Organizatorem konkursu jest Wolters Kluwer Polska, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Prawo.pl. Przypomnijmy, że w konkursie Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra biorą udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych). Kapituła bierze pod uwagę m.in. działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.

- 13. na liczniku zdecydowanie nie zaszkodziła tegorocznej edycji Konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy Jutra 2024. Mieliśmy, jako kapituła nad czym z bardzo dużym zainteresowaniem, się pochylać. Porównując tę edycję z poprzednimi można powiedzieć, że znacząco wzrosła liczba aplikacji od prowadzących samodzielne kancelarie młodych adwokatów/tek i radców/czyń prawnych, często przy tym z małych ośrodków miejskich - mówi Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i przewodnicząca tegorocznej kapituły.

- Kiedyś dobry prawnik kojarzył się zwykle z wieloletnim doświadczeniem. Tymczasem nasz konkurs pokazuje, że są też młodzi prawnicy wybitni w swoich dziedzinach. W dodatku coraz częściej wybierają nie tylko kancelaryjną ścieżkę zawodowa, ale też inne – pracę w administracji publicznej czy organizacjach społecznych. Bardzo mnie to cieszy, bo tam również, a może nawet bardziej, potrzeba teraz dobrych prawników. Widać to wyraźnie w tegorocznych nominacjach – są wśród nich prawnicy z Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu czy Fundacji La Strada – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Czytaj: Rising Stars 2023 - znamy już młodych prawników - liderów jutra >>

 

35 nominowanych w 2024 roku (w kolejności alfabetycznej):

1. Oliwia Babiarz

2. Piotr Białach

3. Wojciech Firek

4. Karolina Gałęzowska

5. Małgorzata Gemen

6. Justyna Grusza-Głębicka

7. Paweł Hajduk

8. Mateusz Hendzel

9. Jarosław Kola

10. Marcin Krzemień

11. Artur Kula

12. Wojciech Lamik

13. Gabriela Lenarczyk

14. Marcin Łukowski

15. Dawid Daniel Malinowski

16. Dagmara Miler

17. Wojciech Modzelewski

18. Patrycja Nowakowska

19. Karol Perkowski

20. Patrycja Pieszczek-Bober

21  Patrycja Rejnowicz-Janowska

22. Barnaba Rud-Chlipalski

23. Kamil Rudol

24. Joanna Rułkowska

25. Krzysztof Schultz

26. Oktawia Sepioł

27. Arkadiusz Steć

28. Alicja Sukiennik

29. Maciej Szczerba

30. Anna Wiktorow-Bojska

31. Mateusz Winczura

32. Hubert Woźniak

33. Daniela Wybrańczyk

34. Julia Ziemska

35. Wojciech Zomerski

Spośród 35 prawników kapituła wybierze 10 laureatów Rising Stars - liderzy jutra 2024, może też wskazać pięciu prawników w kategorii nagród specjalnych. W sumie, w tym roku do konkursu zgłoszono 144 osoby. Gala finałowa, na której zostaną ogłoszeni laureaci, odbędzie się 19 listopada.

 

Kolejna edycja z prawniczymi talentami

Przemysław Rosati, prezes NRA i członek kapituły, podkreśla, że Konkurs Rising Stars to prestiżowa inicjatywa, która świetnie realizuje swój cel, czyli wspieranie młodych prawników.

- Także w tym roku odkryliśmy kilka prawniczych talentów. Rising Stars, jak co roku, jest doskonałym przeglądem rynku i pomysłów prawników na indywidualny sukces. Okazuje się, że obok stałych specjalizacji pojawiają się także nowe nisze. Tegoroczna edycja będzie ciekawa - zapewnia.

- Tegoroczne wyniki dają obraz tego, jak dynamicznie i w jakim kierunku rozwija się branża prawnicza w Polsce. W zgłoszeniach widzieliśmy z jednej strony  już dobrze osadzone trendy, takie jak dość powszechne wykorzystanie sztucznej inteligencji, a z drugiej – kilka nowości, które być może zwiastują pewne przesunięcia na rynku - mówi Włodzimierz Chróscik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, członek kapituły. On również podkreśla, że w tym roku bardzo szeroko reprezentowani byli prawnicy także z mniejszych, butikowych kancelarii, a nie tylko specjaliści z największych korporacji i sieciowych firm prawniczych. - Poza tym wyraźnie zaznaczyła się obecność prawników specjalizujących się w nowych dziedzinach, takich jak prawo hazardowe, czy tych związanych z branżą gamingową. W dużej mierze osoby te charakteryzują unikalne kompetencje, nie tylko w zakresie prawa, ale także nowych technologii, co jest kluczowe w dobie cyfryzacji - zaznacza.

Przewodnicząca kapituły zwraca uwagę na jeszcze inne kwestie. - Zauważalnym, pozytywnym moim zdaniem trendem, stało się także poszerzanie grona aplikantów i aplikantek o reprezentantów innych zawodów i specjalności prawniczych takich jak np. rzecznicy/rzeczniczki patentowe,  legislatorzy/legislatorki, czy prokuratorzy/prokuratorki - mówi. I dodaje, że ważne jest również niezwykle szybkie reagowanie młodych prawników/prawniczek na pojawianie się w przestrzeni publicznej nowych możliwości ale także wyzwań, takich jak na przykład prawne i społeczne konsekwencje coraz szybciej rozwijającej się AI.

