Prawo.pl
Aż 25 dotychczasowych posłanek i posłów zdobyło mandat do Parlamentu Europejskiego, najwięcej, bo 12, z Koalicji Obywatelskiej. Do Europarlamentu dostało się7 posłów z PiS oraz po 2 z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Ich mandaty wygasły z mocy prawa, więc nie będą mogli wziąć udziału w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Odroczenie prac izby nie jest jednak planowane.
Robert Horbaczewski
12.06.2024
Wybory
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić do prawa spadkowego nowy instrument, który umożliwi sędziemu uchylenie kolejnych orzeczeń w sprawie spadku po tym samym spadkodawcy, aż do pierwszego. Ma to rozwiązać m.in. problem związany z terminami wznowienia takich postępowań czy wniesienia skargi nadzwyczajnej. Pełnomocnicy oceniają to jako krok w dobrym kierunku, sędziowie alarmują jednak, że proponowane przepisy mogą być polem minowym.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
12.06.2024
Prawo cywilne Domowe finanse
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 października. Jak potwierdza Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, z nowych świadczeń będą mogli skorzystać rodzice, w tym studenci i doktoranci – po spełnieniu wskazanych w ustawie przesłanek.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Aktorzy, muzycy i lektorzy domagają się od parlamentarzystów gwarancji praw do wynagrodzeń z tytułu rozpowszechniania utworów w sieci. We wtorek, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Zmiana przepisów jest podyktowana koniecznością implementacji do polskiego prawa unijnej dyrektywy.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Domowe finanse
Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.
Maciej Górski
11.06.2024
Budownictwo
Kobiety, w tym kobiety małoletnie, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy - wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Prawo europejskie
Sąd Najwyższy w pełnym składzie, lecz bez sędziów wybranych przed 2018 rokiem, podjął uchwałę stanowiącą, iż niedopuszczalne jest cofnięcie wniosku przez prokuratora generalnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem dotyczył ustalenia i zmiany płci, a w tym kontekście pytania – kogo pozywa osoba chcąca zmienić płeć - czy tylko rodziców, czy także dzieci i małżonka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.06.2024
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To co najbardziej rozpala emocje w wypadku dyrektywy budynkowej, to nie odchodzenie od paliw kopalnych, ale perspektywa wymiany milionów źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Tymczasem to nie sama wymiana kotłów będzie wyzwaniem dla tysięcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale poprzedzająca ją termomodernizacja. Miliony budynków to wciąż "wampiry" energetyczne, nie mają szczelnych okien, ani niedocieplonych ścian. A bez tego wymiana kotłów nie ma najmniejszego sensu. 
Renata Krupa-Dąbrowska
11.06.2024
Prawo europejskie Nieruchomości

Wojewódzki zespół musi wydać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia osobie w ośrodku opieki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie może umorzyć postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Ma obowiązek przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, a dopiero Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje na tej podstawie o uprawnieniu do świadczenia wspierającego. Umorzenie postępowania przez WZON jest zatem bezprawne – podkreślają eksperci.
Beata Dązbłaż
11.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Apteki będą mogły potwierdzić udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki "dzień po" bez recepty lekarskiej, nie narażając się na karę za złamanie zakazu reklamy. Tak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Przygotowany wzór naklejki pozytywnie ocenił Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sęk w tym, że apteki kontrolowane są nie przez GIF, a przez wojewódzkich inspektorów, a farmaceuci mówią o ich "purytańskim" podejściu do tematu.
Katarzyna Nocuń
11.06.2024
Farmacja
Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosi się do Sądu Najwyższego na piśmie, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wnoszący powinien pamiętać o wymogach formalnych, które musi spełnić protest wyborczy.
Robert Horbaczewski
11.06.2024
Administracja publiczna Wybory
Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód" przyjęła Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Tarcza ma być kompleksową infrastrukturą obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wojsko
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 0 7,9 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2024 r. w porównaniu z I kwartałem 2023 r. Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie śląskim (1,50), a najniższy – w mazowieckim (0,85). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 75 osób.
Krzysztof Koślicki
10.06.2024
Prawo pracy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym - poinformowała w poniedziałek kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.
Ret/PAP
10.06.2024
Finanse Nieruchomości Energetyka
Frekwencja wyborcza w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 40,65 procent. Zagłosowało ponad 11,8 mln obywateli. Najbardziej tłumnie do urn poszli wyborcy w woj. mazowieckim i małopolskim. Najniższa frekwencja była w woj. opolskim i warmińsko-mazurskim. Kandydaci nie zmobilizowali tym razem elektoratu z małych gmin i miasteczek.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wybory
Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 37,06 proc. głosów (21 mandatów), PiS - 36,16 proc. (20 mandatów), Konfederacja - 12,08 proc. (6 mandatów), Trzecia Droga - 6,91 proc. (3 mandaty), Lewica - 6,30 proc. (3 mandaty), pozostałe komitety -1,49 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 40,65 proc. - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą ze 100 procent okręgów wyborczych.
Robert Horbaczewski
10.06.2024
Wybory
Samochody, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, nie będą już figurować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W poniedziałek, 10 czerwca, z ewidencji zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. W większości to pojazdy, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż figurują w bazach danych.
Agnieszka Matłacz
10.06.2024
Administracja publiczna

