Projekt rozporządzenia zakłada też, że wprowadzane do obrotu napoje spirytusowe nie mogą budzić wątpliwości ani wprowadzać w błąd odnośnie do danych umożliwiających identyfikację środka spożywczego oraz odróżnienie go od innych środków spożywczych - w szczególności środków spożywczych przeznaczonych dla dzieci. Napoje alkoholowe, których pojemność nie przekracza 200 ml, będą mogły być sprzedawane jedynie w puszkach lub szklanych opakowaniach. Jak wskazuje w uzasadnieniu reosrt rolnictwa, postulaty społeczne oraz sygnały organizacji zwalczających alkoholizm wskazują na łatwą dostępność napojów spirytusowych w niewielkich opakowaniach, jako na istotny czynnik promujący i zwiększający spożycie alkoholu. - W związku z pojawieniem się w ostatnich dniach alkoholu w saszetkach łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (musy owocowe), konieczne jest takie uregulowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby opakowanie nie wprowadzało konsumentów w błąd - zaznaczono. 

W projekcie przewiduje się jednak okres przejściowy – 30 dni, który zapobiegnie ewentualnym szkodom, które mogłyby zostać poniesione przez podmioty wprowadzające do obrotu napoje będące przedmiotem regulacji. 

Projekt rozporządzenia nie jest prawdopodobnie ostatnią zmianą, która zostanie zaproponowana. Nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracuje już resort zdrowia. 

Czytaj więcej: Saszetki z alkoholem wymuszają zmianę przepisów - prace już trwają