Od przyszłego tygodnia obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) mogą składać wnioski o wpis do rejestru prowadzonego przez prezesa URE.

OSE mogą wytwarzać, dystrybuować, sprzedawać, zużywać, agregować lub magazynować energię, a także świadczyć usług w zakresie efektywności energetycznej, ładowania pojazdów elektrycznych lub świadczyć inne  usługi energetyczne swoim członkom lub udziałowcom. Jednocześnie odbiorca przystępujący do OSE dalej jest konsumentem. 

Instytucja OSE została uregulowana ubiegłoroczną nowelizacją prawa energetycznego. Zgodnie z nią, obywatelskie społeczności energetyczne mogą funkcjonować od sierpnia 2024 r. To podmioty posiadające zdolność prawną, których działalność opiera się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie i w których uprawnienia decyzyjne i kontrolne przysługują członkom, udziałowcom lub wspólnikom będącym wyłącznie osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami. 

Czytaj też: Spółdzielnia energetyczna pozwala obniżyć rachunki za prąd

URE wyjaśnił, że obywatelskie społeczności energetyczne umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią elektryczną z innymi odbiorcami. Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest zapewnienie członkom społeczności przystępnej cenowo energii elektrycznej oraz zwiększenie efektywności energetycznej na poziomie gospodarstw domowych, dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i obniżeniu ceny jej dostaw.