W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. nowych przepisów dotyczących karty urodzenia, karty martwego urodzenia oraz karty zgonu, zostały wydane rozporządzenia Ministra Zdrowia:

  1. z dnia 6 grudnia 2023 r. w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia (Dz. U. poz. 2733),
  2. z dnia 6 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru karty zgonu (Dz. U. poz. 2734)

 

Karta zgonu

Karta zgonu, tak jak wcześniej, jest sporządzana przez osobę stwierdzającą zgon i wydawana w jednym egzemplarzu podmiotowi uprawnionemu do pochówku, czyli na przykład rodzinie. 

Sprawdź w LEX: Kto, poza osobami upoważnionymi, ma prawo odebrać kartę zgonu pacjenta? >

Karta zgonu od 1 stycznia 2024 r. składa się z trzech części przeznaczonych:

  1. do zarejestrowania zgonu;
  2. dla administracji cmentarza;
  3. dla potrzeb statystyki publicznej.

Podmiot, któremu zostanie wydana karta zgonu, przedkłada ją kierownikowi urzędu stanu cywilnego.

WZÓR KARTY ZGONU >

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024 (Dz.U. poz. 2747) urzędy stanu cywilnego będą obowiązane przekazywać do Urzędu Statystycznego w Olsztynie kopię I części karty zgonu przeznaczonej do zarejestrowania zgonu oraz oryginał III części karty zgonu przeznaczonej dla potrzeb statystyki publicznej (załącznik do rozporządzenia - str. 606/607, lp. 22).

Czytaj także na Prawo.pl: W dużych miastach zaczyna brakować miejsc na pochówki

Niezależnie od powyższego od dnia 1 stycznia 2024 r. podmiot sporządzający kartę zgonu powinien przekazać dane zawarte w karcie zgonu w części przeznaczonej dla statystyki publicznej służbom statystyki publicznej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024 (Dz.U. poz. 2747), załącznik do rozporządzenia, str. 709, lp. 12.

Rekomendowanym sposobem przekazywania powyższych danych dla potrzeb statystyki publicznej jest wykorzystanie:

  1. aplikacji uruchomionej w ramach infrastruktury Głównego Urzędu Statystycznego i udostępnionej w Internecie. Aplikacja zapewni wprowadzanie i przesyłanie wymaganych danych z zakresu badania zgonów za pomocą formularza internetowego, a także zapewni możliwość przekazania do aplikacji pliku z danymi w różnych formatach (np. xml, txt, xlsx, docx, jpg).
  2. interfejsu API UWD umożliwiającego automatyczne przekazywanie danych w formacie XML z systemów informatycznych podmiotów zewnętrznych.

Informacje o dostępie do aplikacji i interfejsu API UWD oraz schematy XSD będą dostępne na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (https://form.stat.gov.plotwiera się w nowej karcie).

Sprawdź w LEX: Czy lekarz POZ bez oględzin zwłok może wystawić kartę statystyczną zgonu? >

 

Karta urodzenia i karta martwego urodzenia

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że nowe regulacje nie zmieniają tego, kto jest upoważniony do podpisania tego typu dokumentów. Karta urodzenia oraz karta martwego urodzenia nie jest dokumentacją medyczną i w związku z tym, nie musi być podpisywana przez lekarza, położną lub pielęgniarkę. Osobą podpisującą może być np. sekretarka medyczna, pracownik działu statystyki medycznej lub inna osoba upoważniona przez kierownika podmiotu/administratora danych.

- Obowiązek podpisu spoczywa na podmiocie leczniczym, oznacza to, że nie ma konieczności występowania o wydanie podpisu elektronicznego dla wszystkich pracowników oddziałów ginekologicznych. Wystarczy, aby podmiot upoważnił taką liczbę pracowników, żeby zapewnić bieżącą realizację zadania - zaznacza resort zdrowia. 

Centrum e-Zdrowia przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. podmioty wykonujące działalność leczniczą mają przekazywać karty urodzenia i karty martwego urodzenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego wyłącznie na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym. Oznacza to, że nie będzie już możliwości przekazywania karty urodzenia i karty martwego urodzenia do urzędu stanu cywilnego w postaci dokumentu papierowego.

Centrum e-Zdrowia rekomenduje wykorzystywanie w tym celu elektronicznej skrzynki podawczej na ePUAP. Konieczne jest do tego założenie  elektronicznej skrzynki podawczej na ePUAP oraz wyposażenie pracowników upoważnionych do wystawiania karty urodzenia i karty martwego urodzenia w kwalifikowany podpis elektroniczny albo zapewnienie możliwości korzystania z podpisu osobistego. Użycie podpisu osobistego z dowodu osobistego wymaga posiadania czytnika NFC.

Nie należy przekazywać karty urodzenia i karty martwego urodzenia na zewnętrznym nośniku danych. Rekomendowanym formatem sporządzanej elektronicznie karty urodzenia/karty martwego urodzenia jest format .pdf.

Sprawdź w LEX: Czy SPZOZ może wnioskować o sprostowanie daty zgonu w aktach stanu cywilnego? >

 

Terminy przekazania dokumentów - bez zmian

Kartę urodzenia przekazuje się do urzędu stanu cywilnego w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia, a kartę martwego urodzenia – w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia nie przekazuje się.

Sprawdź w LEX: Czy przepisy określają sposób przewozu zwłok pacjenta do pomieszczenia post mortem i chłodni? >

 

Dane z kart urodzenia - do celów statystycznych

Niezależnie od powyższego od dnia 1 stycznia 2024 r. podmiot wykonujący działalność leczniczą pozyskuje i przetwarza oraz przekazuje służbom statystyki publicznej dla potrzeb statystyki publicznej, dane dotyczące:

  • miejsca zamieszkania rodziców dziecka, w tym okresu przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze danej gminy, o ile są znane,
  • wykształcenia rodziców dziecka,
  • informacje o stanie zdrowia dziecka dotyczące: długości, ciężaru ciała, punktów w skali Apgar, oraz
  • informacje o ciąży i porodzie dotyczące: okresu trwania ciąży i wielorakości oraz dane o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka (art. 53 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego).

Rekomendowanym sposobem przekazywania powyższych danych dla potrzeb statystyki publicznej jest wykorzystanie:

  1. aplikacji uruchomionej w ramach infrastruktury Głównego Urzędu Statystycznego i udostępnionej w Internecie. Aplikacja zapewni wprowadzanie i przesyłanie wymaganych danych z zakresu badania urodzeń za pomocą formularza internetowego, a także zapewni możliwość przekazania do aplikacji pliku z danymi w różnych formatach (np. xml, txt, xlsx, docx, jpg);
  2. interfejsu API UWD umożliwiającego automatyczne przekazywanie danych w formacie XML z systemów informatycznych podmiotów zewnętrznych.

Informacje o dostępie do aplikacji i interfejsu API UWD oraz schematy XSD będą dostępne na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (https://form.stat.gov.plotwiera się w nowej karcie)

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024 (Dz.U. poz. 2747), dane powinny być przekazywane na bieżąco, do trzech dni od wystawienia karty urodzenia lub karty martwego urodzenia (załącznik do rozporządzenia - str. 709, lp. 11).

Sprawdź w LEX: Kiedy kierownik zespołu ratownictwa medycznego pomimo stwierdzenia śmierci pacjenta nie wystawia karty zgonu? >