Choroba i pogorszenie stanu zdrowia w święto lub dzień wolny od pracy jest szczególnie kłopotliwe, na ogół nie można bowiem skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, do którego pacjent udaje się w czasie pracy przychodni. W takiej sytuacji warto sprawdzić, jakie placówki medyczne w okolicy udzielają nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
Bez rejonizacji
Co szczególnie istotne w okresie świątecznym, można korzystać z pomocy tej placówki, do której akurat pacjentowi najwygodniej się udać. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Podobnie jak w przypadku Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w placówkach NiŚOZ pomoc jest udzielana bezpłatnie. Dyżurujący lekarz udziela porad w trzech formach: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) albo telefonicznie (w formie teleporady). Najbliższy punkt NiŚOZ można wyszukać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (są pogrupowane według województw) pod TYM LINKIEM.
Kiedy do szpitala, kiedy wezwać karetkę?
Lekarze nieustannie apelują do pacjentów, aby nie udawali się bez potrzeby na SOR. Oznacza to bowiem nie tylko długi czas oczekiwania dla pacjenta, ale też odbieranie czasu lekarzowi, który na SOR-ach powinien zajmować się jedynie poważnymi przypadkami zagrożenia zdrowia i życia. Jeśli jednak istnieje istotne zagrożenie życia lub zdrowia, pacjent powinien od razu udać się do szpitala - tak samo, jeśli nie udzielono mu pomocy w placówce medycznej, a stan jest poważny. SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjmowany do właściwego oddziału szpitalnego. Listę adresów SOR-ów w danych województwach można znaleźć na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ.
W sytuacjach bezpośredniego i nagłego zagrożenia zdrowia i życia powinno się dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia. Zespół ratownictwa medycznego można wezwać zwłaszcza wówczas, jeśli ktoś w otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
Czytaj w LEX: Podstawowa opieka zdrowotna jako zadanie własne samorządu gminnego > >
Nagły ból zęba - co robić?
A jeśli w święta nagle zacznie dokuczać nam uporczywy ból zęba, a przychodnia dentystyczna jest zamknięta? Można wówczas skorzystać z dyżuru stomatologicznego.
Placówki udzielają pomocy doraźnej:
- w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego,
- w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.
Pełną listę placówek można znaleźć TUTAJ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.