Patronka Nagrody, Ewa Bieńkowska, była doktorką habilitowaną nauk prawnych, specjalistką w zakresie wiktymologii i mediacji. Konsekwentnie walczyła o prawa pokrzywdzonych przestępstwami w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Przez ponad 30 lat pracowała w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Ewa Bieńkowska wykładała i była profesorką w uczelniach polskich oraz europejskich. Żywo uczestniczyła w życiu naukowym, recenzowała wiele prac naukowych, często pro bono. Jak podkreślają organizatorzy, poprzez konkurs chcą kontynuować i rozwijać jej dzieło, mając na uwadze, że osoby pokrzywdzonej przestępstwem, nie można zostawiać bez pomocy i należy traktować z godnością i szacunkiem.

Czytaj w LEX: Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 jako forma zadośćuczynienia poczuciu społecznej sprawiedliwości >

Czytaj: Grupa Granica z Nagrodą im. Ewy Bieńkowskiej >>

Nagroda za ochronę prawną osób nieheteronormatywnych

W tym roku, nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej za najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii otrzymał adwokat Paweł Knut (KMA Kancelaria Adwokacki-Radcowska) za pracę „Mowa oporu jako odpowiedź na mowę nienawiści – na przykładzie społecznych praktyk odpowiadania na homofobiczną i transfobiczną mowę nienawiści w Polsce”. 

Jak uzasadniła kapituła, nagroda została wręczona za wytrwałą pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy uzasadniającej konieczność wprowadzenia ochrony prawnej osób nieheteronormatywnych, wiktymizowanych przez aktualne prawo oraz za zorganizowanie zespołu prawników kompetentnie domagających się przed sądami potwierdzenia prawa tych osób do poszanowania ich godności.

W drugiej kategorii, za działania związane z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami nagrodzona zostala NOMADA – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego. 

Jak wskazano nagroda w tej kategorii została wręczona za systematyczne i wszechstronne działania na rzecz osób i środowisk z doświadczeniem migracyjnym, za upowszechnianie wiedzy o przemocy wywołanej uprzedzeniami, monitorowanie przemocy rasistowskiej i przeciwdziałanie jej oraz za wspieranie, reprezentowanie i pomoc (m.in. prawną, psychologiczną, językową) migrantom i migrantkom z tego powodu wiktymizowanym. - A zwłaszcza za zwrócenie uwagi na szczególną sytuację
migrantek, narażonych dodatkowo na przemoc ze względu na płeć i za objęcie ich specjalną opieką - wskazano w uzasadnieniu.

Wyróżnienie za ochronę dziecięcych pacjentów przed przemocą

Z kolei wyróżnienie im. Ewy Bieńkowskiej za działania związane z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami otrzymuje Warszawskie Centrum Opieki Medycznej KOPERNIK. W uzasadnieniu wskazano m.in. na opracowanie, na podstawie wszechstronnej diagnozy, pionierskiego w placówce medycznej w Polsce projektu Standardy Ochrony Dzieci, chroniącego dzieci przed przemocą i wdrażanie go we współpracy z organizacją pozarządową „Dajemy Dzieciom Siłę”. 

Placówka została też wyróżniona za wypracowanie zasad bezpiecznego kontaktu personelu z pacjentami dziećmi oraz określenie bezpiecznych granic w kontakcie z rodzicami i opiekunami i przeprowadzenie wewnętrznych szkoleń dla pracowników Centrum „Kopernik”.