Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace w zakresie przedłużenia tzw. wakacji kredytowych na 2025 rok - poinformował resort finansów, w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Nie oznacza to jednak, że jeszcze zdania nie zmieni.  

W tym roku również wakacje rodziły się w "bólach". Długo nie było wiadomo, czy będą, czy nie. Dwukrotnie też przesuwano termin ich wejścia w życie. W końcu 15 maja 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy, które przedłużyły je na 2024 r., ale na zmienionych zasadach. Chodzi o nowelizację z 12 kwietnia 2024 r. ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

 

Zasady zawieszenia spłaty rat

Dzięki tej noweli, od 1 czerwca kredytobiorcy mogli zawieszać spłatę rat kredytu. Z wakacji kredytowych w 2024 r. kredytobiorcy mogli skorzystać przez cztery miesiące w roku, tj.:

  • od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. –  przez dwa wybrane przez siebie miesiące, a także
  • od 1 września do 31 grudnia 2024 r. – przez dwa wybrane  przez siebie miesiące.

Prawo do zawieszenia rat mają tylko złotówkowicze, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł. Musi być on też zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje uzależnione są również od dochodu. Wylicza go sam kredytobiorca. Jest to  średnia arytmetyczna wartości „wskaźnika RdD” za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, która  przekracza 30 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Nie musi tego robić kredytobiorca, który ma na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. 

Czytaj więcej w LEX: Wakacje kredytowe w ramach programu wsparcia kredytobiorców >

Wskaźnik RdD  (czyli Rata do Dochodu) określa stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Z kolei miesięczny dochód to suma przychodów pomniejszona o:

  • miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne,
  • kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Czytaj też w LEX: Rola banków w usprawnieniu funkcjonowania instytucji rynku finansowego a Fundusz Wsparcia Kredytobiorców >