Udzielanie dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 27 listopada 2024 r.
w sprawie udzielania dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego

Na podstawie art. 15kc ust. 14c ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 340, 1089, 1222, 1473 i 1717) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb udzielania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dotacji, o której mowa w art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanej dalej "dotacją", z Turystycznego Funduszu Pomocowego oraz
2)
maksymalną wysokość dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego.
§  2. 
Z wnioskiem o wypłatę z Turystycznego Funduszu Pomocowego dotacji na pokrycie zwrotów wpłat podróżnych, zwanym dalej "wnioskiem", może wystąpić:
1)
organizator turystyki, który:
a)
przyjął płatność w formie bezgotówkowej,
b)
jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2211);
2)
podróżny, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej, którego:
a)
miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności objęte komunikatem, o którym mowa w art. 15kc ust. 14 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanym dalej "komunikatem", lub
b)
impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności objęte komunikatem.
§  3. 
1. 
Wniosek organizatora turystyki zawiera:
1)
informacje, o których mowa w art. 15ka ust. 8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;
2)
wskazanie całkowitej kwoty dotacji;
3)
oświadczenie organizatora turystyki potwierdzające:
a)
odstąpienie przez podróżnego od umowy albo rozwiązanie umowy z podróżnym w związku z wystąpieniem nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w komunikacie,
b)
że nie dokonał zwrotu wpłat wniesionych przez podróżnego,
c)
że przyjął płatność w formie bezgotówkowej;
4)
wskazanie miejsca, w którym impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w komunikacie - w przypadku gdy wniosek dotyczy podróżnego, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. b.
2. 
Organizator turystyki może złożyć wniosek dotyczący wypłaty na rzecz więcej niż jednego podróżnego.
3. 
Organizator turystyki, który nie dysponuje danymi, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, gromadzi je i przetwarza na potrzeby złożenia wniosku organizatora turystyki.
§  4. 
Wniosek podróżnego zawiera:
1)
informacje, o których mowa w art. 15ka ust. 11 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych;
2)
oświadczenie o:
a)
braku zwrotu jego wpłaty,
b)
miejscu zamieszkania podróżnego lub miejscu, w którym impreza turystyczna miała odbyć się na terytorium, na którym wystąpiły nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w komunikacie.
§  5. 
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej lub powiadomienia przez organizatora turystyki o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu ogłoszenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej, uznanej w drodze komunikatu za nadzwyczajne i nieuniknione okoliczności, o których mowa w art. 4 pkt 15 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
§  6. 
1. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po otrzymaniu wniosku organizatora turystyki i wniosku podróżnego, dokonuje oceny ich kompletności, zgodności i weryfikacji danych w nich zawartych.
2. 
Wniosek organizatora turystyki rozpatruje się w odniesieniu do poszczególnych podróżnych wykazanych we wniosku.
3. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje organizatora turystyki o złożeniu wniosku podróżnego.
4. 
W przypadku otrzymania niekompletnego wniosku organizatora turystyki lub wniosku podróżnego lub rozbieżności w tych wnioskach, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, organizatora turystyki lub podróżnego do uzupełnienia braków lub złożenia wyjaśnień, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
5. 
W razie nieuzupełnienia braków lub niezłożenia wyjaśnień przez organizatora turystyki lub podróżnego w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w ust. 4, wniosek organizatora turystki lub wniosek podróżnego pozostawia się bez rozpoznania, o czym informuje się organizatora turystyki oraz podróżnego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
§  7. 
1. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po potwierdzeniu kompletności wniosków organizatora turystyki i podróżnego oraz zgodności danych w nich zawartych, w terminie miesiąca od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 5, dokonuje ich weryfikacji.
2. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające, w toku którego może żądać od organizatora turystyki lub podróżnego przedstawienia:
1)
kopii umowy o udział w imprezie turystycznej zawartej między podróżnym a organizatorem turystyki;
2)
dowodu wpłaty na rzecz organizatora turystyki należności za imprezę turystyczną.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, termin określony w ust. 1 ulega przedłużeniu do 2 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 5.
4. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w terminie 7 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, o której mowa w ust. 1, dokonuje wypłaty dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego na rzecz podróżnych.
5. 
Dotacja jest wypłacana na rachunek, o którym mowa w art. 15ka ust. 11 pkt 15 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
6. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, organizatora turystyki i podróżnego o negatywnej weryfikacji wniosków.
7. 
W przypadku gdy wpłaty podróżnego zostały dokonane w walucie innej niż polska, kwotę należnej dotacji ustala się w walucie polskiej z zastosowaniem kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku przez organizatora turystyki.
§  8. 
1. 
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przeprowadzić czynności sprawdzające w stosunku do organizatorów turystyki lub podróżnych, na rzecz których dokonana została wypłata dotacji. Przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku ujawnienia w wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających, że dotacja stanowi kwotę nienależnie pobraną, dotacja ta podlega zwrotowi przez organizatora turystyki do Turystycznego Funduszu Pomocowego, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od dnia przekazania nienależnej dotacji na rzecz podróżnego.
3. 
W przypadku ujawnienia w wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających, że dotacja została udzielona w wyniku wskazania fałszywej informacji o miejscu zamieszkania, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. a, dotacja ta podlega zwrotowi przez podróżnego do Turystycznego Funduszu Pomocowego, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od dnia przekazania nienależnej dotacji na rzecz podróżnego.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa odpowiednio organizatora turystyki albo podróżnego do zwrotu dotacji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
5. 
Za kwotę nienależnie pobraną uważa się dotację, która została przekazana podróżnemu mimo braku uprawnienia do wypłaty dotacji.
§  9. 
1. 
Maksymalna wysokość dotacji jest równa kwocie wpłat na poczet umowy o udział w imprezie turystycznej, które nie zostały zwrócone przez organizatora turystyki.
2. 
Łączna wysokość dotacji nie może przekroczyć wartości wskazanej w art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
3. 
Jeżeli wysokość środków określona zgodnie z art. 15kc ust. 14b ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest niewystarczająca na dokonanie wypłat dotacji w pełnej wysokości, wypłaty dotacji obniża się proporcjonalnie w stosunku do wysokości tych środków.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2722).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1758

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie dotacji z Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Data aktu: 27/11/2024
Data ogłoszenia: 29/11/2024