Będzie chaos w systemie kaucyjnym - odczują go sklepy i klienci

Środowisko Rynek i konsument

Jedna puszka będzie zwrotna, a identyczna bez kodu - nie. Litrowa butelka po mleku, nawet wyprodukowana w 2025 roku, też nie. Szklana po piwie nie wiadomo - do oddania na starych czy nowych zasadach, a może w ogóle bez możliwości zwrotu kaucji. Na starcie systemu kaucyjnego klientom trudno będzie pojąć o co chodzi. Będzie jeden wielki chaos.

30.08.2024

Ministrowie z Polski 2050 i Lewicy przeciwko kredytowi 0 proc.

Kredyty

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 oraz ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy poinformowały o swoich sprzeciwach wobec projektu dopłat do kredytów mieszkaniowych, zgłoszonych na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Nie ma jednak oficjalnej informacji, że rząd rezygnuje z tej formy pomocy dla kredytobiorców.

29.08.2024

PIH: Wzrost pensji minimalnej w 2025 r. uderzy w małe firmy

Finanse

Polska Izba Handlu uważa, że podwyższenie wysokości pensji minimalnej od 1 stycznia 2025 r. będzie obciążeniem, którego nie udźwigną przedsiębiorcy MŚP. Uczyni polską gospodarkę nieatrakcyjną dla inwestorów – ze względu bardzo wysokie koszty pracy. Ponadto zmiana ta dostarczy silnego impulsu proinflacyjnego.

29.08.2024

Oszuści podszywają się pod portal Biznes.gov.pl

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ostrzega przed wiadomościami wysyłanymi do przedsiębiorców, w których oszuści informują o konieczności weryfikacji danych w serwisie Biznes.gov.pl. Nie ma ono nic wspólnego z wysyłanymi wiadomościami. I ostrzega. Jeśli przedsiębiorca wprowadzi swoje dane na fałszywej stronie, oszuści uzyskają dostęp do jego pieniędzy i danych osobowych.

29.08.2024

Razem przeciwko przedsiębiorcy. W czwartek ruszają tanie pozwy grupowe

Rynek i konsument

Od czwartku, 29 sierpnia, organizacje konsumenckie będą mogły skarżyć przedsiębiorców o zbiorowe naruszenie praw konsumentów, czyli praktycznie o wszystko. Nie będą musiały też płacić kosztów sądowych. Zdaniem prawników zmiana zdyscyplinuje firmy. Pojawia się też pytanie, czy nie wrócą praktyki sprzed lat, kiedy stowarzyszenia z wnoszenia powództw uczyniły "dojną krowę".

29.08.2024

Wynagrodzenie podwykonawcy zamówienia pod szczególną ochroną

Zamówienia publiczne

Podwykonawca w zamówieniach publicznych to podmiot odpowiedzialny za realizację określonej części zamówienia. Jego położenie nie może być gorsze niż generalnego wykonawcy, a ustawodawca chroni interesy – zwłaszcza ekonomiczne – podwykonawcy na wiele różnych sposobów.

28.08.2024

NIK: Polski biznes bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa

Prawo gospodarcze

Publiczne wsparcie przedsiębiorczości jest standardem w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w Polsce instytucje otoczenia biznesu, które powinny stanowić wsparcie dla innowacyjności i przedsiębiorczości, nie tworzyły spójnego i sprawnie działającego systemu. Zdaniem NIK to jeden z elementów wpływających na to, że Polska pozostaje w grupie najmniej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej.

28.08.2024

Fala pytań do TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego

Banki Kredyty Prawo europejskie

W ciągu zaledwie dwóch lat już po raz szósty polscy sędziowie wysyłają pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sankcji kredytu darmowego. Tym razem zrobił to Sąd Rejonowy w Łodzi. Prawnicy konsumenccy liczą, że wygrana w TSUE pociągnie za sobą falę pozwów podobną do tej frankowej. Ci reprezentujący banki są przekonani, że racja jest zdecydowanie po ich stronie.

28.08.2024

Wakacje kredytowe w 2025 r.? Ministerstwo Finansów na razie ich nie planuje

Banki Kredyty

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie ma planów przedłużenia wakacji kredytowych na 2025 r. Takiej odpowiedzi resort udzielił PAP. Pytanie, czy jest to ostateczna decyzja w tej sprawie. Tegoroczne wakacje również długo były w "zawieszeniu" i nie było wiadomo, czy będą wprowadzone, czy też nie i na jakich zasadach. Ostatecznie zdecydowano się je wprowadzić, ale dla mniejszej grupy kredytobiorców.

