Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej został zgłoszony przez posłów Polska 2050 Trzecia Droga.
Poseł Ryszard Petru tłumaczył w Sejmie, że chodzi o naprawę przepisów wprowadzonych przez Polski Ład, które od początku budzą duże wątpliwości. - Od 1 lipca 2022 r. naczelnik urzędu skarbowego może zwrócić, się do banku o udzielenie danych o rachunkach osoby, która nie ma statusu osoby podejrzanej. Wcześniej banki udzielały takiej informacji tylko w przypadku osób, będących podejrzanymi – powiedział Petru.
Zgodnie z projektem, bank byłby "obowiązany do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących podejrzanego lub osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub danych pełnomocników wskazanego w żądaniu rachunku bankowego w przypadku, gdy postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające są prowadzone w związku z czynami popełnionymi w zakresie działalności podejrzanego, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej”.
- Zdaniem wnioskodawców należy przywrócić poprzedni stan prawny, w którym informacje o rachunku bankowym przekazywane były jedynie wobec podejrzanego. Jednocześnie wnioskodawcy akceptują pozostałe zmiany jakie od 1 lipca 2022 r. wprowadzono do art. 48. Słusznym jest w szczególności, aby uprawnienie przewidziane w tych przepisach przysługiwało także naczelnikom urzędów skarbowych - czytamy w uzasadnieniu.
Szef KAS wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział w piątek w Sejmie, że według niego to narzędzie jest wykorzystywane incydentalnie, do zwlaczania karuzel VAT i unikania opodatkowania.
Poinformował, że na 118 818 postępowań przygotowawczych - wszczętych od 1 lipca 2022 r. do 31 lipca 2024 r. - urzędy celnoskarbowe, które zajmują się najpoważniejszymi sprawami, skierowały 3598 zapytań do banków.,
- To ok. 5-6 proc. Z kolei urzędy skarbowe złożyły 510 zapytań przez dwa lata – to są incydentalne przypadki – powiedział szef KAS.
Według niego, jeśli zostaną przywrócone zasady sprzed 1 lipca 2022 r., administracja skarbowa będzie miała dostęp do rachunków bankowych osób prawnych i podmiotów niemających osobowości prawnej. W przypadku osób fizycznych dostęp będzie dotyczył wyłącznie osób podejrzanych.
Czytaj również: To podatnik, a nie fiskus, decyduje o doborze kontrahentów >>