Optometryści pomogą odciążyć kolejki do okulistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Z porady optometrysty można było dotychczas skorzystać tylko prywatnie. Resort zdrowia planuje, aby stała się ona świadczeniem gwarantowanym, finansowanym z publicznych środków. Wizyta u takiego specjalisty ma być możliwa bez skierowania. Jest szansa, że zmiana ta przyczyni się do zmniejszenia kolejek do okulistów, choć nie wiadomo jeszcze, jak świadczenia zostaną wycenione.

24.08.2024

Chaos podczas naboru do programu FEnIKS, lekarze POZ rozczarowani

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze POZ od tygodni przygotowywali się do udziału w unijnym programie FenIKS, który koordynuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Tylko nielicznym w pierwszym wyznaczonym terminie udało się złożyć wnioski. Z powodu problemów technicznych NFZ przedłużył nabór do 23 września. To jednak nie kończy wątpliwości środowiska lekarskiego dotyczących tego programu. Lekarze z Porozumienia Zielogórskiego wskazują też na brak przejrzystych zasad i niejasne interpretacje regulaminu konkursu.

23.08.2024

Standardy ochrony małoletnich do wprowadzenia także u dentysty i w aptece

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeśli dziecko powie farmaceucie, że jest krzywdzone, placówka ma obowiązek zapewnić mu bezpieczeństwo i powiadomić odpowiednie służby. To jednak tylko jeden z aspektów przyjęcia w podmiotach medycznych standardów ochrony małoletnich. Chodzi bowiem także o to, by w szpitalu, przychodni czy gabinecie dentystycznym dziecko mogło po prostu czuć się dobrze, i aby personel wykazywał się wobec niego empatią.

23.08.2024

Uprawnienia lekarza łatwo sprawdzić, chyba że straci je już w trakcie pracy

Zawody medyczne

Dyrektor szpitala, który chce zatrudnić u siebie medyka, łatwo sprawdzi, czy ten posiada uprawnienia do wykonywania zawodu. Problem pojawia się w momencie, gdy lekarz straci je dopiero w trakcie pracy. Przepływ informacji wciąż pozostawia bowiem wiele do życzenia, a w konsekwencji może zdarzyć się, że medyk będzie leczył bez uprawnień, aż... ktoś się zorientuje. Zdaniem praktyków i prawników, warto pomyśleć o zmianach, by nie powtórzyła się sprawa z Wielkopolski.

22.08.2024

Wiadomo, które ośrodki będą monitorowały jakość opieki onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących (WOM) w związku z realizacją Krajowej Sieci Onkologicznej. Dla każdego województwa będzie jeden taki ośrodek. Będzie ich więc 16. Każdy z nich będzie monitorował jakość opieki onkologicznej na swoim terenie.

21.08.2024

Informacje o ciąży przekazywane tylko na życzenie pacjentek – jest projekt

Opieka zdrowotna

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podjęła decyzję o nowelizacji rozporządzenia dotyczącego raportowania w Systemie Informacji Medycznej (SIM). Po zmianach informacja o ciąży znajdzie się w SIM, ale tylko na wyraźne życzenie pacjentki. W środę został w tej sprawie opublikowany projekt wprowadzający zmiany w rozporządzeniu. Przekazano go do konsultacji społecznych.

21.08.2024

Realizacja obowiązku szkolnego w ośrodkach opieki psychiatrycznej złagodzona

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały dziennym ośrodkom opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zorganizowanie szkoły na swoim terenie. Nie każde centrum zdrowia psychicznego ma jednak taką możliwość. Zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia, w przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent – uczeń może realizować obowiązek szkolny w innym miejscu, np. w szkole publicznej, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej.

20.08.2024

Centralna e-rejestracja pod koniec przyszłego roku? To możliwe

Pacjent

Centralna e-rejestracja dostępna w publicznych placówkach zdrowotnych pod koniec 2025 r. - taki plan ma Ministerstwo Zdrowia, a zdaniem ekspertów, taki termin rzeczywiście jest realny. Na razie podmioty medyczne czekają na wejście w życie rozporządzenia, na mocy którego będzie można zgłaszać się do pilotażu, który na razie obejmie trzy rodzaje świadczeń. Na centralną e-rejestrację czekają i lekarze, i pacjenci - bo jest szansa, że w końcu skończą się poranne kolejki przed przychodniami.

20.08.2024

SOR w 15 minut przyjmie pacjenta z karetki - jest zgoda samorządów

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim SOR będzie miał obowiązek przyjąć w ciągu 15 minut pacjenta przywiezionego przez karetkę. Z kolei składy karetki, w zależności od przypadku, będą dwu- albo trzyosobowe.

19.08.2024

Leczenie depresji lekoopornej już niedługo w ramach NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Włączenie terapii przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, która pozwala na skuteczne leczenie depresji lekoodpornej, do świadczeń zapewnianych w ramach NFZ - to jedna z głównych zmian zaproponowana w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Propozycja zakłada również umożliwienie szybszego podjęcia pracy przez psychoterapeutów uzależnień w trakcie specjalizacji.

