Prawo.pl
Procedura zgłoszeń wewnętrznych musi zostać dla jej ważności skonsultowana z organizacją związkową albo przedstawicielami osób świadczących pracę za wynagrodzeniem. W tym drugim przypadku przedstawicieli nie mogą wyłonić sami pracownicy, jeżeli na rzecz danego podmiotu prawnego praca świadczona jest także na innych podstawach niż stosunek pracy. Dlatego też nie można automatycznie przyjąć, że konsultacje zostaną przeprowadzone z istniejącą u pracodawcy reprezentacją pracowników wyłonioną w celu współpracy z pracodawcą.
Marek Rotkiewicz
01.10.2024
Prawo pracy Sygnaliści
Tragedia, jaką jest powódź, u większości z nas budzi chęć niesienia pomocy i wsparcia. Ale jest też, na szczęście dla nielicznych, kolejną szansą na prowadzenie przestępczej działalności. Popełnianie czynów zabronionych z wykorzystaniem zaawansowanej technologii (niekoniecznie spełniającej definicję systemów AI w rozumieniu AI ACT) w czasie powodzi jest szczególnie niebezpieczne - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
01.10.2024
Nowe technologie Powódź

Czy zasiłki dla powodzian będą zwolnione z podatku

CIT PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Powódź
Pomoc przyznawana powodzianom będzie zwolniona z podatku na podstawie dotychczasowych przepisów – wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Chodzi o jednorazowy zasiłek powodziowy, jednorazowy zasiłek losowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Według ekspertów wskazane byłoby zwolnienie ich wprost w nowelizacji specustawy powodziowej. Prawnicy apelują też o zwolnienie z podatku odszkodowań przyznanych przedsiębiorcom.
Monika Pogroszewska
01.10.2024
CIT PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Powódź
1 października 2024 r. startuje scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej będą dostępni pod numerami jednej ogólnopolskiej infolinii KAS: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
30.09.2024
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy, budzi kontrowersje i obawy środowisk gospodarczych. Negatywnie wpłynie na rynek pracy i zatrudnienie, zwłaszcza w małych firmach – ostrzega prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, badacz rynku pracy i wynagrodzeń.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Płaca minimalna - mediana wynagrodzeń zamiast przeciętnego wynagrodzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Rynek pracy
W marcu br. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 zł i była niższa o 23,9 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które wyniosło 8604,72 zł – podał GUS. Zdaniem prawników, dane te pokazują wyraźną różnicę między medianą wynagrodzeń a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, przy ustalaniu którego nie są brane pod uwagę płace w firmach zatrudniających do 9 pracowników. Dlatego racjonalne byłoby, aby ustawodawca wziął to pod uwagę, pracując nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu.
Grażyna J. Leśniak
30.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Rynek pracy
Około 600 tysięcy strażaków ochotniczych straży pożarnych zamiast nieść pomoc, musi zostać w macierzystej pracy, bo państwo od lat nie znajduje pieniędzy i sposobu na sfinansowanie zaangażowania tej armii do błyskawicznej, krótkotrwałej pomocy. A armia strażaków ochotników to ponad trzy razy więcej niż obecnie liczy personel Wojska Polskiego, który ma na stanie ok. 200 tysięcy osób - pisze Dariusz Kała.
Dariusz Kała
30.09.2024
Samorząd terytorialny Powódź
Sejmowa komisja nadzwyczajna zebrała się w sobotę 28 września i poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wprowadzono poprawki m.in. przeciwdziałającą marnowaniu żywności oraz wprowadzającą zawieszenie prowadzenia czynności w postępowaniach podatkowych - w związku z sytuacją powodziową.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Prawo pracy Powódź
30 września, w poniedziałek, były komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk ma stawić się w prokuraturze i usłyszeć zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 r. Miała to być atrapa, otrzymana jako prezent od ukraińskich służb. Plany prokuratury potwierdził Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura badała m.in. dlaczego nie zarządzono ewakuacji.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Prawo karne Policja
Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.
Katarzyna Jedynak-Gierada
28.09.2024
Nowe technologie Prawo europejskie

