Lekarz przepisze medyczną marihuanę i fentanyl tylko po osobistym zbadaniu

Pacjent Zawody medyczne

7 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Tym samym medyczna marihuana, fentanyl oraz inne preparaty o działaniu uzależniającym znalazły na liście leków, które mogą być przepisane na receptę tylko po osobistym zbadaniu pacjenta

07.11.2024

SN: Obniżenie popędu seksualnego za... znieważenie policjanta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Sąd Okręgowy w Suwałkach rażąco naruszył prawo, nakazując agresywnej kobiecie poddanie się terapii farmakologicznej, osłabiającej popęd seksualny. Jedynym celem tej terapii jest osłabienie popędu seksualnego, a nie korygowanie zachowań podejrzanego, które z popędem tym nie mają nic wspólnego. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczonego środka zabezpieczającego i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.11.2024

Ugody w sprawach medycznych powinny być częstsze, ale raczej na piśmie

Prawo cywilne Pacjent

Choć polubowne rozwiązywanie sporów jest coraz szerzej promowane, sprawy medyczne wciąż rzadko kończą się poza sądami. Brakuje też rozwiązań systemowych. Tymczasem zawarcie ugody w części przypadków może być korzystne i dla lekarza, i pacjenta – trzeba jednak wiedzieć, jak uchronić się przed ewentualnymi nieporozumieniami. Z tego powodu eksperci uważają, że dla obu stron bezpieczniejsza jest forma pisemna.

07.11.2024

Opublikowano kalendarz szczepień na 2025 r. - są nowości

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił Program Szczepień Ochronnych na rok 2025. W dokumencie znalazło się kilkadziesiąt pozycji dotyczących wskazań do szczepień, w tym niedawno wprowadzone szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi oraz przedłużone, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV oraz COVID-19. Główny Inspektor Sanitarny określił też zasady przeprowadzania i organizacji szczepień.

06.11.2024

Recepta na bezpłatne leki także podczas prywatnej wizyty - rząd przyjął projekt

Pacjent Farmacja

Osoby w wieku 65 plus i do 18. roku życia będą mogły otrzymać receptę na bezpłatne leki także podczas wizyty lekarskiej w gabinecie prywatnym. Będzie ją także mógł wystawić lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece i lekarz w szpitalu, już nie tylko elektronicznie. Nie będzie też konieczne wpisywanie kodów oznaczających seniorów lub dzieci. We wtorek rząd przyjął projekt wprowadzający zmiany.

05.11.2024

Opiekę pielęgniarki oraz położnej POZ może utracić blisko 8 mln pacjentów

Pacjent Zawody medyczne

Po 1 stycznia 2025 r. praktyki pielęgniarek oraz położnych podstawowej opieki zdrowotnej mogą stracić możliwości dalszego funkcjonowania. To skutek zapisów w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że trwają prace legislacyjne, które mają zapobiec tej sytuacji. Pielęgniarki i położne obawiają się jednak, że do końca roku projekt nie przejdzie wszystkich szczebli procesu legislacyjnego.

05.11.2024

MZ: Już ponad 100 tys. osób zaszczepiło się przeciw COVID-19

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 25 października br. można zaszczepić się nową wersją szczepionki na COVID-19 - na Internetowym Koncie Pacjenta wystawiono elektroniczne skierowania. Tym razem szczepionka jest jednodawkowa - niezależnie od tego, jak wygląda historia pacjenta. W pierwszej kolejności szczepione są osoby powyżej 12. roku życia. Szczepionki są refundowane, a eksperci zachęcają do łączenia ich z tymi przeciwko grypie.

04.11.2024

Recepta na leki opioidowe po osobistym zbadaniu przez lekarza

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta - to główny cel rozporządzenia, które zostało przygotowane przez resort zdrowia i wejdzie w życie w czwartek. Na liście znalazły się m.in. substancje z grupy opioidów: fentanyl, morfina i oksykodon.

04.11.2024

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szereg zmian w opiece koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

W perspektywie 3-5 lat opieką koordynowaną w POZ mają zostać objęci wszyscy pacjenci w Polsce. Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić kolejnych lekarzy do przystąpienia do programu. Na razie jednak nie stanie się to odgórnym obowiązkiem - tak jak dotąd będzie się odbywało na zasadach fakultatywnych. Resort zdrowia planuje też wprowadzenie kolejnych ścieżek opieki koordynowanej, m.in. leczenia otyłości i wsparcia onkologicznego.

04.11.2024

Resort zdrowia chce usprawnić kwalifikację do przeszczepów nerek

Pacjent

Planowane jest powołanie stanowiska koordynatora potencjalnego biorcy, którego zadaniem będzie usprawnienie całego procesu kwalifikacji – deklaruje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą ewentualnych zmian prawnych w zakresie transplantacji nerek. Jednocześnie nie są na razie prowadzone systemowe zmiany w zakresie kwalifikacji pacjentów, choć eksperci wskazują rozwiązania, których wdrożenie warto byłoby rozważyć.

02.11.2024

Lekarze POZ: Proponowane zmiany w ordynowaniu leków zwiększą biurokrację

Pacjent Farmacja

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie są przeciwni rekomendacjom zawartym w raporcie zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept. Ich zdaniem zmiany uwzględnione w raporcie zwiększą biurokrację oraz skomplikują, już i tak niełatwy, system wystawiania recept. Zarzucają też brak kluczowej zmiany dotyczącej automatycznego ustalania poziomu refundacji leków.

31.10.2024

Rozwijanie cyfrowego potencjału i korzystanie z AI to lepsza opieka nad pacjentem

Pacjent Nowe technologie Opieka zdrowotna

Sztuczna inteligencja i w pełni cyfrowa dokumentacja to jedne z ważniejszych wyzwań, które czekają sektor zdrowotny w ciągu najbliższych dziesięciu lat - wynika z projektu kompleksowej strategii. Eksperci podkreślają, że wykorzystanie nowych technologii to bezpośrednie korzyści dla pacjenta i personelu - więcej czasu na leczenie, ale też dostęp do nowoczesnych terapii. Nie można jednak zapominać o zagrożeniach, a z tym wciąż radzimy sobie średnio.

31.10.2024

Badanie kleszczy pod kątem boreliozy to pseudomedycyna

Pacjent

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył skargę jednego z podmiotów leczniczych na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. W decyzji tej rzecznik uznał stosowane przez podmiot leczniczy praktyki, polegające na oferowaniu w medycznym laboratorium diagnostycznym badań kleszczy, za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz udzielanych z należytą starannością. Sąd podzielił to stanowisko.

30.10.2024

Pożar z leczeniem stwardnienia rozsianego ugaszony, ale problemy są systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecnie wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z ośrodkami, które prowadzą program lekowy dla chorych na stwardnienie rozsiane aneksy, aby zapłacić im za nadwykonania. Ma także nie być już problemu z włączaniem do leczenia osób z nowo postawioną diagnozą choroby. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ugaszony obecnie pożar nie spowoduje podobnych problemów w przyszłości, bo system nie zawsze nadąża za aktualnymi potrzebami.

29.10.2024

Osoby wentylowane mechanicznie w domu mogą już wnioskować o dodatek do energii

Pacjent Finansowanie zdrowia

Od 28 października br. osoby z niepełnosprawnością, korzystające z respiratora lub koncentratora tlenu, mogą wnioskować o dopłatę w wysokości 100 zł miesięcznie do rachunku za energię elektryczną. Wnioski na ten rok można składać do końca listopada. W przyszłym roku także ma być dodatek do energii elektrycznej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

28.10.2024

Krajowa Sieć Kardiologiczna ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę

Pacjent Opieka zdrowotna

Wprowadzenie do porządku prawnego regulacji zapewniających stabilny system koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w obszarze kardiologii - to główny cel projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, który właśnie został przekazany do konsultacji. Jak wskazano w uzasadnieniu, choroby układu krążenia są jednym z najczęściej występujących, a system ochrony zdrowia nie radzi sobie ze skutecznym leczeniem pacjentów.

28.10.2024

Mediacje w sprawach medycznych wciąż są rzadko wykorzystywane

Prawo cywilne Pacjent Zawody medyczne

Najwięcej przestrzeni do mediacji w sprawach medycznych można odnaleźć w odniesieniu do odpowiedzialności zawodowej personelu medycznego, problemem jest jednak to, że ustawodawca nie wymaga, by mediatorzy byli profesjonalistami, którzy ukończyli szkolenia i posiadają odpowiednie certyfikaty. Naprzeciw potrzebom wyszła jednak Naczelna Izba Lekarska, która zorganizowała 40-godzinne szkolenie z mediacji. Generalnie potrzebne są zmiany, by mediacja w sprawach medycznych była bardziej rozpowszechniona.

27.10.2024

Pacjenci z neurofibromatozami po trzydziestce także z dostępem do kompleksowej opieki

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o rok pilotażowy program dla pacjentów z neurofibromatozami. Włącza do niego także pacjentów, którzy ukończyli 30. rok życia, dotąd pilotaż obejmował pacjentów w wieku tylko do 30 lat. Program będą też realizować dwa nowe ośrodki, teraz będzie ich osiem. To bardzo ważne zmiany dla pacjentów z tym rodzajem chorób rzadkich, bo pozwolą na wdrożenie celowanego leczenia jak najwcześniej i zapewnią opiekę zdrowotną bez względu na wiek pacjenta.

26.10.2024

W strategii na najbliższe lata RPP zapowiada walkę z medycznymi „szarlatanami”

Pacjent Zawody medyczne

Nierespektowanie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, brak informacji, zagubienie pacjenta w systemie ochrony zdrowia, bezpieczeństwo leczenia to najważniejsze obszary, którymi zamierza zająć się rzecznik praw pacjenta. Ukazała się „Strategia wieloletnia Rzecznika Praw Pacjenta na lata 2024 – 2027”. W dokumencie znalazły się też propozycje rozwiązań prawnych, które mają ukrócić działalność „uzdrowicieli” i „szarlatanów”.

26.10.2024

Projekt zakazujący jednorazowych i aromatyzowanych e-papierosów gotowy

Pacjent Rynek i konsument

Jest gotowy projekt zakazu e-papierosów jednorazowych, który jest daleko idący i radykalny. Zakłada również eliminację z rynku wszelkich e-papierosów aromatyzowanych bez względu na formę - zapowiedział podczas sejmowej komisji wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie skierowany pod dalsze obrady, jednak taka propozycja jest zbieżna z tym, o co apelują lekarze i eksperci. Zwłaszcza w kontekście zdrowia młodszych konsumentów.

25.10.2024