Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Prawo.pl. Przypomnijmy: w konkursie Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra biorą udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych). Kapituła bierze pod uwagę m.in. działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.
Tu można zgłaszać kandydatów>>>
Zgłoszenia do 10 września
Zgłoszenia kandydatów są zbierane online i można je przesyłać do 10 września br. do godz. 23:59. Zwycięzców konkursu poznamy w czasie uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni najpierw 35 nominowanych do nagrody. Następnie jury wybierze spośród nich 10 laureatów, którzy otrzymają tytuły „Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra 2024”. Jury konkursu zastrzega sobie prawo przyznania 5 nagród specjalnych spośród zgłoszonych kandydatów.
Co roku wśród laureatów nagrody są prawniczki i prawnicy o różnorodnych specjalizacjach, często unikatowych, nastawieni na potrzeby klienta, z szerokimi umiejętnościami związanymi ze stosowaniem nowych technologii, kompleksowym, często potwierdzonym także na zagranicznych uczelniach, wykształceniem.
Bardzo ważna jest również działalność społeczna. Zajmują się różnymi obszarami prawa, począwszy od prawa cywilnego, poprzez wspieranie biznesu, prawo medyczne, farmaceutyczne, własność intelektualną, prawa autorskie, prawo karne czy prawo migracyjne.
Czytaj: Rising Stars 2023 - znamy już młodych prawników - liderów jutra >>
Prawo zgłoszenia kandydata przysługuje:
- kandydatowi, który dokonuje zgłoszenia we własnym imieniu.
Mogą ich też zgłaszać:
- pracodawcy;
- przedsiębiorcy;
- organizacje społeczne i pozarządowe;
- wspólnicy prowadzący kancelarię z Kandydatem;
- jednostki samorządu terytorialnego i administracji rządowej.
Trudny wybór, wybitni prawnicy
- Rising Stars to taki konkurs, który potrafi otworzyć zupełnie nowe drzwi i możliwości w karierze prawniczej. Bez względu na to czy kandydat wygrywa, to już sam udział jest to doskonałym sposobem by podsumować pewien etap swojej drogi zawodowej, a z drugiej strony zaryzykować i powalczyć o to by być właśnie "rising starsem" - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.
Jak dodaje widać jak na dłoni, że prawnicy, którzy zostają zgłoszeni do konkursu wiedzą co chcą osiągnąć w życiu.
- To ludzie, którzy ciężko pracują by odnieść sukces. Przy czym sukces nie może być definiowany tylko przez prowadzenie spraw wielkich i głośnych ale też przez prowadzenie i zajmowanie się takimi sprawami, które dają satysfakcję albo dokładają cegiełkę do większych zmian. To też jest miara sukcesu – znalezienie niszy. Ten konkurs pokazuje jak dużo ciekawych, inspirujących działań podejmują laureaci, ale też biorący w nim udział. I bardzo trudno jest podjąć decyzję, która kandydatura powinna znaleźć się w gronie laureatów i, która powinna wygrać. Zawsze jest tak, że to są ludzie, którzy mają bardzo ciekawe, pozytywnie zaskakujące aktywności w swoim życiu zawodowym. To też pokazuje jak bardzo wszechstronny jest zawód prawnika - mówi.
Zwraca na to uwagę też Włodzimierz Chróścik, prezes KIRP. Jak podkreśla młodzi prawnicy, którzy biorą udział w konkursie i wygrywają, bardzo szybko określają swoją specjalizację - odnajdują nisze, które korespondują z ich zainteresowaniami.
- Od początku swojej zawodowej drogi obierają je jako specjalizacje. To z jednej strony wynika ze specyfiki współczesnego rynku usług prawnych i potrzeb klientów, a z drugiej dowodzi dużej przenikliwości i umiejętności strategicznego myślenia naszych nominowanych. Obserwowanie, jak te kariery będą rozwijać się w najbliższych latach stanie się dla wielu wartościową inspiracją - zaznacza.
Co daje prawnikowi konkurs?
