Powódź usprawiedliwieniem braku konsultacji publicznych?

W czwartek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Jeszcze rano wpłynęła autopoprawka rządu do tego projektu. Sam projekt do Sejmu został przekazany dzień wcześniej, z pominięciem konsultacji publicznych. Zdaniem prawników, skrócenie trybu postępowania z projektem w Sejmie nie jest trybem pilnym przewidzianym w Konstytucji, który pozwalałby na pominięcie na etapie prac rządowych konsultacji publicznych z partnerami społecznymi.

27.09.2024

Zakupy i usługi na terenach powodziowych bez przepisów o zamówieniach publicznych

Do działań związanych z powodzią nie będzie się stosować prawa zamówień publicznych. To pozwoli skrócić czas zorganizowania usług czy robót budowlanych i przyspieszyć dokonanie niezbędnych zakupów. Konieczna będzie tylko informacja w Biuletynie Zamówień Publicznych. Część ekspertów zastanawia się, czy przepisy nie są jednak zbyt liberalne.

27.09.2024

Rząd wycofał się z obowiązkowych szczepień na terenach powodziowych dla funkcjonariuszy

Na terenach objętych powodzią istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Eksperci w rekomendacjach wskazują jednak, że obecnie nie ma konieczności masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Początkowo rząd chciał zobowiązać do szczepień policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, ale wycofał się z tego.

26.09.2024

Będzie 20 dni zwolnienia od pracy, i dodatkowy urlop na żądanie

Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.

26.09.2024

Stan klęski żywiołowej rozszerzony na kolejne miasto i gminę

O Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim rozszerzono obszar na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej. Kolejna nowelizacja rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Stan klęski żywiołowej na wyszczególnionym obszarze czterech województw obowiązuje od 16 września przez 30 dni.

25.09.2024

Samochody z pomocą dla powodzian bez opłat na koncesyjnym odcinku A2

Spółka Autostrada Wielkopolska wprowadziła zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Świecko – Konin. Zwolnienie ma zastosowanie do pojazdów wiozących pomoc humanitarną na tereny dotknięte klęską powodzi. Rozwiązanie we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury działa od środy, 25 września.

25.09.2024

Specustawa powodziowa - dużo uproszczeń dla placówek medycznych

Aby zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do świadczeń zdrowotnych pacjentom z terenów dotkniętych skutkami powodzi, projekt specustawy powodziowej przewiduje liczne uproszczenia związane z udzielaniem pomocy medycznej. Przede wszystkim, stworzone mają zostać tymczasowe rozwiązania (np. szpitale polowe), dzięki którym pacjenci uzyskają niezbędną pomoc. Prezes NFZ będzie mógł też wykorzystać uproszczony tryb podpisania umowy z przychodnią.

25.09.2024

Specustawa powodziowa - zmiany dla ludzi, firm i gmin

Dla poszkodowanych przez powódź kredytobiorców spłaty rat kredytu nawet przez 12 miesięcy, dodatkowe, płatne wolne dla pracowników, nowe świadczenie dla dzieci, skrócenie procedur dla pacjentów i preferencje dla gmin, aby pomóc im w odbudowie infrastruktury. Te i wiele innych zmian przewiduje projektowany pakiet przepisów, który ma pomóc powodzianom. Szykuje się też tarcza dla przedsiębiorców.

24.09.2024
1  2  3  4  5