Już dziewięciolatkowie będą mogli przejść szczepienia przeciwko HPV. Dla osób urodzonych w 2010 roku immunizacja musi rozpocząć się przed ukończeniem 14. roku życia, ale może być zakończona po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia).

W Programie Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw HPV jest wymieniane jako zalecane, a nie obowiązkowe. Tylko od rodziców zależy, czy dziecko je przejdzie. Zakażenia HPV dotyczą obu płci, dlatego program obejmuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców.

Podanie szczepionki odbywają się w schemacie dwudawkowym. Preparat podawany jest w postaci domięśniowej iniekcji, w mięsień naramienny.  W ramach programu bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50 proc. refundacji osobom dorosłym.

Czytaj  także: Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia na HPV dla 12- i 13-latków

 

Dlaczego warto się szczepić przeciw HPV?

W komunikacie MZ przypomina, że szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka, możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV. Do tych nowotworów należą: rak szyjki macicy, pochwy, odbytu, prącia. Szczepionki mogą dodatkowo chronić przed rozwojem kłykcin kończystych – zmian powstających na błonach śluzowych narządów płciowych.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki.

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90 proc. zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Przeczytaj także: Szczepienia na HPV w szkołach. Kluczowa będzie organizacja >>