Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę

Pacjent Opieka zdrowotna

Wprowadzenie do porządku prawnego regulacji zapewniających stabilny system koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze kardiologii - to główny cel projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który właśnie został przekazany do konsultacji. Jak wskazano w uzasadnieniu, choroby układu krążenia są jednym z najczęściej występujących, a system ochrony zdrowia nie radzi sobie ze skutecznym leczeniem pacjentów.

28.10.2024

Do końca roku wytyczne dla lekarzy orzeczników w sprawie chorób rzadkich

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych trwają prace nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników, które mają pomóc im rozstrzygać w przypadku chorób rzadkich, kiedy dziecko może otrzymać jedno orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia. Wytyczne mają zastąpić listę chorób rzadkich, które uprawniałyby do otrzymania jednego orzeczenia, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej. Mają być gotowe do końca roku. Biuro pełnomocnika zapowiada też inne zmiany.

28.10.2024

Mediacje w sprawach medycznych wciąż są rzadko wykorzystywane

Prawo cywilne Pacjent Zawody medyczne

Najwięcej przestrzeni do mediacji w sprawach medycznych można odnaleźć w odniesieniu do odpowiedzialności zawodowej personelu medycznego, problemem jest jednak to, że ustawodawca nie wymaga, by mediatorzy byli profesjonalistami, którzy ukończyli szkolenia i posiadają odpowiednie certyfikaty. Naprzeciw potrzebom wyszła jednak Naczelna Izba Lekarska, która zorganizowała 40-godzinne szkolenie z mediacji. Generalnie potrzebne są zmiany, by mediacja w sprawach medycznych była bardziej rozpowszechniona.

27.10.2024

Pacjenci z neurofibromatozami po trzydziestce także z dostępem do kompleksowej opieki

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o rok pilotażowy program dla pacjentów z neurofibromatozami. Włącza do niego także pacjentów, którzy ukończyli 30. rok życia, dotąd pilotaż obejmował pacjentów w wieku tylko do 30 lat. Program będą też realizować dwa nowe ośrodki, teraz będzie ich osiem. To bardzo ważne zmiany dla pacjentów z tym rodzajem chorób rzadkich, bo pozwolą na wdrożenie celowanego leczenia jak najwcześniej i zapewnią opiekę zdrowotną bez względu na wiek pacjenta.

26.10.2024

W strategii na najbliższe lata RPP zapowiada walkę z medycznymi „szarlatanami”

Pacjent Zawody medyczne

Nierespektowanie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, brak informacji, zagubienie pacjenta w systemie ochrony zdrowia, bezpieczeństwo leczenia to najważniejsze obszary, którymi zamierza zająć się rzecznik praw pacjenta. Ukazała się „Strategia wieloletnia Rzecznika Praw Pacjenta na lata 2024 – 2027”. W dokumencie znalazły się też propozycje rozwiązań prawnych, które mają ukrócić działalność „uzdrowicieli” i „szarlatanów”.

26.10.2024

Nie będzie zmian prawa dotyczącego LEK na terenach objętych powodzią

Zawody medyczne Powódź

Osoby z rejonów objętych powodzią miały trudności z dotarciem na Lekarski Egzamin Końcowy. W świetle ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty stan klęski żywiołowej nie stanowi przesłanki do korekty terminu egzaminu przez ministra zdrowia. O zmianę przepisów upomniał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów dotyczących ogłaszania terminów egzaminów.

25.10.2024

Projekt zakazujący jednorazowych i aromatyzowanych e-papierosów gotowy

Pacjent Rynek i konsument

Jest gotowy projekt zakazu e-papierosów jednorazowych, który jest daleko idący i radykalny. Zakłada również eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę - zapowiedział podczas sejmowej komisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie skierowany pod dalsze obrady, jednak taka propozycja jest zbieżna z tym, o co apelują lekarze i eksperci. Zwłaszcza w kontekście zdrowia młodszych konsumentów.

25.10.2024

Pierwsze zakażenie wirusem gorączki zachodniego Nilu w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Paweł Grzesiowski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wstępnie potwierdził, że mamy w Polsce pierwszy przypadek gorączki zachodniego Nilu. To choroba zakaźna przenoszona przez komary. Jak dotąd nie opracowano na nią szczepionki. W Polsce pierwsze przypadki wirusa u ptaków odnotowano w latach 90. XX wieku, u ludzi epizody objawowego zachorowania są jednak bardzo rzadkie. Występują głównie u osób starszych i z osłabionym układem immunologicznym.

24.10.2024

Pacjent odmawia szczepienia przeciwko tężcowi - co ma zrobić lekarz?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienie poekspozycyjne przeciwko tężcowi ma charakter obowiązkowy, a jego niepodanie pacjentowi może zostać uznane za błąd w sztuce medycznej. Jeżeli zaś pacjent, który powinien otrzymać taką szczepionkę odmawia jej przyjęcia, należy poinformować go o możliwych skutkach tej decyzji, a jednocześnie dokonać odpowiednich adnotacji w dokumentacji medycznej. W określonych przypadkach lekarzowi pozostaje możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego, a nawet odmowy leczenia.

