Powódź usprawiedliwieniem braku konsultacji publicznych?

W czwartek odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Jeszcze rano wpłynęła autopoprawka rządu do tego projektu. Sam projekt do Sejmu został przekazany dzień wcześniej, z pominięciem konsultacji publicznych. Zdaniem prawników, skrócenie trybu postępowania z projektem w Sejmie nie jest trybem pilnym przewidzianym w Konstytucji, który pozwalałby na pominięcie na etapie prac rządowych konsultacji publicznych z partnerami społecznymi.

27.09.2024

Zakupy i usługi na terenach powodziowych bez przepisów o zamówieniach publicznych

Do działań związanych z powodzią nie będzie się stosować prawa zamówień publicznych. To pozwoli skrócić czas zorganizowania usług czy robót budowlanych i przyspieszyć dokonanie niezbędnych zakupów. Konieczna będzie tylko informacja w Biuletynie Zamówień Publicznych. Część ekspertów zastanawia się, czy przepisy nie są jednak zbyt liberalne.

27.09.2024

Będzie 20 dni zwolnienia od pracy, i dodatkowy urlop na żądanie

Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.

26.09.2024

Rząd wstrzymuje egzekucję długów na terenach powodziowych

Właściciel zalanej restauracji albo zniszczonego przez powódź hotelu, czy też najemca czekający na eksmisję będą mogli wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji długów. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo. Określi to rząd w rozporządzeniu. Maksymalnie może to być jednak rok. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji specustawy powodziowej, w czwartek 26 września odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie.

26.09.2024

Rozwiązania podatkowe dla powodzian to za mało

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku powodzi stracili kasy fiskalne, skorzystają z odliczenia VAT lub otrzymają zwrot wydatków poniesionych na ich zakup - zakłada projekt tzw. specustawy powodziowej. Co do zasady będzie to 700 zł, ale minister finansów może określić wyższe kwoty w rozporządzeniu. Według ekspertów poszkodowane firmy powinny mieć zagwarantowany zwrot całej kwoty na zakup nowej kasy. Zwracają też uwagę, że działania pomocowe są niewystarczające i brakuje spójnych informacji na temat rozwiązań dla powodzian.

26.09.2024

Stan klęski żywiołowej rozszerzony na kolejne miasto i gminę

O Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim rozszerzono obszar na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej. Kolejna nowelizacja rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Stan klęski żywiołowej na wyszczególnionym obszarze czterech województw obowiązuje od 16 września przez 30 dni.

25.09.2024

Powódź zniszczyła mieszkanie, kiedy umowa najmu wygasa

Zniszczenie lokalu czy budynku przez powódź jest sytuacją nadzwyczajną i niezależną od stron umowy najmu. Jeśli doszło do zniszczenia budynku na skutek uderzenia fali powodziowej, to przestał on istnieć, a umowa wygasła. Z kolei w budynku wyłączonym przez nadzór budowlany nie można mieszkać. Najemca nie ma zatem możliwości korzystania z lokalu. Ma prawo więc domagać się obniżenia czynszu czy nawet wypowiedzieć umowę.

25.09.2024
1  2  3  4  5  6