Już dziewięciolatkowie od 1 września br. mogą przejść szczepienia przeciwko HPV. Dla osób urodzonych w 2010 roku immunizacja musi rozpocząć się przed ukończeniem 14. roku życia, ale może być zakończona po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia).

W Programie Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw HPV jest wymieniane jako zalecane, a nie obowiązkowe. Tylko od rodziców zależy, czy dziecko je przejdzie. Zakażenia HPV dotyczą obu płci, dlatego program obejmuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców.

Podanie szczepionki odbywają się w schemacie dwudawkowym. Preparat podawany jest w postaci domięśniowej iniekcji, w mięsień naramienny.  W ramach programu bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Sprawdź w LEX: Czy Karta Szczepień jest jednocześnie zaświadczeniem o szczepieniu? >

Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50 proc. refundacji osobom dorosłym.

Czytaj  także: Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia na HPV dla 12- i 13-latków

 

Dlaczego warto się szczepić przeciw HPV?

W komunikacie MZ przypomina, że szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Szczepiąc nastolatkę i nastolatka, możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, w których przyczyną są wirusy HPV. Do tych nowotworów należą: rak szyjki macicy, pochwy, odbytu, prącia. Szczepionki mogą dodatkowo chronić przed rozwojem kłykcin kończystych – zmian powstających na błonach śluzowych narządów płciowych.

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki.

Przeczytaj także: Szczepienia na HPV w szkołach. Kluczowa będzie organizacja >>

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV oraz 90 proc. zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Zobacz też procedurę w LEX: Postępowanie z dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień obowiązkowych >

Ułatwienia w umowach na szczepienia

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która ułatwi zawieranie umów na wykonywanie szczepień przeciwko HPV. Najważniejsze wprowadzone zmiany obejmują:

  1. obniżenie wieku osób uprawnionych do szczepienia szczepionkami przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) - 9 lat; 
  2. rezygnację z uwarunkowania rozliczenia podania szczepionki przeciw HPV poprzez serwis centralnej e-rejestracji;
  3. wprowadzenie produktu rozliczeniowego dotyczącego wykonania szczepienia przeciwko HPV w trakcie pobytu dziecka w placówce szkolnej, do której uczęszcza. NFZ zaznacza, że w akcji szczepień przeciw HPV w szkołach może wziąć udział uczeń, po uzyskaniu zgody rodzica lub opiekuna.

Zarządzenie weszło w życie 24 sierpnia.