Ogólnopolska Federacja Onkologiczna przypomina, że Fundusz Medyczny powstał dla zapewnienia dodatkowego finansowania systemu ochrony zdrowia, w szczególności dla pacjentów onkologicznych, pediatrycznych oraz chorych zmagających się z chorobami rzadkimi.

– Niestety przygotowane przepisy nie zrealizowały tego celu, bowiem określenie jako źródła finansowania środków pozostających w dyspozycji ministra zdrowia oznaczało, że każdy złoty w Funduszu Medycznym obniża wartość środków trafiających do płatnika publicznego (NFZ). Co więcej, od kilku lat opinia publiczna jest informowana o niewykorzystaniu środków z Funduszu Medycznego – stwierdza w swoim piśmie Dorota Korycińska, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Fatalny stan  finansów

Ostatnie publicznie dostępne informacje wskazują, że wartość środków zgromadzonych w Banku Gospodarstwa Krajowego na koncie FM wynosi niemal 7 mld zł, a ta kwota nie uwzględnia zaplanowanej na ostatni kwartał dotacji w wysokości 4 mld zł.

OFO wnioskuje o przekazanie niewykorzystanych pieniędzy do Narodowego Funduszu Zdrowia. – Jesteśmy wyjątkowo zaniepokojeni sytuacją finansową Narodowego Funduszu Zdrowia. Przekazanie płatnikowi publicznemu środków wydaje się niezbędne dla zapewnienia ciągłości finansowania świadczeń oraz uniknięcia ograniczenia dostępu do opieki. Wydaje się zasadne rozważenie niezwłocznego skierowania niewykorzystanych środków z Funduszu Medycznego do Narodowego Funduszu Zdrowia – stwierdza Dorota Korycińska.

Czytaj także: Samorząd lekarski mówi o zapaści polskiego szpitalnictwa, apeluje o sfinansowanie świadczeń

Lista pytań do ministry

OFO  w swoim piśmie prosi  ministrę zdrowia o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jaki jest aktualny stan środków na rachunku bankowym Funduszu Medycznego? Jaki jest przewidywany stan rachunku na koniec bieżącego roku?
  2. Jakie było wykorzystanie środków z Funduszu Medycznego w poszczególnych latach jego funkcjonowania, z podziałem na poszczególne subfundusze?
  3. Jakie wydatki są przewidziane do poniesienia z Funduszu Medycznego w 2025 r., z podziałem na poszczególne subfundusze?
  4. Ile konkursów na inwestycje z subfunduszy modernizacji podmiotów leczniczych oraz infrastruktury strategicznej zostało ogłoszonych, a ile rozstrzygniętych? Na jaką wartość zawarto umowy?
  5. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa wszczęcie prac nad inicjatywą legislacyjną, która pozwoli na przekazanie niewykorzystanych środków z Funduszu Medycznego do Narodowego Funduszu Zdrowia?