Zobacz w LEX: Prawnicy a VAT - istotne orzeczenia sądów administracyjnych > >

 

Work-life balance coraz ważniejszy

Prezes Albin zaznacza, że prawnicy coraz częściej korzystają z zaawansowanych rozwiązań technologicznych i sztucznej inteligencji. Niektórzy obawiają się, że ta ostatnia może odebrać im pracę. - Uważam, że najlepsi, a są nimi niewątpliwie laureaci Rising Stars, nie mają się o co martwić - podkreśla.

Zwraca uwagę również na fakt, że wyraźnie widać, że młodzi prawnicy przywiązują większą wagę do jakości życia – nie zależy im już na dojeżdżaniu do kancelarii drogim samochodem, a raczej na zachowaniu work-life balance i czasie – po choćby najciekawszych wyzwaniach zawodowych – na własne pasje, zainteresowania czy rodzinę. - Zarządzający muszą brać to pod uwagę, jeśli chcą pracować z najlepszymi z nich - podsumowuje.

 Czytaj w LEX: Prawnicze work-life balance. Jak pracować efektywnie? >

Sukces wykuty od studiów

Danuta Przywara zaznacza, że osoby biorące udział w konkursie, kładą mocny nacisk na ścieżkę kariery i specjalizację. - To co zwróciło moją uwagę, to również występująca coraz częściej bardzo przemyślana, budowana systematycznie i konsekwentnie od początku kariery zawodowej, ba - od początku nauki, specjalizacja. Przemyślane uzupełnianie wiedzy i umiejętności stricte prawniczych o kolejne, przydatne w wybranej specjalizacji adwokackiej/radcowskiej kierunki studiów - zarówno podstawowych, jak i podyplomowych, często zresztą bardzo odległe od prawa. Natomiast zdobywanie kolejnych stopni naukowych, czy biegłe opanowywanie kolejnych języków obcych, to już prawie reguła wśród aplikantek i aplikantów tego konkursu - dodaje.

I zaznacza, że ją osobiście cieszy nie tylko - jak mówi - nie przemijające, ale wręcz wykazujące tendencję wzrostową, zaangażowanie młodych prawników w działania (często pro bono) na rzecz społeczeństwa, państwa prawa i praw człowieka. - Można być spokojnym, ma się kto mierzyć z naszą coraz bardziej skomplikowaną rzeczywistością - podsumowuje.

Zwraca na to uwagę także prezes Chróścik. - Cieszy, że część laureatów to osoby, które nie tylko wiodą prym w swoich kancelariach lub działach prawnych, ale również aktywnie działają na rzecz społeczeństwa –  zwłaszcza w podejmowaniu tematów niezwykle ważnych i ciągle aktualnych, takich jak prawa człowieka i obywatela. Na przyszłość życzyłbym sobie, by jeszcze większa część młodych zdolnych chciała angażować swoje siły i talenty w aktywność w samorządach prawniczych, zwłaszcza – z mojej perspektywy – w samorządzie radcowskim. Jestem przekonany, że ci wyjątkowi radcy i aplikanci potrafiliby naprawdę konstruktywnie wpływać na kształtowanie przyszłości swojego zawodu i całego rynku usług prawnych - mówi.

Czytaj również w LEX: Ochrona sygnalistów w kancelarii prawnej (kancelaria jako przedsiębiorstwo) > >

 

Poziom wysoki, trudno było podjąć decyzję

Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, również członek kapituły, ocenia, że tegoroczny poziom zgłoszeń był wysoki. – Wielu kandydatów zasłużyło na wyróżnienie w grupie 35 nominowanych, ponieważ nie tylko legitymują się ponadprzeciętnymi osiągnięciami zawodowymi, ale jednocześnie pozostają osobami podejmującymi różnorodne działania pro bono. Ta wielostronność życia zawodowego i osobistego szczególnie zwraca uwagę i myślę, że powinna wielu inspirować. Z mojej perspektywy, na wyróżnienie zasługuje grupa świetnych, zaangażowanych społecznie prawników i prawniczek przedsiębiorstw – podkreśla.

Jak dodaje, to przykłady osób pokazujących, że prawnik nie tylko jest zainteresowany własną karierą i zarabianiem pieniędzy. - Fakt, że kandydaci i kandydatki stawiają sobie odmienne cele niż wyłącznie materialne, jest godne szacunku i świetnie służy reputacji środowiska prawniczego.  Konkurs Rising Stars od wielu lat jest wyśmienita okazja do promocji środowiska młodych prawników i prawniczek przedsiębiorstw nie jako urzędników korporacyjnych, ale jako osoby szczególnie wartościowe zawodowo i aktywne obywatelsko – podsumowuje prezes Koper.

 

Laureaci 2023 roku  

Przypomnijmy, że na podium konkursu stanęli w ubiegłym roku:  Filip Rak (I miejsce) - to associate w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Jego zawodową pasją są sprawy karne, prawo antydyskryminacyjne i prawa człowieka, Artur Fal (II miejsce) - doktor nauk prawnych społecznych (w dyscyplinie: nauki prawne), założyciel Kancelarii Adwokackiej Lex Sport oraz Jacek Czaja (III miejsce) - radca prawny i najmłodszy w historii dyrektor jednej z najstarszych organizacji edukacyjnych i mediacyjnych na świecie z siedzibą w USA - International Academy of Dispute Resolution, pracujący jako in-house w grupie kapitałowej Inter Cars i posiadający swoją kancelarię.

 

 

Cena promocyjna: 179.4 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł