Marek Sondej

Starszy Referendarz Sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, Przewodniczący Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Skale, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarządca nieruchomości. Autor opracowań z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i ksiąg wieczystych oraz analiz bieżącego orzecznictwa sądowego. Prowadzi szkolenia aplikantów notarialnych, adwokackich i radcowskich. Stały współpracownik portalu prawnego Prawo.pl

Artykuły autora

Szczegóły wyboru sołtysa musi określić rada gminy

Samorząd terytorialny

Ustawowa regulacja dotycząca wyboru sołtysa i rady sołeckiej jest szczątkowa. Organy te są wybierane w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Szczegóły wyboru musi zatem określić w każdym przypadku statut danego sołectwa.

17.06.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024

Ordynacja do PE pomaga małym partiom. Dużych i koalicji nie premiuje

Wybory

Wybory do Parlamentu Europejskiego są określane jako najbardziej proporcjonalne, a tym samym „najbardziej przyjazne” dla mniejszych partii, spośród wszystkich przeprowadzanych w Polsce wyborów. Już przekroczenie progu 5 proc. gwarantuje komitetowi (koalicji wyborczej) dwa mandaty - sytuację rzadko spotykaną w przypadku pozostałych wyborów. Wyjaśniamy, jak się liczy głosy w wyborach do Europarlamentu.

07.06.2024

Rada gminy nie tylko stanowi prawo , ale pełni też funkcje kontrolne

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Rada gminy jest jednocześnie organem stanowiącym i kontrolnym, przy czym funkcję kontrolną sprawuje przez komisję rewizyjną. W zależności od potrzeb może powołać również inne komisje stałe lub doraźne, określając ich zadania. Kompetencji kontrolnych nie może jednak przenieść na inny podmiot, np. na przewodniczącego rady gminy lub na swoje organy pomocnicze.

29.05.2024

NSA: Były przestępca bez prawa do posiadania broni palnej

Prawo karne Policja

Skazanie, choćby zatarte, przekreśla szanse na otrzymanie pozwolenia na broń. Tym bardziej, gdy wniosek o wydanie zgody pochodzi od byłego członka grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Przeszłość także określa charakter człowieka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Pozwolenie na broń palną, w tym również broń sportową i do celu sportowego, nie jest zwykłym uprawnieniem obywatelskim, lecz przywilejem.

27.05.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    108