Zmiana polega między innymi na określeniu katalogu środków i substancji, których przepisanie na recepcie jest możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza. Katalog ten obejmuje: fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywicę konopi.

Rzecznik praw pacjenta wyjaśnia, że nie jest już możliwe przepisanie recepty na wymienione wyżej preparaty w drodze teleporady, na odległość. Osoba wystawiająca receptę ma obowiązek osobistego zbadania pacjenta w celu ustalenia lub wykluczenia wskazań do zastosowania danego preparatu. Wyjątkiem są przypadki kontynuacji leczenia określonym preparatem, kiedy osobą wystawiającą receptę jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).

Przeczytaj także: SN: Częstowanie ciastkami z narkotykiem na szkoleniu prokuratorów skończy się dwoma wyrokami

- Zmiany mają na celu wzmocnienie nadzoru nad preskrypcją substancji kontrolowanych, a tym samym ograniczenia negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem tego rodzaju substancji, w tym ich nadmierną preskrypcją, co skutkuje uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji lub dalszego leczenia farmakologicznego, a to oprócz wyżej wskazanych negatywnych następstw zdrowotnych i społecznych, powoduje również zwiększone nakłady publiczne na ochronę zdrowia - informuje rzecznik praw pacjenta.(PAP)