Jedyny warsztat terapii zajęciowej (WTZ) w Głuchołazach zamknięty jest od 16 września, na razie nie wiadomo do kiedy. I choć sam budynek i pomieszczenia nie ucierpiały, to i tak uczestnicy nie mogą dojechać do placówki, ani ta nie może zorganizować dowozu z powodu uszkodzenia dróg i mostów łączących okoliczne miejscowości.
– Utrzymujemy kontakt telefoniczny z uczestnikami, sprawdzamy ich sytuację bytową. Organizujemy i dowozimy do nich paczki z żywnością, środkami czystości i rzeczami potrzebnymi w codziennym funkcjonowaniu. Dostajemy pomoc z całej Polski, za którą bardzo dziękujemy i jesteśmy pod jej wrażeniem – mówi Edyta Lubańska-Brzezińska z WTZ w Głuchołazach. Pomoc otrzymał już najbardziej poszkodowany uczestnik WTZ-u, który miał zalany parter domu, a ponieważ porusza się na wózku, kluczowe jest jak najszybsze doprowadzenie mieszkania do użytkowania. – Byliśmy już u niego kilkakrotnie i udało się zorganizować pomoc fundacji, która objęła opieką rodzinę i naszego uczestnika i wyremontuje ich dom – dodaje Lubańska-Brzezińska. Podkreśla, że potrzeby powodzian zmieniają się z każdym dniem – teraz mniej już potrzeba chemii, rękawiczek, a więcej szpachelek, kabli, gniazdek. – Przede wszystkim jednak bardzo potrzebujemy osuszaczy – podkreśla przedstawicielka placówki w Głuchołazach. Otrzymała ona także pismo z PFRON z zapewnieniem, że nastąpi odstąpienie od rozliczeń wskaźnikowych progów procentowych i utrzymanie wartości dofinansowania w związku z przerwą w realizacji zajęć bądź absencji beneficjentów i kadry z uwagi na klęskę powodzi.
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje wstrzymania finansowania wtz i zaz na terenach dotkniętych skutkami powodzi w powiatach objętych rozporządzeniem w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw Polski. Stan prawny jest na bieżąco aktualizowany - mówi serwisowi Prawo.pl Matylda Piątkowska, rzecznik prasowy PFRON.
Cena promocyjna: 144 zł
|Cena regularna: 144 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 144 zł
Pomoc PFRON dla warsztatów terapii zajęciowej
PFRON ogłosił pomoc dla:
- osób z niepełnosprawnością;
- osób z niepełnosprawnością prowadzących działalność gospodarczą;
- pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością;
- organizatorów zakładów aktywności zawodowej;
- jednostek prowadzących warsztaty terapii zajęciowej.
Jak informuje Fundusz, otrzymane środki finansowe można przeznaczyć na:
- utrzymanie przez pracodawców zagrożonych likwidacją, na skutek powodzi, miejsc pracy osób z niepełnosprawnością;
- odtworzenie zniszczonej lub utraconej na skutek powodzi infrastruktury i wyposażenia warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz przedsiębiorstw osób z niepełnosprawnością prowadzących działalność gospodarczą;
- zakup przez osoby z niepełnosprawnością sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych utraconych lub zniszczonych na skutek powodzi;
- usunięcie powstałych na skutek powodzi szkód w obrębie zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością (finansowanie remontów, readaptacja oraz zakup sprzętu);
- dofinansowanie do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych na likwidację skutków powodzi w związku z zatrudnianiem i rehabilitacją osób z niepełnosprawnością.
Wnioski można składać w wojewódzkich oddziałach PFRON do 15 września 2025 r. Wzory wniosków dostępne są na stronie Funduszu.
Zobacz wzór dokumentu w LEX: Oświadczenie o braku obowiązku składania sprawozdania finansowego do PFRON > >
Pomoc PFRON udzielana jest m.in. na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt nowelizacji ustawy powodziowej w art. 11 ust. 1 pkt 2 rozszerza też katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o odtworzenie zniszczonej lub utraconej na skutek powodzi infrastruktury i wyposażenia placówek o fundacje i organizacje pozarządowe.
O wsparcie dla mieszkańców z niepełnosprawnością mogą też wnioskować samorządy.
Czytaj również: Samorządy mogą wnioskować do PFRON o pieniądze na pomoc powodzianom z niepełnosprawnością>>
WTZ liczą straty
W tej chwili PFRON, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie jako jednostki nadzorujące niektóre WTZ-y czy Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, zbierają informacje od warsztatów o szacunkowych stratach i ich potrzebach. Tak jest np. w przypadku WTZ Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim. Warsztat nie działa od 16 września do odwołania.
- Dziś właśnie muszę taką informację przygotować. Na razie dopiero sprzątamy i będziemy szacować straty. Sprawdzamy, jakie potrzeby mają nasi uczestnicy. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc, której doświadczamy, m.in. dzwonią do nas warsztaty z całej Polski z pytaniami, jak mogą pomóc – mówi Elżbieta Wielgus, kierownik WTZ w Lewinie Brzeskim. Ucierpiał budynek, w którym mieści się warsztat, zalane są piwnice, ściany pomieszczeń warsztatu są wilgotne – na razie nie wiadomo jeszcze, jak duże będą straty. Trzeba zabezpieczyć teren wokół warsztatu, dziurawe ulice czy zniszczoną windę w budynku, która była w remoncie, aby uczestnicy mogli bezpiecznie wrócić do WTZ. Dopiero po ponad tygodniu do powodzi włączono prąd, na drugi dzień internet. Kierownik WTZ podkreśla, że ma zapewnienia ze strony jednostki nadzorującej, że nikt nie będzie rozliczał warsztatu za dni nieobecności beneficjentów z powodu powodzi. Choć wszyscy liczą na szybki powrót do zajęć w WTZ, bo uczestnictwo w nich jest niezwykle ważne dla rozwoju i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. Na realizację czekają także porozpoczynane już projekty.
Sprawdź w LEX: Wydłużone terminy płatności podatków dla poszkodowanych w powodzi > >
Sprawdź również książkę: Rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Komentarz ebook >>
Ustawa powodziowa
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (druki 672 i 672-A) także przewiduje wsparcie m.in. dla WTZ, które ucierpiały wskutek powodzi. Placówki nie muszą się martwić m.in. o projekty dofinansowane czy zlecone z PFRON, których nie mogą realizować ze względu na powódź. - Proponowane zmiany umożliwią dokończenie realizacji projektów w ramach zadań zlecanych, w przypadku braku możliwości osiągniecia wszystkich rezultatów czy określonych w umowie wskaźników projektowych. Tym samym zabezpieczą możliwość udzielania wsparcia przez organizacje pozarządowe osobom z niepełnosprawnościami, które ucierpiały w wyniku powodzi (dodanie art. 35a) – podaje ustawodawca. Pomoc otrzymają także podmioty, które są beneficjentami programów realizowanych przez Radę Nadzorczą PFRON.
Projekt ustawy planuje także, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli otrzymać opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia:
- szkoły,
- specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego,
- specjalnego ośrodka wychowawczego,
- młodzieżowego ośrodka socjoterapii,
- ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
- ośrodka wsparcia,
- warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu powodzi (art. ust.2).
Zasiłek będzie mogła otrzymać osoba ubezpieczona zwolniona z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad uczestnikiem powyższych placówek.
Czytaj również w LEX: Powódź - z jakich uprawnień mogą skorzystać pracownicy i pracodawcy > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.