19.08.2024

NIK: Kuracjusze oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna

Resort zdrowia nie dostrzega problemu zanieczyszczenia powietrza w uzdrowiskach i potwierdza ich status, mimo niespełniania przez nie wymagań dotyczących jakości powietrza - alarmuje NIK i podkreśla, że przy ocenie właściwości leczniczych klimatu należy uwzględnić m.in. jakość powietrza. Pobyt w uzdrowisku nie powinien obciążać zdrowia kuracjuszy - a jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że zanieczyszczenie powietrza powoduje ryzyko wielu chorób.

19.08.2024

Weekendowe promocje na piwo łamią prawo? Granica jest cienka

Pacjent Rynek i konsument

Reklama piwa, choć ograniczona, generalnie jest w Polsce zgodna z prawem. Eksperci wskazują jednak, że jeśli chcemy realnie działać w zakresie poprawy stanu zdrowia publicznego, konieczne jest wprowadzenie ograniczeń również w tym zakresie. Prawnicy zaznaczają też, że popularne promocje typu "12 plus 12" mogą naruszać przepisy, zachęcając podprogowo do spożywania większej ilości alkoholu.

17.08.2024

Osocze i fibryna będą ujęte w świadczeniach gwarantowanych

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie pacjenci nie mają dostępu do zabiegów związanych z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Resort zdrowia planuje to jednak zmienić - opublikowano projekt rozporządzenia, który zakłada, że zostaną one włączone do świadczeń gwarantowanych, w zamian za terapie, których skuteczność nie została udowodniona naukowo.

16.08.2024

Wskaźniki jakości opieki zdrowotnej pełne wątpliwości

Pacjent Opieka zdrowotna

Środowisko medyków krytycznie ocenia projekt rozporządzenia wskazującego, w jaki sposób będzie oceniana jakość leczenia w placówkach medycznych. Regulacje są o tyle istotne, że miały realnie doprecyzować to, co zostało zapisane w ustawie, ale nie ma realnego przełożenia na rzeczywistość ze względu na brak konkretów. W uwagach przekazanych w ramach opiniowania lekarze podkreślają jednak, że projekt wymaga dalszych zmian, bo nie spełni swojego zadania.

16.08.2024

Trwa konkurs "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" - zgłoszenia do końca sierpnia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Jeszcze przez dwa tygodnie trwa zbieranie zgłoszeń w VI edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC", wspólnego przedsięwzięcia Wolters Kluwer Polska i Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Konkurs ma na celu wyróżnienie podmiotów leczniczych, które wdrażają praktyki zgodne z koncepcją Value Based Health Care (VBHC), czyli dążą do osiągania najlepszych efektów zdrowotnych przy optymalnych nakładach na opiekę.

14.08.2024

Ratownik medyczny poda lek podczas nieobecności lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ratownik medyczny może samodzielnie podać lek pacjentowi w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub innym oddziale, jeśli lekarz jest nieobecny. Ministerstwo Zdrowia złagodziło swoje stanowisko w tej sprawie i przypomina, że za organizację udzielania świadczeń w szpitalu odpowiada kierownik danej jednostki. Wyjątkowe sytuacje powinien uwzględniać regulamin organizacyjny.

14.08.2024

Plan dla Chorób Rzadkich na dwa lata przyjęty przez rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Poprzedni dokument wygasł z końcem ubiegłego roku, dlatego rząd musiał spieszyć się z jego zastąpieniem. Plan ma usystematyzować leczenie osób z chorobami rzadkimi, które wielokrotnie latami czekają na właściwą diagnozę i uprawiają tzw. odyseję diagnostyczną.

13.08.2024

RPO: Przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych bez podstawy prawnej - czas na zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Powszechną praktyką jest stosowanie przez szpitale psychiatryczne przeszukań chorujących osób. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Tymczasem w przepisach brak jest podstaw do takich działań. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc Ministerstwo Zdrowia, czy dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów.

13.08.2024

Propozycja finansowania pogłębi trudną sytuację placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Proponowany wzrost finansowania na poziomie 5,36 proc. w żaden sposób nie pokryje kosztów podwyżek płac w POZ – twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców POZ. Wskazują, że proponowana wysokość środków pogłębi i tak trudną już sytuację - szczególnie w przychodniach wiejskich i na terenach depopulacyjnych. Postulują o wzrost na poziomie co najmniej 9 proc. stawki. 

13.08.2024

Zorganizowanie w Polsce urlopu dla dializowanych graniczy z cudem

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada możliwość skorzystania z tzw. dializy gościnnej przez osoby z chorobami nerek. A to podstawowy warunek zorganizowania odpoczynku dla pacjentów leczonych hemodializami. Powodem jest brak regulacji prawnych, niedobory personelu nefrologicznego i coraz mniejsza liczba stacji dializ. Takich problemów nie ma większość krajów Unii Europejskiej, szczególnie w turystycznych miejscach.

10.08.2024