Program PFRON „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” składa się z dwóch modułów, które różnią się formą wsparcia, które można uzyskać.

Moduł I to jednorazowe świadczenie w wysokości do 2 tys. zł na rehabilitację społeczną.

Moduł II to jednorazowe świadczenie jako rekompensata poniesionych strat. Może być przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu lub naprawy:

  • sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych,
  • sprzętów lub urządzeń posiadanych w ramach zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i barier w komunikowaniu się (bez barier architektonicznych) w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością, utraconych lub zniszczonych na skutek działania żywiołu - o ile ich zakup był dofinansowany ze środków PFRON, w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON. Sprzęt będzie mógł być kupiony w ramach programu, jeśli został zniszczony i jego stan wyklucza naprawę.

O środki mogą wnioskować samorządy powiatowe, które ucierpiały wskutek powodzi. Mogą to zrobić do 9 grudnia 2024 r. Jeśli samorząd przystąpi do programu PFRON, jego mieszkańcy z niepełnosprawnością będą mogli w swojej gminie wnioskować o wsparcie w trybie ciągłym do 2 grudnia 2024 r.

 

Kto może wnioskować o pomoc

Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością poszkodowanych wskutek żywiołu:

  • które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne,
  • dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia,

którzy mieszkają na terenach poszkodowanych w wyniku żywiołu w 2024 r., i którym został przyznany zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych).

PFRON przeznaczył na realizację programu 2 mln zł, z możliwością zwiększenia kwoty, jeśli potrzeby będą większe. Samorządy mogą wnioskować do programu w wojewódzkich oddziałach Funduszu.

Przeczytaj także: Na jaką pomoc mogą liczyć powodzianie?

Wsparcie PFRON może być szersze

PFRON uruchomi też dodatkowe działań, które wspierałyby dodatkowo osoby z niepełnosprawnością na podstawie art. 11 ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Prawo przewiduje w takiej sytuacji wsparcie m.in. w zakresie:

  • utrzymania zagrożonych likwidacją na skutek powodzi miejsc pracy osób z niepełnosprawnością,
  • odtworzenie zniszczonej lub utraconej na skutek powodzi infrastruktury i wyposażenia warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz przedsiębiorstw osób z niepełnosprawnością prowadzących działalność gospodarczą,
  • usunięcia powstałych na skutek powodzi szkód w obrębie zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością (finansowanie remontów, readaptacja oraz zakup sprzętu),
  • dofinansowania i zwrotu kosztów dla pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej lub będącego przedsiębiorstwem społecznym (dofinansowanie do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych na likwidację skutków powodzi w związku z zatrudnianiem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych).

Przeczytaj także: Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych