Rząd wycofał się z obowiązkowych szczepień na terenach powodziowych dla funkcjonariuszy

Na terenach objętych powodzią istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Eksperci w rekomendacjach wskazują jednak, że obecnie nie ma konieczności masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Początkowo rząd chciał zobowiązać do szczepień policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, ale wycofał się z tego.

26.09.2024

Stan klęski żywiołowej rozszerzony na kolejne miasto i gminę

O Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim rozszerzono obszar na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej. Kolejna nowelizacja rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Stan klęski żywiołowej na wyszczególnionym obszarze czterech województw obowiązuje od 16 września przez 30 dni.

25.09.2024

Specustawa powodziowa - dużo uproszczeń dla placówek medycznych

Aby zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do świadczeń zdrowotnych pacjentom z terenów dotkniętych skutkami powodzi, projekt specustawy powodziowej przewiduje liczne uproszczenia związane z udzielaniem pomocy medycznej. Przede wszystkim, stworzone mają zostać tymczasowe rozwiązania (np. szpitale polowe), dzięki którym pacjenci uzyskają niezbędną pomoc. Prezes NFZ będzie mógł też wykorzystać uproszczony tryb podpisania umowy z przychodnią.

25.09.2024

Specustawa powodziowa - zmiany dla ludzi, firm i gmin

Dla poszkodowanych przez powódź kredytobiorców spłaty rat kredytu nawet przez 12 miesięcy, dodatkowe, płatne wolne dla pracowników, nowe świadczenie dla dzieci, skrócenie procedur dla pacjentów i preferencje dla gmin, aby pomóc im w odbudowie infrastruktury. Te i wiele innych zmian przewiduje projektowany pakiet przepisów, który ma pomóc powodzianom. Szykuje się też tarcza dla przedsiębiorców.

24.09.2024

Infolinia dla pacjentów z terenów objętych powodzią pomoże opanować chaos

Na dotkniętych powodzią terenach część placówek ochrony zdrowia zawiesiła swoją działalność. To powoduje chaos i dezorganizację; pacjenci nie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc medyczną. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił bezpłatną infolinię, która działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc na specjalny numer, pacjenci otrzymają informację, które ośrodki działają i jakiej pomocy mogą oczekiwać. Dowiedzą się także o miejscach, gdzie na razie nie należy się kierować.

19.09.2024

Pacjent z terenu objętego powodzią może zgłosić się do innego lekarza rodzinnego i apteki

Jeśli placówka, w której pacjent zwykle umawia wizyty do lekarza rodzinnego, została zamknięta w wyniku powodzi, może on zwrócić się o pomoc do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ - wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta. Wyjaśnia, że wystarczy, by opisał on swoją sytuację i miał przy sobie dokumenty tożsamości. Z kolei Naczelna Izba Aptekarska (NIA) przypomina o możliwości awaryjnego wystawiania recept.

17.09.2024

Żywność i leki, które miały kontakt z wodą z powodzi, nie nadają się do spożycia

Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana – zaznaczył podczas konferencji prasowej dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Przypomniał, że woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Te same zasady dotyczą zalanych leków.

17.09.2024

W internecie sprawdzisz, czy mieszkasz w strefie zagrożenia powodzią

Na stronie wody.isok.gov.pl można sprawdzić, czy dany teren znajduje się w strefie zagrożenia powodzią. Informacje te mogą przestrzec przed budową domu czy kupnem mieszkania na terenie zalewowym. Portal umożliwia przegląd danych dotyczących ryzyka powodziowego, przeciwdziałania suszy czy prezentujący plany gospodarowania wodami.

15.09.2024