i przetwarzania przez niego danych EES na podstawie przydzielonych uprawnień;
3)
zapewnienie odnotowywania przez własny system teleinformatyczny informacji obejmujących:
a)
indywidualny identyfikator użytkownika końcowego,
b)
datę i godzinę dokonania czynności,
c)
dane, których dotyczyła czynność,
d)
określenie rodzaju czynności wykonanej za pośrednictwem KSI EES,
e)
w przypadku czynności polegającej na dokonaniu wpisu - niepowtarzalny identyfikator wpisu danych EES nadany przez KSI EES.
§  7.
 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z art. 66 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r. ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu (EES) w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli oraz określającego warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i (UE) nr 1077/2011 (Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str. 20, z późn. zm.).
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r. ustanawiającego system wjazdu/wyjazdu (EES) w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli oraz określającego warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniającego konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i (UE) nr 1077/2011 (Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str. 20, Dz. Urz. UE L 236 z 19.09.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 258 z 15.10.2018, str. 5, Dz. Urz. UE L 117 z 03.05.2019, str. 13, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11, Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15, Dz. Urz. UE L 2023/2667 z 07.12.2023 oraz Dz. Urz. UE L 2024/1356 z 22.05.2024).

Zmiany w prawie

Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki techniczne przetwarzania danych przez Krajowy System Informatyczny do spraw Systemu Wjazdu/Wyjazdu
Data aktu: 26/03/2025
Data ogłoszenia: 28/03/2025
Data wejścia w życie: 01/01/1970