Od wielu lat obrót i zabudowa prywatnej ziemi rolnej są bardzo ograniczone. Nie zanosi się też na duże zmiany w tym zakresie. Co rusz więc pojawia się kolejny pomysł, jak obejść zakazy. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się zmiana klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków. 

Czytaj też: Reforma planistyczna - zamiast budów, problemy 

 

R na Bp, czyli prosty sposób na odrolnienie

Patent na odrolnienie jest prosty. Uzyskuje się warunki zabudowy dla gruntu rolnego (klasa gruntu IV lub niższa), np. na zabudowę siedliskową lub mieszkaniową. Następnie, po rozpoczęciu budowy (do czego wystarczy jedynie wpis w dzienniku budowy), można zmienić klasyfikację gruntu z użytku z rolnego R na zurbanizowane tereny niezabudowane, czyli na Bp. Taka działka nie jest objęta wówczas zakazami z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Można ją zabudować inaczej, podzielić na mniejsze i sprzedać pod budownictwo. 

Przed korzystaniem z odrolnienia "na skróty" przestrzegają jednak prawnicy, Związek Powiatów Polskich oraz Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa. Taka decyzja w przyszłości może skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować. 

 

Wniosek o zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej/leśnej - pobierz w LEX >

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto