Podpisana przez prezydenta 25 listopada nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, ma na celu kolejne ułatwienia udzielania pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym z powodu powodzi.
Zmiany zawarte w noweli (art. 35) mają m.in. umożliwić wszystkim wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym gminom i powiatom skorzystanie z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych. Do tej pory samorządy musiały zapewnić 20-procentowy wkład własny.
Pomoc dla spółdzielni socjalnych
W dodawanych art. 14a i art. 14b ustawy wprowadzane są nowe formy pomocy skierowane m.in. do spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych, poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi, posiadających siedzibę lub prowadzących działalność na terenie gmin wskazanych w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2. Ustawa umożliwi staroście m.in. umorzenie w całości lub w części wraz z odsetkami, przyznanych środków na utworzenie stanowiska pracy lub na finansowanie kosztów płacy, o których mowa w art. 26g ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli miejsca pracy uległy zniszczeniu na skutek powodzi.
SZKOLENIE: Najważniejsze zmiany w prawie dla JST w 2024 i 2025 r. >
Doprecyzowane zasady pierwokupu
Ustawodawca doprecyzował zakres prawa pierwokupu, wskazując, że:
- pierwokup przysługuje tylko w stosunku do wyodrębnionych lokali mieszkalnych, czyli takich, dla których w dacie sporządzania warunkowej umowy sprzedaży założona jest księga wieczysta, co wyłącza spod działania pierwokupu lokale nabywane w wykonaniu umów deweloperskich, gdzie klienci zapłacili już na rachunek powierniczy prowadzony dla inwestycji deweloperskiej, często z kredytów bankowych, całe ceny i wprowadzenie w tej sytuacji pierwokupu gminy doprowadziłoby do tego, że w przypadku skorzystania przez gminę z prawa pierwokupu, zapłaciłaby ona cenę za lokal deweloperowi, a klient pozostałby z problemem kredytu bankowego udzielonego mu na zakup lokalu,
- pierwokup dotyczy także sprzedaży udziałów we wskazanych wyżej nieruchomościach lokalowych,
- pierwokup przysługuje w stosunku do własności lub udziału we współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, a nie jak było wcześniej, że przedmiotem jest budynek mieszkalny jednorodzinny.
Uproszczone procedury budowlane
Nowela wprowadza też zmiany w ustawie z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Zmiany obejmują w szczególności:
- zwolnienie remontu uszkodzonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku remontu obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków konieczne będzie zgłoszenie właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej;
- usprawnienie procedur rozbiórki obiektów budowlanych uszkodzonych w wyniku działania żywiołu;
- uproszczenie zasad odbudowy uszkodzonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych;
- wyłączenie stosowania przepisów o katastrofach budowlanych w stosunku do obiektów budowlanych uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, z wyjątkiem budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych;
- uchylenie definicji obiektu liniowego.
Wprowadzone zmiany przewidują m.in., że do odbudowy dróg publicznych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu nie stosuje się przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7 ustawy Prawo budowlane, które uniemożliwiłyby odtworzenie drogi publicznej o wymiarach drogi zniszczonej lub uszkodzonej w dotychczasowym przebiegu.
Wójt może powiększyć zasiłek
Ustawa wprowadza poprawki związane z formą pomocy polegającą na powiększeniu kwoty zasiłku na pokrycie kosztów zużycia energii elektrycznej lub paliwa niezbędnych do osuszenia pomieszczeń. Ustawa doprecyzowuje obowiązujące przepisy i dodaje m.in. regulację wskazującą, że powiększenia kwoty zasiłku dokonuje, w drodze decyzji administracyjnej, wójt (burmistrz, prezydenta miasta) z urzędu. Zmianie ulega również kwota środków z budżetu państwa przeznaczona na sfinansowanie powiększonego zasiłku, z kwoty 25 mln zł do 75 mln zł.
Przeczytaj także: Nowa forma pomocy dla firm dotkniętych przez powódź. Prezydent podpisał ustawę
Samorząd zwolni z opłaty
Zredukowane zostaną zobowiązania z tytułu korzystania z gruntów należących do publicznego zasobu lub opłat za użytkowanie wieczyste oraz przekształcenie tego prawa we własność, obciążających podmioty poszkodowane w wyniku powodzi w 2024 r. Przewidziano obniżenie wysokości przypadającej Skarbowi Państwa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2024 proporcjonalnie do czasu trwania stanu klęski żywiołowej.
Ponadto wprowadzone zmiany przewidują zwolnienie osób poszkodowanych z czynszów najmu i dzierżawy oraz opłat za użytkowanie nieruchomości należących do zasobu Skarbu Państwa, za pełne miesiące okresu, w którym trwał stan klęski żywiołowej. Przepisy umożliwiają wprowadzenie analogicznych ulg przez jednostki samorządu terytorialnego, tj. opłat za użytkowanie wieczyste, opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz należności z tytułu najmu, dzierżawy i użytkowania, w odniesieniu do nieruchomości należących do zasobów jednostek samorządu terytorialnego lub oddanych przez nie w użytkowanie wieczyste na rzecz poszkodowanych.
Świadczenia interwencyjne dla NGO
Nowela zakłada możliwość objęcia świadczeniem interwencyjnym, poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi, będących płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
- organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność pożytku publicznego oraz podmiotów ekonomii społecznej w rozumieniu ustawy o ekonomii społecznej, które obok działalności pożytku publicznego prowadzą również inną działalność o charakterze odpłatnym,
- rolników w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników podlegających na podstawie tej ustawy ubezpieczeniu społecznemu rolników, prowadzących działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wyłączone zostaną spod egzekucji sądowej i administracyjnej wszystkie środki pochodzące ze świadczeń uzyskanych w związku z powodzią.
Nowe przepisy mają wejść w życie dzień po ich ogłoszeniu.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.