W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w wyniku powodzi, która we wrześniu 2024 r. dotknęła południowo-zachodnie obszary Rzeczpospolitej Polskiej, na skutek zalania, braku dostępu do wody i elektryczności, a także w wyniku zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów mogło dojść do przerwy w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej. W rezultacie jednostki ochrony zdrowia nie miały możliwości wykonania świadczeń, za które świadczeniodawcy pobrali tzw. „zaliczki”.

Rozliczenia trudne do wykonania

Jak argumentuje MZ, przyczyniło się to do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej świadczeniodawców. Dlatego też wprowadzono regulacje polegające na wypłacie tym świadczeniodawcom wynagrodzenia w formie zaliczkowej. Świadczeniodawcy mogli otrzymać kwoty odpowiadające miesięcznej wartości kwoty zobowiązania określonej w umowie, niezależnie od liczby zrealizowanych świadczeń.

Czytaj także: Znamy warunki rozliczania świadczeń zdrowotnych w czasie powodzi

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostali zobligowani do rozliczenia tych środków, a świadczeniodawcy do  wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, za które pobrali tzw. „zaliczki” do 31 grudnia 2024 r. W związku z wystąpieniem we wrześniu 2024 r. powodzi, pomimo przedłużenia okresu rozliczeniowego do końca 2024 r., nie wszyscy świadczeniodawcy będą w stanie zrealizować świadczenia opieki zdrowotnej, do końca tego okresu. Dlatego, zdaniem MZ, istnieje konieczność przedłużenia terminu rozliczenia tzw. zaliczek pobranych w formie „1/12”.

Czytaj w LEX: Korzystanie z pomocy zewnętrznej (wolontariusze, darczyńcy, firmy zewnętrzne) a ochrona danych osobowych >

Na nowych zasadach

Proponowana zmiana rozporządzenia polega na dodaniu przepisu umożliwiającego wydłużenie okresu rozliczania świadczeń dla świadczeniodawców realizujących umowę z NFZ na obszarze określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi do dnia 31 grudnia 2025 r. Rozliczenie środków wypłaconych świadczeniodawcom w formie tzw. „1/12” będzie mogło nastąpić w kolejnych okresach rozliczeniowych, następujących po 31 grudnia 2024 r. Rozliczanie będzie mogło nastąpić również w ramach kolejnych umów zawartych przez danego świadczeniodawcę z funduszem, a nie tylko w ramach umowy, z którą wiązało się wypłacanie zaliczek. Brak powyższej regulacji dla świadczeniodawców, którzy udzielają świadczeń na terenach dotkniętych skutkami powodzi, spowodowałby konieczność rozliczenia dotychczasowej umowy do końca 2024 r. i ewentualny zwrot nierozliczonych środków. Ujęte w rozporządzeniu rozwiązania pozwolą na utrzymanie płynności finansowej tych świadczeniodawców.

MZ proponuje, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.