WSA: Blaszak na rowery, który nie jest garażem, trzeba rozebrać

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Mimo że obiekt nie był garażem, to właściciele byli obowiązani zapłacić opłatę legalizacyjną. Zatwierdzone warunki zabudowy nie wystarczą. Nieuiszczenie opłaty legalizacyjnej skutkuje rozbiórką samowolnie wzniesionego obiektu, gdy nie ma nawet do niego dojazdu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Jedno przestępstwo wyborcze oraz 20 wykroczeń wyborczych związanych np. z rozwieszaniem plakatów wyborczych czy ulotek odnotowała do tej pory policja w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka wybory przebiegają spokojniej niż pięć lat temu.
Robert Horbaczewski
09.06.2024
Wybory
W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.
Robert Horbaczewski
09.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Lokale wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego w niedzielę, 9 czerwca 2024 r. czynne będą do godz. 21.00. Ale nie warto czekać do ostatniej chwili. Państwowa Komisja Wyborcza namawia, aby nie zwlekać z oddaniem głosu.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Wybory
Diety dla członków komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego są niższe niż te w wyborach samorządowych. Dieta członka obwodowej komisji wyborczej wyniesie 500 zł, przewodniczącego komisji obwodowej będzie o 200 zł wyższa. Członkowie komisji zasiądą w prawie 32 tys. obwodowych komisji. Eurowybory odbędą się w Polsce w niedzielę, 9 czerwca.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Samorząd terytorialny Wybory Prawo europejskie
Od północy 8 czerwca do końca niedzielnego głosowania, czyli do godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, także w internecie. Złamanie zakazu agitacji zagrożone jest grzywną.
Robert Horbaczewski
08.06.2024
Wybory
Rozwijając swoją działalność i decydując się na ochronę znaku, zazwyczaj zgłaszamy go z ostrożności dla szerszego zakresu towarów i usług. Ma to jednocześnie swoje zalety, ale też wady. Większe jest wówczas ryzyko kwestionowania znaku w ramach sprzeciwów lub wniosków o unieważnienie, ale jednocześnie korzystamy – przynajmniej przez pewien czas – z szerszej ochrony - pisze Ewelina Bosek, radca prawny w kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.
Ewelina Bosek
08.06.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Liczba zwolnień lekarskich ze wskazaniem „1-chory powinien leżeć” w roku 2023 wzrosła w stosunku do 2022 roku o 28,7 proc. Związane jest to z łatwością pozyskiwania zwolnień za sprawą teleporad - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. W tym kontekście zastanawia się nad możliwością takiej zmiany przepisów, która miałaby na celu stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4.
Mikołaj Zając
08.06.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Darowiznę trzeba przekazać bezpośrednio i na konto

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Fiskus zaostrzył stanowisko w sprawie zwolnienia z podatku rodzinnych darowizn, przez co wiele osób wpada w pułapkę. Jeśli dziecko obdarowane przez rodzica chce uniknąć daniny, musi otrzymać pieniądze przelewem, nie w gotówce. Nie wystarczy, że samo je wpłaci na swój rachunek. Uważać trzeba też przy zakupie mieszkania. Dziecko zapłaci podatek, jeśli rodzic wpłaci pieniądze bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Zdaniem ekspertów to zbyt rygorystycznego stanowisko.
Monika Pogroszewska
08.06.2024
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Właściciele zwierząt domowych powinni mieć więcej obowiązków. Gdyby tak było, nie porzucaliby swoich pupili w czasie urlopów – uważają prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Obligatoryjne powinno być czipowanie zwierząt domowych, konieczne jest też stworzenie jednej bazy danych. Nawet, gdy sąd orzeknie zakaz posiadania zwierzęcia, nie ma podmiotu, który mógłby to skontrolować.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.06.2024
Prawo karne Środowisko
Czy rzeczywiście ustanowienie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej z Białorusią spowoduje, że służby tego kraju przestaną prowadzić działania hybrydowe? Czy zakaz nie jest skierowany w aktywistów, którzy niosą pomoc migrantom? Projektowane rozporządzenia stawia pytanie o konstytucyjność wprowadzenia takiego zakazu, bo delegacja ustawowa jest wątpliwa - pisze Daria Górniak-Dzioba, radczyni prawna.
Daria Górniak-Dzioba
07.06.2024
Prawo karne Administracja publiczna