Radomir K., jako osoba fizyczna, zwrócił się do Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie z wnioskiem o udostępnienie informacji o liczbie studentów wg powiatów ich zamieszkania ze stanem na dzień 30 czerwca 2024 r. Rektor Uczelni odmówił wskazując, że nie jest to informacja publiczna. W tej sytuacji Radomir K. wystąpił do sądu administracyjnego, by ten przymusił uczelnię do ujawnienia żądanej informacji. Uczelnia wniosła o oddalenie skargi. Wyjaśniła, że jej działalność może być przedmiotem informacji publicznej jedynie w zakresie, w którym wykonuje zadania władzy publicznej tj. oświaty i kształcenia. Informacja o tym, z jakich powiatów pochodzą studenci Akademii należy natomiast do sfery jej interesów gospodarczych i nie może jej ujawniać.

Podwyżki dla nauczycieli i budżet na oświatę w 2025 r.>>

 

Zwykła ciekawość czy działalność konkurencji?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie ustalił, że adresatem wniosku skarżącego w tej sprawie była Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, która jest niepubliczną uczelnią zawodową działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz statutu. Funkcjonowanie prywatnych szkół wyższych stanowi realizację jednego z konstytucyjnych zadań państwa i spełnia kryterium wykonywania zadań władzy publicznej. Stanowisko to potwierdza linia orzecznicza sądów administracyjnych, wyrażająca pogląd, że oświatę oraz kształcenie należy zaliczyć do zadań publicznych nawet wtedy, gdy są one wykonywane przez szkoły niepubliczne. Akademia jest zatem uczelnią, która mieści się w katalogu podmiotów wykonujących zadania publiczne w postaci oświaty i kształcenia, które nie muszą łączyć się z koniecznością dysponowania majątkiem publicznym. Analizując zapisy statutu Uczelni, sąd zwrócił uwagę, że jest ona instytucją samofinansującą się i czerpiącą dochody z prowadzenia działalności edukacyjnej określonej w statucie.

 

W tej sprawie, wniosek dotyczył wskazania liczby studentów Akademii wg powiatów ich zamieszkania ze stanem na dzień 30 czerwca 2024 r. Zdaniem sądu, dla podmiotu samofinansującego, który prowadzi działalność na zasadach wolnorynkowych, informacje o liczbie studentów z podziałem według powiatów mogą mieć walor informacji o charakterze gospodarczym, gdyż ujawnią rozmiary i zasięg prowadzonej działalności gospodarczej. Z danych dotyczących liczby studentów z danego terenu podmioty nieuprawnione mogą wyinterpretować informacje o zakresie i kosztach prowadzonej przez szkołę działalności, co mogłoby mieć negatywny wpływ na pozycję uczelni, z uwagi na konkurencję na rynku szkół prywatnych. Choć niewątpliwie Akademia wykonuje zadania o charakterze publicznym, to jak zasadnie wskazała, nie wszystkie jej sprawy są sprawami publicznymi i mogą być uznane za informację publiczną w rozumieniu u.d.i.p. Akurat taką sprawą publiczną nie będzie informacja o liczbie studentów, gdyż dotyczy działań jako przedsiębiorca. Skoro zatem Rektor Uczelni udzielił odpowiedzi na wniosek, to nie pozostawał w bezczynności na dzień wniesienia skargi.

Wyrok WSA w Szczecinie z 9 października 2024 r. I SAB/Sz 142/24

Zobacz w LEX: Badanie przesłanek odmowy udostępnienia informacji publicznej > >