Jak pisaliśmy w serwisie Prawo.pl, resort zdrowia stał dotychczas na stanowisku, że ratownik medyczny w SOR, czy też innym oddziale szpitalnym, nie może samodzielnie podać leku pacjentowi czy udzielić świadczeń zdrowotnych, a jedynie na zlecenie lekarza. Po interwencjach i rozmowach z Polskim Towarzystwem Ratowników Medycznych (PTRM), ministerstwo złagodziło swoje stanowisko.

Czytaj również: Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

 

Kierownik jednostki odpowiada za organizację świadczeń

Wiceminister zdrowia Marek Kos w piśmie do PTRM zaznacza, że w sytuacji kiedy na SOR lub innym szpitalnym oddziale nie ma lekarza, za organizację udzielania świadczeń odpowiada kierownik jednostki. - Kwestie organizacji funkcjonowania oddziału, np. w sytuacji nieobecności kierownika oddziału, pielęgniarki oddziałowej czy niepełnego składu lekarzy dyżurnych, powinny być uregulowane w regulaminie organizacyjnym szpitalnego oddziału ratunkowego/innego oddziału szpitalnego, z uwzględnieniem wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa – pisze. Od początku na takim stanowisku stało PTRM.

Sprawdź też w LEX: Czy ratownik medyczny może przeprowadzać szczepienia? >

- Na podstawie ustawy o działalności leczniczej, za organizację i udzielanie świadczeń w podmiocie leczniczym odpowiada kierownik i on ma je zorganizować tak, by pielęgniarka, ratownik nie podawał nieodpowiednich leków pacjentowi – zaznacza dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes PTRM. Przy wcześniejszej interpretacji przepisów przez MZ zachodziło niebezpieczeństwo podważenia samodzielności ratowników medycznych. Nie mogliby wykonywać swoich czynności zawodowych w ramach prowadzenia segregacji medycznej w szpitalnych oddziałach ratunkowych, samodzielnie prowadzić resuscytacji w szpitalu oraz wykonywać wszystkich innych wymienionych czynności przewidzianych prawem jako samodzielne.

Czytaj w LEX: Zasady i warunki wykonywania zawodu ratownika medycznego >

 

Określony katalog leków, które może podać ratownik

Załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, przewiduje katalog świadczeń zdrowotnych „innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie”. Punkt 29 mówi o podawaniu przez ratownika produktów leczniczych, które są wymienione w załączniku nr 1 – jest tam 47 pozycji. – Jest to zatem katalog leków, co do których ratownik medyczny jest podmiotem uprawnionym do samodzielnego ich zaordynowania – również w ramach działalności szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) – podkreśla PTRM. Zaznacza, że realizacja procedury i udokumentowanie jej w dokumentacji medycznej pacjenta powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego w regulaminie organizacyjnym.

Czytaj też w LEX: Odpowiedzialność zawodowa ratownika medycznego - przesłanki i sankcje >