Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) w piśmie do resortu zdrowia przypomina o swoich kilkukrotnych wystąpieniach w ciągu ostatnich 13 lat, dotyczących konieczności wprowadzenia do obrotu prawnego przepisów regulujących materię stwierdzania, dokumentowania i rejestrowania zgonów. Przywołuje kuriozalne sytuacje jak np. ta, gdzie zmarły w karetce mężczyzna, ofiara wypadku drogowego, został z powrotem przetransportowany przez ratowników na miejsce wypadku. Ratownik medyczny bowiem nie ma uprawnień do stwierdzania zgonu. Ma je lekarz pogotowia ratunkowego, a tych brakuje.
Czytaj więcej: Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku
- Problem pojawia się również w przypadku rodzin, których bliscy zmarli w domu. Dyspozytor często odmawia przyjazdu lekarza pogotowia, by stwierdził zgon i wypisał niezbędne dokumenty. Lekarz rodzinny może być zaś trudno dostępny (np. w weekendy), a bez karty zgonu rodzina nie może rozpocząć formalności z organizacją pogrzebu – pisze RPO.
Przepisy ws. koronerów ustalane od lat
Jak przypomina Rzecznik, w grudniu 2019 r. przekazał MZ uwagi do projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Został on przedstawiony do zaopiniowania przez Rządowe Centrum Legislacji. - Według projektu ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Tymczasem nadal nie została przyjęta. A Biuletyn Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji od 25 listopada 2019 r. wskazuje etap konsultacji publicznych, z uwagą „projekt zwolniony na podstawie Planu Prac Rządu” – czytamy w piśmie Rzecznika.
W odpowiedzi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny informuje, że obecnie trwają prace legislacyjne, które wprowadzą do ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej kompleksowe regulacje w zakresie spraw związanych ze stwierdzaniem zgonów i wystawianiem kart zgonu, w tym elektronicznej karty zgonu oraz powołaniem instytucji koronera. Nie stanie się to jednak zbyt szybko. - Wskazane prace legislacyjne zostały ujęte w zestawieniu projektów ustaw, co do których planowane jest uruchomienie rządowej procedury prawodawczej do końca II kwartału 2025 r., przekazanym do Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów – odpowiada RPO wiceminister Konieczny.
Czytaj w LEX: Stwierdzenie zgonu osoby żyjącej jako przykład błędu w sztuce lekarskiej - perspektywa prawnokarna i prawnomedyczna >
Czytaj w LEX: Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach karnych dotyczących zgonów okołooperacyjnych >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.