Korzystanie z owoców zatrutego drzewa ma być tylko wyjątkiem

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje modyfikację zasad wykorzystywania w procesie tzw. owoców zatrutego drzewa, czyli dowodów zdobytych z naruszeniem prawa. Od 2016 roku korzystanie z nich, np. z podsłuchu legalnie założonego w innej sprawie, jest dozwolone, a decyzja należy do prokuratora. Zanim jednak taka zmiana nastąpi, prokuratorzy mają polecenie stosowania się do uchwały Sądu Najwyższego, ograniczającej możliwości wykorzystywania nielegalnie zdobytych dowodów.

14.10.2024

Komisja Wenecka z zastrzeżeniami do unieważnienia powołań "nowych" sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że Komisja Wenecka przyjęła opinie dotyczące sędziów powołanych po 2018 r. Choć nie ujawnił szczegółów, zapewnił, że jest przychylna i odnosi się m.in. do elementu indywidualnej oceny. Z informacji Prawo.pl wynika, że komisja ma wątpliwości m.in. w zakresie unieważniania powołań sędziów ustawą, podkreśla też, że kwestia statusu "nowych" ma być rozwiązana zgodnie z zasadą proporcjonalności.

12.10.2024

Bat na piratów – zabójstwo drogowe lub nowa definicja zamiaru ewentualnego

Wymiar sprawiedliwości

Po bulwersującym wypadku na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej, także w kontekście ubiegłorocznej katastrofy na A1, odżyła propozycja wprowadzenia do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, czyli zabójstwa drogowego. Rząd mówi o pracach nad projektem, ale prawnicy są podzieleni - jednym pomysł się podoba, inni mówią, że na podstawie obecnych przepisów można takich kierowców odpowiednio karać. Jest też propozycja nowego opisania w kodeksie zamiaru ewentualnego.

12.10.2024

Dr Kluczewska: Wysłuchanie dziecka zyskuje na popularności

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzięki znowelizowaniu przepisów poświęconych wysłuchaniu wzrasta rola tej instytucji. Dziecko ma prawo być wysłuchane i przedstawić swoje stanowisko. Szczególną rolę w ochronie praw dzieci może mieć też reprezentant małoletniego - wskazuje dr Aleksandra Kluczewska. Jak dodaje, rola reprezentanta dziecka nie jest wcale łatwa i zapewne wymaga od prawników dodatkowych umiejętności, często kompetencji wykraczających poza sferę merytoryczną.

12.10.2024

RPO: Niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE dotyczących polskiego sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, podkreślił w piątek w Sejmie, że niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa w Polsce. Rzecznik ostrzegł, że wzajemne nieuznawanie się instytucji lub sędziów prowadzi do chaosu w państwie i jest fundamentalnym zagrożeniem dla ochrony praw człowieka.

11.10.2024

Wydział frankowy złapał oddech, pełnomocnicy zastanawiają się, co dalej

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie wydziału frankowego wydali dotąd ok. 14 tys. wyroków, z których 4 tys. zostały już ocenione w apelacji, żaden nie został uchylony - to dane, które przedstawił serwisowi Prawo.pl były już przewodniczący wydziału sędzia dr Tomasz Niewiadomski. Ważne jest przyspieszenie - tylko w czerwcu br. sędziowie tego wydziału wydali 776 wyroków, zawarto 42 ugody. Dla porównania od kwietnia do grudnia 2021 r. wyroków było 500.

11.10.2024

SN: Sprawa o alimenty od dziadków także w postępowaniu uproszczonym

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dotyczące alimentów od dziadków wymagają wnikliwej analizy - m.in. tego, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Sądy miały więc wątpliwości, czy możliwe jest dochodzenie takich świadczeń w postępowaniu uproszczonym. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego wnuka przeciwko swojemu dziadkowi, której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł, podlega rozpoznaniu według takich przepisów.

10.10.2024

Nowa definicja podejrzanego wzmocni ochronę tajemnicy adwokackiej

Wymiar sprawiedliwości

Trwa spór o to, czy prokurator mógł przeglądać i kopiować korespondencję Janusza Palikota z jego obrońcą w czasie, gdy nie zostały mu jeszcze postawione zarzuty. Rozwiązaniem może być proponowana przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego nowa definicja, zgodnie z którą osoba stawałyby się podejrzanym już od pierwszej czynności zmierzającej do postawienia jej zarzutów karnych.

10.10.2024

Gorzej niż rok temu - egzamin notarialny zdało 43 proc. kandydatów

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju – przed komisjami z siedzibami w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu – przystąpiło łącznie 396 osób. Pozytywny wynik uzyskało 170 osób, czyli około 43 proc. zdających. Najwyższy poziom zdawalności, ok. 61 proc., uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu po aplikacji.

