Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 40 a ust. 7 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na mocy przepisu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony został do określenia zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej  wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi, udzielonych przez podmioty lecznicze. Zostały one zapisane w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem skutkom powodzi. 

Transport sanitarny rozliczony ryczałtowo

Świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarządzenie określa zasady sprawozdawania udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej (wzór sprawozdania przekazywanego przez podmioty udzielające tych świadczeń) oraz warunki ich rozliczania (w szczególności produkty rozliczeniowe i ich wartości) przez podmioty wpisane do wykazu. Finansowanie tych świadczeń, odbywa się w formie opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania pomocy.


Szczepienia z rezerwy celowej

W przypadku świadczeń realizowanych w ramach ambulatoryjnej pomocy doraźnej dotacja uwzględnia również wykonanie szczepienia przeciw tężcowi i durowi brzusznemu oraz porady w warunkach ambulatoryjnych: psychiatryczna i psychologiczna. Warunkiem ubiegania się o pieniądze jest umowa placówki z NFZ. W tych przypadkach rozliczane są jako świadczenia jednostkowe, na podstawie sprawozdania zawierającego informację o liczbie wykonanych usług (tj. szczepień czy porad). Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa, z rezerwy celowej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków.

Zarządzenie stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 16 września 2024 r. do 31 października 2024 r.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Czytaj także: Nie ma obowiązku szczepień w trakcie powodzi, ale przepis jest zły