Jak zaznacza resort zdrowia, wprowadzenie nowej terapii finansowanej w ramach NFZ zostało poparte opiniami ekspertów i lekarzy psychiatrów. Do tej pory pacjenci, którzy chcieli skorzystać z innowacyjnej metody, sami musieli za nią zapłacić. Tymczasem w badaniach udowodniono, że przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) to skuteczna metoda leczenia ciężkich epizodów depresyjnych (pojedynczych oraz nawracających), zwłaszcza gdy pacjent nie reaguje na leki wdrażane w ramach farmakoterapii (mówi się wówczas o tzw. depresji lekoopornej; szacuje się, że na tę postać choroby może cierpieć nawet ok. 30 proc. osób chorujących na depresję) oraz na różne formy terapii. Badania wskazują, że taki rodzaj neurostymulacji jest także bezpieczny: terapię stosuje się np. u kobiet w ciąży lub osób starszych, a także tych pacjentów, którzy mają problemy związane ze skutkami ubocznymi leków. Leczenie na własną rękę to jednak koszt na poziomie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Po zmianie rozporządzenia kwalifikujący się pacjenci będą mogli skorzystać z TMS na dziennych oddziałach psychiatrycznych oraz w warunkach ambulatoryjnych. 

Zobacz też w LEX: Zagrożenia psychospołeczne w zakładzie pracy >

 

Psychoterapeuta uzależnień szybciej zacznie pracę 

Projekt przewiduje też, że specjalizanci w dziedzinie psychoterapii uzależnień będą mogli podjąć pracę zawodową w placówkach leczenia uzależnień od początku rozpoczęcia specjalizacji. Jak zaznacza resort, taka praca będzie odbywać się pod nadzorem specjalisty, a przyczyni się do redukcji wakatów w placówkach leczenia uzależnień. Z kolei osoby specjalizujące od początku będą nabywały umiejętności pracy klinicznej z osobami (dzieci, młodzież i dorośli) i bliskimi tych osób z problemem uzależnienia. 

Projekt zmian przewiduje także zmianę warunków, jakie są obowiązani spełniać świadczeniodawcy realizujący świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w ramach poziomów referencyjnych. Wprowadzone modyfikacje dotyczą przede wszystkim wymagań w części personel oraz organizacja udzielania świadczeń.

Sprawdź też w LEX: Kto dokonuje oceny ryzyka i nasilenia objawów depresji pacjentki objętej opieką okołoporodową? >

 

Ochrona zdrowia psychicznego. Komentarz
-20%

Paweł Drembkowski, Błażej Kmieciak, Radosław Tymiński

Sprawdź  

Cena promocyjna: 169.6 zł

|

Cena regularna: 212 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 154.76 zł