Podmiot prawny, na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób wprowadzić ma procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Nie wypełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.

Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się:

  • pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę, podstawy nawiązania stosunku pracy),
  • osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia (np. zleceniobiorcy, tzw. samozatrudnieni ale już nie np. wolontariusze, gdyż co prawda wykonują pracę ale nie za wynagrodzenie).

Czytaj również: Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

 

Konsultowanie procedury

Podmiot prawny ustala procedurę zgłoszeń wewnętrznych po konsultacjach z:

  1. zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi, jeżeli w podmiocie prawnym działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa, albo
  2. przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, wyłonionymi w trybie przyjętym w podmiocie prawnym, jeżeli nie działa w nim zakładowa organizacja związkowa.

Konsultacje mają trwać nie krócej niż 5 dni i nie dłużej niż 10 dni od dnia przedstawienia przez podmiot prawny projektu procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Ważne! Przeprowadzenie konsultacji jest obligatoryjnym elementem wprowadzania procedury zgłoszeń wewnętrznych. Jakkolwiek podmiot prawny nie jest związany opinią drugiej strony (związku zawodowego, przedstawicieli osób świadczących pracę) - nie musi zawierać porozumienia dotyczącego procedury - to pominięcie konsultacji równoznaczne będzie z nieważnością wprowadzonej procedury.

Jeżeli w podmiocie działa organizacja związkowa sprawa ustalenia podmiotu, z którym konsultowany ma być  projekt procedury jest prosta -  będzie to organizacja (lub z te organizacje), która wypełnia kryteria wskazane w art. 25(1)ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 854).

 

Nowość
Nowość

Ewelina Rutkowska, Damian Tokarczyk

Sprawdź  

Przedstawiciele osób zatrudnionych

Przedstawiciele osób zatrudnionych to nie tylko przedstawiciele pracowników, a zatem wpływ na ich wybór nie mogą mieć tylko osoby związane stosunkiem pracy.

Przykład: W firmie X działa wybrana przez pracowników stała reprezentacja, która została umocowana – co wyraźnie wskazano podczas wyborów – do działania w imieniu pracowników we wszystkich sprawach, w których przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia konsultacji lub zawarcia porozumienia z przedstawicielami pracowników.

Odnośnie procedury zgłoszeń wewnętrznych nie można przyjąć, że konsultacje mogą się odbyć z tą reprezentacją, gdyż działa ona wyłącznie w imieniu pracowników, a inne niż pracownicy osoby świadczące pracę  nie miały wpływu na wybór tych osób.

Osoby świadczące za wynagrodzeniem pracę na innej podstawie niż stosunek pracy mogą jednak wyrazić zgodę na reprezentowanie ich przez osoby wcześniej wybrane przez pracowników – mają jednak jasno wrazić swoją wolę np. w głosowaniu dokonanym w drodze zebrania ich stanowisk.

Jedynie w sytuacji, gdyby w firmie X praca świadczona była wyłącznie przez osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy wskazana reprezentacja byłaby umocowana do konsultowania procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Przedstawicieli mają wyłonić osoby świadczące pracę. Może to nastąpić w drodze głosowania bezpośredniego, elektronicznego (w tym mailowego, za pomocą komunikatorów) itp.

Ważne! Wskazanie osób, które miałyby być przedstawicielami osób świadczących pracę przez podmiot prawny (pracodawcę, zleceniodawcę) nie wiąże się z powstaniem jakiegokolwiek umocowania do reprezentowania osób świadczących pracę w kontaktach z tym podmiotem, a co za tym idzie konsultacje procedury zgłoszeń wewnętrznych dokonane z tak wskazanymi osobami byłyby nieważne i sama procedura byłaby także objęta nieważnością.

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Procedura zgłoszeń wewnętrznych > >