Jak wynika z założeń projektu, poszerzeniu ma ulec zakres personelu medycznego uprawnionego do wykonywania oraz opisywania badania TK tętnic wieńcowych. Do tego grona mają dołączyć lekarze specjaliści w dziedzinie kardiologii z udokumentowanym doświadczeniem obejmującym wykonanie lub samodzielny opis co najmniej 300 koronarografii lub opisanie co najmniej 70 badań TK tętnic wieńcowych. Badania będą mogli również wykonywać (ale nie interpretować) osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku lub w specjalności elektroradiologia i uzyskały tytuł co najmniej licencjata lub inżyniera lub ukończyły szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy technik elektroradiolog lub technik elektroradiologii lub dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik elektroradiolog. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że dzięki wprowadzanym zmianom więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z badań.
Zmiany już od stycznia
Obecnie badanie TK tętnic wieńcowych mogą wykonywać jedynie lekarze specjaliści w dziedzinie radiologii lub radiodiagnostyki lub rentgenodiagnostyki, radiologii i diagnostyki obrazowej lub lekarze wyżej wymienionych specjalności wraz z lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, albo lekarzem z I stopniem specjalizacji w dziedzinie radiologii lub radiodiagnostyki/ rentgenodiagnostyki. Resort chce, aby zmiany weszły w życie od stycznia 2025 r. - ma to związek z tym, że w tym samym terminie zmieniają się również warunki kwalifikacji do badania TK tętnic. Polegają one na usunięciu kryteriów kwalifikacji do badania TK tętnic wieńcowych oraz doprecyzowanie wymogów dla personelu medycznego uprawnionego do realizacji badania. - W związku z licznymi sygnałami wpływającymi do Ministerstwa Zdrowia, które wskazują na to, że doprecyzowanie warunków dla personelu medycznego może ograniczyć dostęp do wskazanego świadczenia konieczne jest zastąpienie wskazanej nowelizacji projektowaną zmianą. Projekt rozporządzenia został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę do spraw Kardiologii na posiedzeniu w dniu 18 listopada 2024 r. - zaznaczył resort w uzasadnieniu.
Projekt został skierowany do opiniowania.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.