Rośnie liczba szpitali, które ograniczają przyjęcia pacjentów. Jak wylicza PAP, Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie przyjęcia pacjentów na planowe świadczenia ograniczył o ok. 10 proc.; szpital w Lubaczowie o połowę zmniejszył liczbę wszczepianych endoprotez; włączanie pacjentów do programów lekowych ograniczył szpital w Koninie; wydłużył się czas oczekiwania na wizytę u psychiatry w Szamotułach. A to tylko niektóre przykłady ograniczeń, jakie wprowadzają szpitale w przyjmowaniu pacjentów. Powodem jest brak rozliczenia nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Bardzo zła sytuacja

– W związku z napływającymi do samorządu lekarskiego niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia, aby w roku 2024 szpitale miały zapewnione finansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych ponad ryczałt – wnioskuje PNRL w piśmie dominister zdrowia.

Pilnego sfinansowania potrzebuje przynajmniej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. ratujących życie oraz świadczeń szpitalnych wynikających z pilnych wskazań medycznych. Samorząd lekarski podkreśla, że nie godzi się na to, aby trudna sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia skutkowała zapaścią polskiego szpitalnictwa i tym samym dramatycznym pogorszeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentom.

– Niepokój samorządu lekarskiego o właściwe finansowanie nadwykonań w szpitalach wynika z faktu, że obecnie przekazano jedynie informację o uruchomieniu procedury finansowania świadczeń nielimitowanych za drugi kwartał 2024 roku i zapewnieniu zdolności do finansowania świadczeń nielimitowanych za trzeci kwartał 2024 r., brak natomiast jednoznacznych zapewnień odnośnie dofinansowania szpitalom nadwykonań ryczałtu PSZ – wskazuje PNRL.

Październik 2024 r. z ochroną zdrowia - Redakcja LEX poleca >

Pusta kasa NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci szpitalom, ponieważ nie ma wystarczających środków. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) oszacował koszty świadczeń wykonanych ponad limit na ok. 10 mld zł. NFZ rok 2023 zakończył z 16,4 mld zł straty.

NFZ przypomina, że stara się wywiązywać z kontraktów zawartych ze szpitalami. Na początku września do szpitali zostały wysłane aneksy za II kwartał dotyczące świadczeń nielimitowanych. Trudniejsza sytuacja dotyczy świadczeń limitowanych. W sierpniu szpitale otrzymały z oddziałów wojewódzkich NFZ przypomnienie, że nie mają gwarancji zapłaty za wszystkie nadwykonania.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyn wielokrotnie zapewniała, że szpitale otrzymają pieniądze, a realizacja zaległości to tylko kwestia czasu. Szefowa MZ przyznaje, że plan finansowy NFZ na ten rok jest zły, ale został przygotowany przez poprzedników, którzy zostawili go z „dziurą finansową". MZ pracuje nad tym, żeby została "zasypana" z budżetu państwa.

Czytaj także: MZ: Nadwykonania nielimitowane w szpitalach będą opłacone