26.08.2024

Walne zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowych powinny odbywać się stacjonarnie

Koronawirus

Pandemia już dawno się skończyła, a w niektórych spółdzielniach mieszkaniowych wciąż stosowane są wprowadzone w tamtym okresie przepisy w sprawie głosowania nad uchwałami walnego zgromadzenia w drodze zbierania głosów na piśmie. Wszystko przez niejasne i nieprecyzyjne przepisy. Wygląda na to, że po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich szykują się zmiany, bo ministerstwa zgodnie przyznają, że walne zgromadzenia powinny odbywać się stacjonarnie.

26.08.2024

Z działki rolnej na budowlaną, czyli nowa moda na szybkie odrolnienie

Budownictwo Nieruchomości

Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.

26.08.2024

Droższe loty? Szykują się wyższe opłaty m.in. za certyfikaty w lotnictwie

Turystyka

Rząd przygotowuje się do noweli prawa lotniczego. Szykują się zmiany w opłatach za certyfikaty organizacji obsługi technicznej, organizacji zarządzania ciągłą zdatnością do lotu, ale też m.in. produkujących wyroby - części i akcesoria. Zmiany obejmą opłaty z tytułu nadzoru bieżącego nad tymi podmiotami, opłaty za certyfikację sprzętu lotniczego oraz za czynności związane z wydawaniem dokumentów zdatności dla statków powietrznych. Jak wskazano, będą dostosowane do faktycznie ponoszonych kosztów.

24.08.2024

Budynek gospodarczy bez żadnych formalności? Czasami prawo na to pozwala

Budownictwo

Żadnych formalności budowlanych, czyli ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, nie wymaga budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Przepisy nie precyzują jednak, o jaką produkcję rolną chodzi. Czy może to być w takim razie np. pietruszka w ogródku?

24.08.2024

Niska cena rządzi w przetargach i w KIO

Zamówienia publiczne

Mimo różnych "bezpieczników" w prawie zamówień publicznych, wciąż w przetargach króluje niska cena a wiele firm toczy między sobą wojny cenowe. Niska cena zdominowała również wokandę Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem prawników KIO zbyt łagodnie ocenia oferty z cenami nierynkowymi lub naruszającymi uczciwą konkurencję.

23.08.2024

Przedsiębiorcy pod kreską, przepisy antyzatorowe nie działają

Prawo gospodarcze Finanse Restrukturyzacja Upadłość

Nie jest różowo. Wiele firm ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. To efekt rosnących obciążeń fiskalnych, a także płacy minimalnej, która z kolei wpływa na wzrost obciążeń z tytułu wynagrodzeń i ubezpieczenia społecznego. Na kiepską kondycję firm mają również wpływ zatory płatnicze. Obowiązujące przepisy antyzatorowe są często omijane. Mistrzami w tym są duże firmy.

22.08.2024

NFOŚiGW: Nabór wniosków na termomodernizację budynków już otwarty

Środowisko Budownictwo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE oraz magazynów energii w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu to 494 mln złotych. Celem programu jest poprawa efektywności budynków wielorodzinnych poprzez m.in. ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła, budowę magazynu energii.

21.08.2024

Banki stosują zarzut potrącenia przy okazji przerwania biegu przedawnienia kredytu frankowego

Banki Kredyty frankowe

Niektóre banki stosują zarzut potrącenia roszczeń wobec frankowiczów, który obejmuje również odsetki. Zdaniem Związku Banków Polskich oświadczenie o potrąceniu pozwala na szybkie i stosunkowo łatwe pokrycie wzajemnych roszczeń stron, a tego rodzaju kompensacja świadczeń ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Objęcie nim odsetek za opóźnienie nie jest jednak zgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego.

21.08.2024

URE: Od 24 sierpnia br. społeczności energetyczne w rejestrze

Energetyka

Od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. OSE umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią z innymi odbiorcami.

20.08.2024

Prezes UKE mediatorem w sporach między wydawcami a big techami - nowelizacja prawa autorskiego opublikowana

Prawo autorskie

Nowe zasady wynagradzania twórców i wykonawców, w tym pobieranie tantiem od treści dziennikarskich wykorzystywanych przez big techy, przewiduje nowelizacja prawa autorskiego, którą opublikowano 19 sierpnia. To pierwsza tak duża zmiana prawa autorskiego od 30 lat. Od początku prac nad nią towarzyszyły jej duże kontrowersje. Przede wszystkim dotyczy one big techów. Środowisko dziennikarskie obawiało się, że będą narzucać swoją wolę wydawcom i media na tym stracą. Ostatecznie udało się wywalczyć kompromis.

20.08.2024

Syndyk Getinu pracuje nad ugodami, ale ciągle nie ma konkretów

Banki Kredyty frankowe

Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.

20.08.2024