Za nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się trzech.

Regulacja zakłada zachowanie orzeczenia o niepełnosprawności, bez względu na wiek, do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Nowela jest konsekwencją luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16 lat straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że problem dotyczy około 5400 osób.

Wcześniej Sejm przegłosował wniosek o natychmiastowe przejście do trzeciego czytania projektu, bez odsyłania go do komisji. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności

30 września 2024 r. wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią covid.

W lipcu Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwi zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Jednoczesnym warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Zobacz również: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

Z noweli wynika jednak, że zachowanie ważności orzeczenia jest ograniczone przez wiek osoby z niepełnosprawnością – jest ono możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nią 16 lat. Oznacza to, że osoby, które skończą 16 lat, stracą ważność orzeczeń, a tym samym utracą swoje świadczenia.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, który rozwiązuje ten problem.(kk/PAP)

 

Apteczka prawna - Lex bez łez
-20%

Krystian Markiewicz, Marta Szczocarz-Krysiak

Sprawdź  

Cena promocyjna: 24.09 zł

|

Cena regularna: 33 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 24.09 zł