24.10.2024

Forum Mediatorów 27 października - wśród tematów mediacje w sprawach medycznych

Prawo cywilne

27 października br. odbędzie się Forum Mediatorów, w trakcie którego eksperci będą dyskutować o mediacji w sprawach m.in. gospodarczych czy medycznych. Tegoroczna edycja koncentrować się będzie również na zmianach w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a sama konferencja odbędzie się w formule online. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

23.10.2024

Dłuższy czas na rozliczenia z NFZ na terenach popowodziowych

Opieka zdrowotna Powódź

W związku z wprowadzonymi w czasie trwania powodzi ograniczeniami wykonywania świadczeń tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu, jednostki opieki zdrowotnej nie miały możliwości ich realizacji z przyczyn niezależnych od nich – wyjaśnia resort zdrowia. Z tego powodu proponuje przedłużenie terminu rozliczeń zaliczek do końca 2025 roku. Projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej trafił do konsultacji publicznych.

23.10.2024

Kształcenie podyplomowe pielęgniarek przeniesione do CMKP - rząd przyjął projekt

Zawody medyczne

Przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zakłada projekt nowelizacji ustawy o CMKP oraz niektórych innych ustaw. We wtorek został przyjęty przez rząd.

23.10.2024

Eksperci chcą ukarania lekarzy za przekonywanie o szkodliwości szczepień przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (RE NIL) sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Rada wskazuje, że zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Domagają się konsekwencji i apelują, aby sprawą zajął się Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

22.10.2024

Psychoterapia podlegająca resortowi zdrowia – takiej zmiany oczekują pacjenci

Pacjent Opieka zdrowotna

Polki i Polacy chcą uporządkowania psychoterapii. Aż 74 proc. respondentów odpowiedziało, że powinna podlegać nadzorowi Ministerstwa Zdrowia – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologii Klinicznej i Psychoterapii EBP. Ważne okazało się też ujednolicenie zasad kształcenia. 68 proc. badanych uważa, że psychoterapeuta musi posiadać wykształcenie psychologiczne i bazować na metodach z udowodnioną naukowo skutecznością i bezpieczeństwem.

22.10.2024

MZ przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności w kardiologii

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Znajduje się na niej 14 leków kardiologicznych. Aktualnie trwają prace nad kolejną listą, na której znajdą się leki stosowane w onkologii. Wybrane leki, które znajdują się na liście o ugruntowanej skuteczności, wybrano spośród niemal 3 tys. propozycji.

21.10.2024

Uczyć się na (cudzych) błędach - niełatwo zmienić podejście w szpitalach

Opieka zdrowotna

Przepisy ustawy nie wystarczą, by zmienić podejście do raportowania zdarzeń niepożądanych. Personel medyczny często postrzega to jako wstęp do szukania winnych, a powinno chodzić przede wszystkim o to, by w porę zauważać to, co w szpitalu nie działa. Tym bardziej, że większość błędów nie jest popełniana celowo - to raczej wynik stresu, przemęczenia czy złej organizacji. Wciąż są jednak problemy z komunikacją, ale też przyznaniem się do pomyłki.

21.10.2024

Pacjenci z mózgowym porażaniem dziecięcym mogą zostać bez rehabilitacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Wśród sporych zmian, które proponuje Ministerstwo Zdrowia w najnowszym projekcie dotyczącym rehabilitacji leczniczej, znalazła się także weryfikacja wskazań kwalifikujących do rehabilitacji w warunkach domowych. W jej wyniku prawo takie straciliby pacjenci m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym czy stwardnieniem rozsianym. W wielu przypadkach rehabilitacja domowa to dla nich jedyna możliwość usprawniania i umożliwienia im włączania się w życie społeczne. Problemów jest jednak więcej.

19.10.2024

RPO pyta o regulacje w zakresie stwierdzania zgonów - na przepisy poczekamy

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, że trwają prace legislacyjne dotyczące kompleksowych regulacji w sprawie stwierdzania zgonów i ustanowienia instytucji koronera. Rządowa procedura prawodawcza w tej sprawie ma być uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku.

18.10.2024

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom jest, ale wciąż do podważenia

Rynek i konsument

Od początku tego roku w Polsce za sprzedaż napoju energetycznego dziecku można otrzymać karę grzywny. Jednak regulacje, które wprowadziły zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, nie są zgodne z prawem Unii Europejskiej, gdyż nie były notyfikowane przez Sejm. Teraz do przepisów zgłosiły zastrzeżenia inne kraje i resort zdrowia występuje o notyfikację. Tyle tylko, że furtka dla bezkarnej sprzedaży energetyków dzieciom wciąż jest otwarta.

18.10.2024

Szpitalom brakuje płynów infuzyjnych. GIF zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą

Opieka zdrowotna

Niedobory płynów infuzyjnych mogą dotyczyć tylko małych jednostek szpitalnych, hospicjów czy stacji ratownictwa medycznego – wskazuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Ministerstwo Zdrowia wydało czasową zgodę na dostawy sprowadzone z zagranicy do polskich hurtowni farmaceutycznych. W obrocie mogą być dostępne produkty lecznicze w obcojęzycznych opakowaniach. Resort zdrowia liczy, że to rozwiązanie pozwoli uzupełnić braki.

17.10.2024