09.10.2024

"Nowi" sędziowie piszą do Komisji Weneckiej, chcą okrągłego stołu

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie powołani po 2018 r. wystosowali do Komisji Weneckiej i ministra sprawiedliwości apel o zmianę założeń oraz rozważenie innych wariantów rozstrzygnięcia ich sytuacji. Sygnatariusze listu podkreślają, że propozycje ich powrotu na poprzednie stanowisko, są zapowiedzią odmiennego podejścia do znacznej grupy sędziów, będących w identycznej sytuacji i naruszenia praw podmiotowych, zwłaszcza tych, którzy przyszli spoza zawodu. W ich ocenie, pomóc mógłby okrągły stół z udziałem wszystkich sędziów.

09.10.2024

Prawo do kontaktu z dzieckiem dobrem osobistym? Sądy odróżniają je od więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.

09.10.2024

Apelacja przez portal informacyjny sądów - są już założenia projektu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sprawach karnych środki odwoławcze i wnioski o uzasadnienie, a także np. odpowiedź na apelację można było wnosić za pośrednictwem kont posiadanych na portalu informacyjnym sądów. Taką możliwość - na początkowym etapie - mieliby obrońcy, prokurator, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym oraz Prokuratoria Generalna RP. Sam projekt ma być gotowy w IV kwartale bieżącego roku.

07.10.2024

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafią do TK w trybie kontroli następczej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent zadecydował o skierowaniu dwóch procedowanych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym do TK w trybie kontroli następczej. Zgodnie z aktami prawnymi przyjętymi niedawno przez Sejm, skrócona zostanie kadencja prezesa Trybunału, sędziowie będą wybierani przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Z kolei wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

07.10.2024

Prof. Giezek: Tajemnica obrończa nie tylko po postawieniu zarzutów

Wymiar sprawiedliwości

W przypadku osoby, która zdaje sobie sprawę, że przeciwko niej jest prowadzone postępowanie karne i prawdopodobne jest postawienie jej zarzutów, już pierwszy jej kontakt z adwokatem należy traktować jak kontakt z obrońcą - mówi adwokat, prof. Jacek Giezek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Informuje także, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, której jest członkiem, zajmowała się definicją podejrzanego, zwracając uwagę na jej gwarancyjny charakter.

07.10.2024

Były wiceminister sprawiedliwości nie stawił się w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski miał w poniedziałek stawić się w prokuraturze, w związku z planowanym przedstawieniem mu zarzutów po uchyleniu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Tak jednak się nie stało, jego obrońca, adwokat Bartosz Lewandowski poinformował o "obszernym piśmie, w którym wskazano na szereg przeszkód formalnych", a prokuratura, że niestawiennictwo jest usprawiedliwione dłuższym wyjazdem zagranicznym.

07.10.2024

Niekorzystna uchwała SN w sprawie szkód komunikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości Transport

Niedawno SN uznał, że jeżeli naprawa samochodu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z OC posiadacza samochodu jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy. To radykalne odstępstwo od utrwalonej od wielu lat linii orzeczniczej SN i to na niekorzyść poszkodowanych. Mimo że dotyczy ona odszkodowań komunikacyjnych, a więc przedmiotu pozornie odległego od kwestii szkód powodziowych, może mieć znaczenie i w tym wypadku - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.

07.10.2024

Znamy 35. nominowanych w XIII edycji Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo gamingowe, hazardowe, medyczne, bioetyka, AI, nowe technologie, prawa człowieka, prawa mam, ochrona dóbr osobistych, wolność mediów, spory gospodarcze czy wdrażanie polityk antydyskryminacyjnych - to tylko niektóre dziedziny, w których specjalizuje się tegoroczna grupa 35 prawników i prawniczek nominowanych w konkursie Rising Stars 2024 r. Łączy ich ogromna wiedza, talent, pracowitość i działalność pro bono.

07.10.2024

Mikołaj Kozak: Kręte ścieżki wyroków nakazowych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok nakazowy można zaskarżyć, złożyć wnioski dowodowe i przedstawić swoje racje, jednak tę instytucję trawi wiele uproszczeń, dróg na skróty i rozstrzygnięć przedwczesnych, a na pewno nieprzemyślanych. Mówi się, że niezbadane są wyroki boskie i to jeszcze można zrozumieć. Trudniej jest zrozumieć niezbadane wyroki nakazowe. A jest ich naprawdę wiele - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.10.2024

Brak przedawnienia karalności w kontekście praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Przy realizacji ekstradycji lub Europejskiego Nakazu Aresztowania przesłanka wskazująca na możliwość łamania praw człowieka jest obligatoryjnym elementem wskazującym na niedopuszczalność wydania osoby. Istota tego rozwiązania wskazuje, że możliwość naruszenia praw człowieka w państwie, które wnioskuje o ekstradycję, to automatycznie negatywna przesłanka do realizacji wydania ściganej osoby - pisze radca prawny Paweł Gołębiowski, szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego Kancelarii Kopeć Zaborowski.

05.10.2024

Prokuratura powtórzy przesłuchanie i zarzuty dla b. wiceministra Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski został już wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego i wyznaczono mu dwa terminy przesłuchania - poinformował o tym sam prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jeden z tym terminów to 7 października. Ma to związek z tym, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu politykowi immunitetu.

04.10.2024