Jak wskazuje Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną szczepienie przeciwko HPV istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, sromu, prącia, odbytu oraz krtani i uznane zostało za najskuteczniejszą profilaktykę tych nowotworów. W krajach o wysokiej wyszczepialności inwazyjny rak szyjki macicy występuje kilkadziesiąt razy rzadziej niż tam, gdzie nie stosuje się szczepień.

Czytaj także: Szczepienia przeciw HPV już dla dziewięciolatków już obowiązują

Lekarze antyszczepionkowcy

Innego zdania są lekarze z PSNLiN, którzy prowadzą akcję „Ratujmy nasze dzieci”. Jednym z ich działań było wystosowanie 25 września pisma do dyrektorów szkół przeciw szczepieniom HPV. Twierdzą w nim, że brakuje wystarczających dowodów skuteczności szczepionki HPV w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, za to szczepienia, ich zdaniem, powodują skutki uboczne. Lekarze zrzeszeni w PSNLiN akcję antyszczepionkową prowadzą też na temat COVID-19. Za swoją misję uznają m.in. „uwolnienie zawodu lekarza i naukowca od zniewolenia” i „przywrócenie wolności naukowej i zawodowej”.

Kara za tezy pseudomedyczne

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wnioskuje, aby Naczelna Rada Lekarska skierowała do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioski o ukaranie lekarzy zasiadających w PSNLiN i podpisujących się pod takimi niezgodnymi z EBM tezami pseudomedycznymi (art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty). Zarząd PSNLiN stanowią: dr hab. n. med. Dorota Sienkiewicz (prezes), prof. zw. dr hab. n. med. Krystyna Lisiecka-Opalko (członkini zarządu), dr med. Katarzyna Bross-Walderdorff (członkini zarządu).

W związku z powyższym, Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wnioskuje do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie następujących działań:

  1. Złożenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wniosków o ukaranie lekarzy zasiadających w Polskim Stowarzyszeniu Lekarzy i Naukowców, którzy publicznie rozpowszechniają tezy niezgodne z zasadami Evidence-Based Medicine (EBM), podważające skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Działania te mogą być kwalifikowane jako naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty
  2. Publiczne potępienie działań Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców zmierzających do zniechęcania do szczepień przeciwko HPV oraz wyraźne podkreślenie znaczenia tych szczepień w profilaktyce nowotworów. Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wyraża przekonanie, że podjęcie ww. działań przyczyni się do ochrony zdrowia publicznego oraz zapewnienia pacjentom dostępu do wiarygodnej informacji medycznej.

 

Zobacz w LEX: Interpretacja klauzuli 'aktualna wiedza medyczna' w polskim prawie - zarys zagadnień epistemologicznych i metodologicznych >