Lekarze mają o co walczyć. Jak przypomina Porozumienie Zielonogórskie, z programu FEnIKS miało skorzystać przynajmniej 2 tys. placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), a środki przeznaczone na dofinansowanie wynoszą 1,25 mld zł, z czego 80 proc. pochodzi z Funduszy Europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko na lata 2021-2027.

Środki wyczerpane w kilkadziesiąt minut 

Przedstawiciele placówek POZ od tygodni przygotowywali się do udziału w tym programie. Uczestniczyli w szkoleniach, analizowali potrzeby swoich praktyk i szacowali koszty zakupów. Jednak serwery, na których miał odbywać się nabór w jedynym pierwotnie wyznaczonym terminie (20 sierpnia) były przeciążone, co uniemożliwiło wielu podmiotom złożenie aplikacji. Tylko nielicznym udało się pokonać techniczne trudności. NFZ nowy termin wyznaczył na 21 sierpnia, a następnie przedłużył do 23 września. – Całkowita porażka. Lekarze POZ czują się mocno upokorzeni przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Proces aplikacyjny okazał się daleki od unijnych standardów. Serwery, na których miał odbywać się nabór, były przeciążone, co uniemożliwiło wielu podmiotom złożenie wniosków. Zaledwie po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia konkursu pula dostępnych środków została wyczerpana – tak skomentowała sytuację Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wskazuje też na brak przejrzystych zasad i regulaminu konkursu. Chaos podczas naboru do projektu FEnIKS jest tak wielki, a błędów tak dużo, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zwiększenie puli środków w tym naborze. Kolejnym problemem było niewłaściwe przygotowanie infrastruktury technicznej do obsługi konkursu, który, jak nietrudno się było domyślić, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wcześniejsze zainteresowanie spotkaniami oraz problemy techniczne z przeprowadzeniem webinaru, w którym uczestniczyło prawie 1500 osób, pokazywało skalę, z jaką należy się zmierzyć przy naborze wniosków. NFZ nie wyciągnął z tego żadnych wniosków – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.


Pytania o transparentność 

Narodowy Fundusz Zdrowia problemy techniczne tłumaczy przeciążeniem sieci. W krytycznym momencie było ponad milion prób wypełnienia wniosku. Fundusz wyznaczył drugi termin naboru przyjmowania wniosków do programu FenIKS na 21 sierpnia, a później przedłużył go do 23 września. To nie tylko nie rozwiało wątpliwości lekarzy, ale zrodziło nowe. – W jakim trybie realizowane jest ogłoszenie o dodatkowym naborze? Procedura realizacji naboru mówi, że „Ogłoszenie o naborze wniosków podawane jest do publicznej wiadomości nie wcześniej niż 30 dni i nie później niż 14 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem naboru wniosków”. Dodatkowo: „Ogłoszenie naboru wniosków zawierać będzie w szczególności: kwotę dostępną w ramach naboru”. Czy zatem dodatkowy nabór, gdy kwota nie zmieniła się, będzie powodował większą liczbę wniosków o tę samą kwotę? – pyta Wojciech Pacholicki.

Joanna Zabielska, lekarka POZ z Podlasia, dodaje, że proces naboru jest nierówny i niesprawiedliwy. – Przy naborze 20 sierpnia liczył się czas składania aplikacji, a już 21 sierpnia czytamy na stronie NFZ, że liczy się punktacja. Czy wczorajsze aplikacje mogą być przez to wycofane? A co z aplikacjami, które przeszły z błędami? Cztery podmioty należące do naszego związku na Podlasiu mają np. wykreśloną połowę sprzętu. Czy teraz mają to uzupełniać? – pyta lekarka.

Zniesiono zasadę: kto pierwszy ten lepszy. Z powodu problemów z naborem i w odpowiedzi na wątpliwości lekarzy, NFZ zaktualizował procedury realizacji naboru do przedsięwzięcia „Wsparcie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)”. Zniesiono także warunek różnicujący podmioty w kontekście czasu (data i godzina) wobec wszystkich złożonych wniosków. – Wprowadziliśmy tę zmianę ze względu na wystąpienie problemów technicznych w działaniu aplikacji naborowej – argumentuje fundusz.

Jak podkreślają przedstawiciele lekarzy POZ, nieudany start naboru stawia pod znakiem zapytania efektywność i sprawiedliwość rozdysponowania tych środków. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego apelują o pilne zmiany w projekcie i zapewnienie, że kolejne nabory będą przeprowadzone z większą dbałością o stronę techniczną oraz o transparentność.

Czytaj również: Propozycja finansowania pogłębi trudną sytuację placówek POZ