Adwokat Filip Rak, associate w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy laureat I miejsca w konkursie Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2023 podkreśla, że udział w Rising Stars Prawnicy - Liderzy jutra to wspaniała przygoda i możliwość poznania wielu ciekawych prawników i prawniczek o wyjątkowej ścieżce kariery. Konkurs pozwala przekonać się, czy nasze wybory zawodowe są wartościowe, oryginalne, innowacyjne, czy przynoszą coś dobrego dla szerszej społeczności i przyczyniają się do dobra wspólnego. Wynik może być zaskakujący a sama wygrana w konkursie daje okazję do poszerzenia kontaktów zawodowych oraz dalszego rozwoju. A przede wszystkim ułatwia dotarcie do szerszego grona odbiorców z wartościami, które realizujemy w życiu zawodowym - mówi.
Jak dodaje, dla niego osobiście jako dla prawnika działającego na rzecz społeczności LGBTIQ+ była to również okazja żeby rozmawiać na te tematy i szerzyć ideę praw człowieka właśnie w tym zakresie.
Radca prawny Agata Plichta-Trzonkowska, laureatka IV miejsca w konkursie Rising Stars 2023 z kancelarii Dubois i Wspólnicy Kancelaria Adwokacko – Radcowska sp.j. podkreśla, że po konkursie Rising Stars zadziało się wiele w jej karierze.
- Zostałam stałym doradcą Komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, zaczęłam wykładać na aplikacji radcowskiej a także zostałam członkiem stałej Komisji Aplikacji przy OIRP w Warszawie. Konkurs to niewątpliwie okazja, aby zostać dostrzeżonym. Jestem wdzięczna swojej dotychczasowej macierzystej kancelarii Dubois i Wspólnicy za to, że nadal mi ufa i prowadzi, a także nowym osobom, które we mnie uwierzyły - zaznacza.
W podobnym tonie wypowiada się dr Anita Garnuszek, laureatka VI miejsca w konkursie Rising Stars 2023 - Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.
- Wyróżnienie w konkursie Rising Stars dało mi poczuć, że nasza praca jako prawników ma znaczenie – jest dla mnie potwierdzeniem, że warto być odważnym, kreatywnym i nieustannie dążyć do doskonałości - zaznacza.
Laureaci 2022 i 2023 r.
Na podium konkursu w 2023 r. stanęli: Filip Rak, associate w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy, którego zawodową pasją są sprawy karne, prawo antydyskryminacyjne i prawa człowieka. - Gdybym sam zasiadał w jury, to wynik byłby inny, biorąc pod uwagę, jak wybitni ludzie byli nominowani. Potraktuję to wyróżnienie jako wsparcie dla rzeczy, które są dla mnie ważne - równych praw dla wszystkich, nie tylko osób LGBT, którymi się zajmuję, ale wszystkich grup nieuprzywilejowanych - mówił po odebraniu nagrody.
Artur Fal - doktor nauk prawnych społecznych (w dyscyplinie: nauki prawne), założyciel Kancelarii Adwokackiej Lex Sport oraz Jacek Czaja - radca prawny i najmłodszy w historii dyrektor jednej z najstarszych organizacji edukacyjnych i mediacyjnych na świecie z siedzibą w USA - International Academy of Dispute Resolution, pracujący jako in-house w grupie kapitałowej Inter Cars i posiadający swoją kancelarię.
Rok wcześniej na podium stanęli: dr Judyta Latymowicz, adwokat (I miejsce), Olga Dobrowolska z Centrum Białoruskiej Solidarności (II miejsce) oraz dr Tomasz Gawliczek, radca prawny i rzecznik patentowy (III miejsce).
Laureaci poprzednich edycji podkreślają, że to wyróżnienie było dla nich dużą motywacją. Przykładowo, na 15 laureatów z 2017 roku, dziewięcioro awansowało, w tym cztery osoby zostały partnerami i to w dużych kancelariach. Wielu też zakłada własne kancelarie, robi karierę naukową.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.