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.
Marek Sondej
28.09.2024
Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Kradzieże opuszczonego przez powodzian mienia, fałszywe zbiórki i świadoma dezinformacja to zdaniem prawników czyny z „motywacji zasługującej na szczególne potępienie”. W tej sytuacji, choć wyraźnego przepisu w kodeksie karym nie ma, to sąd ma prawo orzec karę w górnej granicy zagrożenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.09.2024
Powódź

Warsztaty terapii zajęciowej z terenów powodzi nie zostaną bez pomocy

Samorząd terytorialny Niepełnosprawność Powódź
Warsztaty terapii zajęciowej, które są obecnie zamknięte z powodu powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pomoc dla nich przewiduje także tzw. ustawa powodziowa, która jest procedowana w Sejmie. Na razie sprzątają i liczą straty, ale też pracownicy warsztatów pomagają swoim beneficjentom i monitorują ich sytuację. Na pomoc mogą też liczyć zakłady aktywności zawodowej, pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością i przedsiębiorcy z niepełnosprawnością.
Beata Dązbłaż
28.09.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność Powódź
Kioski uliczne, pawilon, punkty gastronomiczne prawo budowlane traktuje jako obiekty tymczasowe. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być one postawione - na 180 dni czy dłużej. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie w starostwie, choć nie jest to reguła, czasami taki obiekt jest zwolniony z formalności.
Katarzyna Niemiec
28.09.2024
Budownictwo
Kwota z polisy nieruchomości może nie wystarczyć na odbudowę domu, gdyż starsze i nieremontowane budynki ubezpieczyciele zgadzają się obejmować ochroną tylko według wartości rzeczywistej, czyli uwzględniającej amortyzację. Ubezpieczyciele podkreślają, że otrzymanie świadczenia od państwa nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Przynajmniej teoretycznie może jednak się zdarzyć, że osoby, które mają polisę, otrzymają od państwa mniejszą pomoc.
Regina Skibińska
28.09.2024
Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości
Mimo iż zwolnienie z podatku dla osób poniżej 26. roku życia należy do najpopularniejszych ulg, to z roku na rok spada liczba korzystających z niej podatników. Rośnie natomiast kwota ulgi – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Eksperci zwracają uwagę, że ze względu na dość restrykcyjne warunki, z preferencji może skorzystać tylko część młodych osób. Powstają też wątpliwości co do wysokości przysługującego podatnikom limitu.
Monika Pogroszewska
28.09.2024
Domowe finanse PIT
Życie po rozwodzie to często nowe wyzwania - zaciągając jednak kredyt na mieszkanie, remont, samochód czy nawet kolejny ślub, nie ma co liczyć na automatyczne zmniejszenie zobowiązań alimentacyjnych. Sądy, co do zasady, stoją na stanowisku, że osoba, która płaci alimenty na dziecko, musi się liczyć z tym obowiązkiem przy podejmowaniu decyzji o wydatkach. Co więcej, powinna uwzględniać ich wysokość przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Sprawa nie jest jednak tak oczywista, gdy chodzi o kredyty hipoteczne.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Sejm przeprowadził w piątek pierwsze czytanie poselskiego projektu, którego celem jest ograniczenie administracji podatkowej dostępu do kont bankowych podatników. Posłowie chcą przywrócić poprzedni stan prawny, w którym informacje o rachunku bankowym przekazywane byłyby jedynie wobec podejrzanego, by lepiej chronić tajemnicę bankową i prywatność obywateli. Jednak według szefa KAS, to narzędzie jest wykorzystywane incydentalnie. Projekt został skierowany do prac w komisji finansów.
Monika Pogroszewska
27.09.2024
Ordynacja
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło dotychczas około 700 wniosków od płatników składek z czterech województw dotkniętych powodzią. Większość z nich, bo blisko 500, dotyczy nowego terminu płatności składek – informuje ZUS. I przypomina, że płatnicy składek z terenów objętych powodzią nie zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Ubezpieczenia społeczne Powódź

Jak postępować z odpadami na terenach popowodziowych?

Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Informacje dotyczące klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią oraz decyzji i warunków dotyczących ich zbierania, magazynowania, przetwarzania lub transportu znajdują się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej.
Robert Horbaczewski
27.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady Powódź
Młodzi pracownicy mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z już na etapie planowania swojej kariery zawodowej bardzo poważnie podchodzi do kwestii work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
27.09.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy Rynek pracy
Jednak będzie 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi dla poszkodowanych pracowników, choć w zmienionej formie. Rząd dziś złożył w Sejmie autopoprawkę do projektu. Zmienił w nim też przepis o urlopie na żądanie, którego - również w tym celu - będzie musiał udzielić pracodawca na żądanie pracowników, w ramach przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Zdaniem prawników, proponowane rozwiązania będą oznaczały większy formalizm dla pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
26.09.2024
Prawo pracy BHP Powódź

NSA: Zaległe alimenty w ratach, ale nie całkiem umorzone

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ojciec dziecka, będący na utrzymaniu swojej matki, nie płacił alimentów przez kilka lat i teraz wnosił o umorzenie zaległości. Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody. Dłużnik alimentacyjny powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o odroczenie terminu spłaty występującego zadłużenia lub rozłożenie tej spłaty na raty, a dopiero w ostateczności uzasadnione jest wystąpienie o umorzenie powstałej należności – stwierdził sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2024
Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Właściciel zalanej restauracji albo zniszczonego przez powódź hotelu, czy też najemca czekający na eksmisję będą mogli wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji długów. Na jak długo? Jeszcze nie wiadomo. Określi to rząd w rozporządzeniu. Maksymalnie może to być jednak rok. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji specustawy powodziowej, w czwartek 26 września odbyło się pierwsze jego czytanie w Sejmie.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.09.2024
Finanse Powódź Egzekucja
Ostateczny kształt przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta to wciąż niewiadoma. Samorządy chcą, by powołano publicznego administratora, który odpowiadałby za redystrybucję pieniędzy do gmin. Firmy natomiast wolałyby współpracować z organizacjami odzysku, które następnie rozliczałyby się z gminami i sortowniami.
Zofia Jóźwiak
26.09.2024
Samorząd terytorialny Odpady
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej zapowiedział, że w porozumieniu z właściwym ministrem i innymi samorządami przygotuje projekt ustawy dotyczący fotoradarów, tak aby zarządzające całą siatką dróg i ulic miasta miały prawo montować je samodzielnie. Ministerstwo Infrastruktury: fotoradary powinny pozostać w gestii instytucji państwa.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Samorząd terytorialny
W środę na posiedzeniu plenarnym Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nowelizacja jest uzupełnieniem nowego Regulaminu Sejmu w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych. Poprawki mniejszości - m.in. dotyczące kierowania projektów poselskich do konsultacji społecznych - zostały odrzucone.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Administracja publiczna
W środę, 25 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. Zmiany mają na celu naprawę luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Nowela trafi teraz do Senatu.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Niepełnosprawność
W środę Senat zajmował się nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której popierają nowelizację bez poprawek. Głównym celem ustawy jest podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach obowiązkowych.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Domowe finanse Finanse Ubezpieczenia
Wiemy, jak ZUS zamierza rozpoznawać sprawy emerytów, którzy po głośnym wyroku TK mają nadzieję na ponowne przeliczenie ich świadczenia. Zakład zapewnia, że bez względu na to, czy emeryt napisze „skargę”, „wniosek” czy „podanie”, zostanie ono przez organ rentowy zakwalifikowane jako skarga o wznowienie postępowania. Tyle, że... do wznowienia nie dojdzie, bo wyrok Trybunału nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zdaniem prawników, brak publikacji niczego nie zmienia - wyrok i tak powinien zostać wykonany.
Grażyna J. Leśniak
25.09.2024
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne