Od 1 października 2023 r. osoby przeprowadzające zalecane szczepienie ochronne są zobowiązane do raportowania wykonanego szczepienia ochronnego wraz z kwalifikacją w elektronicznej Karcie Szczepień. Obowiązek raportowania wszystkich szczepień zalecanych, wykonywanych u dzieci i osób dorosłych, wynika z art. 19 ust. 7 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ten wymóg wiąże się jednak z obciążeniem biurokratycznym personelu.
Czytaj także: Lekarze POZ: Chaos i biurokracja w systemie szczepień
Bez raportowania
Ministerstwo Zdrowia proponuje zniesienie tego obowiązku i zastąpienie raportów uproszczoną elektroniczną Kartą Szczepień. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej trafił właśnie do konsultacji publicznych. Zmiany dotyczą przychodni i gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej, które mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według danych NFZ za rok 2023 to 9344 świadczeniodawców.
Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, wpływ zmian na zdrowie publiczne będzie pozytywny. Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla świadczeniodawców ma przyczynić się do zwiększenia dostępności szczepień ochronnych, co wpłynie na poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.