Magdalena M. wystąpiła do Urzędu Stanu Cywilnego o zmianę pierwszego imienia syna z "Barnaba" na "Mieczysław". Wyjaśniła, że stan psychiczny, w którym znalazła się po porodzie (depresja poporodowa), nie pozwolił jej podjąć prawidłowej decyzji dotyczącej imienia dziecka. Dodała, że rodzina i bliscy nigdy nie używali w stosunku do dziecka jego pierwszego imienia, lecz zwracali się do niego imieniem „Mieczysław” i jego zdrobnieniami. Ojciec małoletniego oświadczył, że popiera złożony wniosek. W tej sytuacji kierownik USC wydał pozytywną decyzję. Rodzice małoletniego zaskarżyli ją do sądu.

Podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem. Skarżący wnieśli zatem o "ponowne rozpatrzenie sprawy przez kierownika USC" oraz zmianę imienia syna na „Tadeusz”, ewentualnie powrót do poprzedniego imienia.

Zobacz w LEX: Wniosek o zmianę imienia (ustalenie płci metrykalnej) > >

Ojciec małoletniego dodał, że oświadczenie woli, jakie złożył przed kierownikiem USC w celu zmiany imienia syna, zostało złożone pod wpływem groźby, szantażu i obarczone wadą oświadczenia woli. Kierownik USC zwrócił uwagę, że dowody w sprawie dawały podstawę do uwzględniania wniosku. Dlatego skarga nie ma uzasadnionych podstaw.

Przeczytaj także: Jak wymienić prawo jazdy

 

Wniosek o zmianę był zasadny, skarga na decyzję nie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację i skargę oddalił.

Przywołał przepisy, które były podstawą rozstrzygnięcia wniosku skarżących, zgodnie z którymi zmiany imienia lub nazwiska małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów na wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka (art. 4 ust. 1 i art. 9 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska). Przepis zawiera otwarty katalog przyczyn (zmiany zatem można dokonać z innych ważnych powodów, niewymienionych przez ustawodawcę wprost w przepisie), a decyzja organu administracji publicznej w tym zakresie oparta jest na uznaniu administracyjnym. Organ, który rozpoznaje sprawę, ma więc pozostawioną możliwość oceny, czy wniesione żądanie zmiany imienia mieści się w zakresie przesłanki "ważnych powodów".

 

"Ważny powód" zmiany imienia lub nazwiska powinien być indywidualnie oceniany w każdej jednostkowej sprawie. Wnioskodawca powinien zatem przekonać organ administracyjny, że wskazany przez niego powód zmiany jest na tyle istotny, by wniosek został uwzględniony. Skarżący powołali się okoliczność używania drugiego imienia małoletniego, a także inne ważne względy, tj. stan zdrowia matki. Organ, podejmując decyzję, wziął pod uwagę fakt, że wnioskodawczyni nie miała możliwości podjęcia w pełni racjonalnego wyboru imienia dziecka ze względu na stan psychiczny, jakiego doświadczyła po porodzie. Natomiast po ustabilizowaniu się jej stanu psychicznego, miała już pewność decyzji co do zmiany imienia syna, jej zasadności oraz oczywistej korzyści wynikającej z faktu, że rodzina i bliscy zwracają się do małoletniego imieniem "Mieczysław".

Sąd nie dopatrzył się zatem w zaskarżonej decyzji naruszenia prawa materialnego bądź przepisów postępowania, które miało wpływ na wynik sprawy. Bezsprzecznie w sprawie zaistniały przesłanki do zmiany imienia małoletniego. Okolicznościami, które przemawiałyby za uchyleniem zaskarżonej decyzji nie mogą być okoliczności związane z szybkim, a więc terminowym załatwieniem sprawy oraz późniejsza zmiana stanowiska skarżących. Podobnie, okoliczność, iż ojciec małoletniego, składając oświadczenie, działał pod wpływem błędu. To bowiem mogłaby stanowić ewentualnie podstawę do uchylenia decyzji w trybie nadzwyczajnym.

Wyrok WSA w Poznaniu z 18 lipca 2024 r., sygn. akt II SA/Po 300/24