O tak zwany dodatek do energii elektrycznej można starać się w ramach nowego modułu programu PFRON „Aktywny Samorząd”. Jest to nowe zadanie – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej (Obszar E). Początkowo miał to być oddzielny program, Prawo.pl pisało o tym już w czerwcu.

Czytaj także na Prawo.pl: Wycena domowej wentylacji mechanicznej jest przeszacowana i musi być obniżona

Dla kogo dodatek do energii elektrycznej

Z dopłaty do rachunku za prąd będzie mogła skorzystać:

  • dorosła osoba z niepełnosprawnością z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności;
  • dzieci i młodzież do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,

którzy korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej.

Oznacza to, że muszą to być osoby znajdujące się pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie albo pod opieką poradni lub ośrodka lub zespołu domowego leczenia tlenem.

Zobacz w LEX: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >

Potrzebne zaświadczenie od lekarza

Do wniosku o dodatek będzie trzeba załączyć skan swojego orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu albo z obu urządzeń. Wzór zaświadczenia od lekarza znajduje się na stronie PFRON. 

Zaświadczenie może podpisać: lekarz, lekarz specjalista, fizjoterapeuta lub pielęgniarka z zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub z poradni, ośrodka, zespołu domowego leczenia tlenem.

Druga możliwość jest taka, by na zaświadczeniu pieczątkę przybiła placówka, która realizuje dla danej osoby opiekę domową oraz podpisała je osoba upoważniona z tej placówki.

Kiedy składać wniosek o dodatek

Wnioski o dodatek do energii elektrycznej można składać od 28 października do 30 listopada br. Można wnioskować elektronicznie poprzez system obsługi wsparcia PFRON (SOW) lub w wersji papierowej. - Możesz też wypełnić wniosek w systemie SOW, wydrukować go i podpisać oraz przekazać go w wersji papierowej do Realizatora programu - samorządu powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania Wnioskodawcy (PCPR), ale to może spowodować, że Twój wniosek będzie dłużej obsługiwany – informuje PFRON.

Wniosek w systemie może też zarejestrować osoba, której na piśmie uprawniony do dodatku udzieli pełnomocnictwa. Wzór pełnomocnictwa znajduje się TUTAJ. Wnioski są rozpatrywane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR). W przyszłym roku wnioski będzie można składać od 1 stycznia.

Po złożeniu wniosku należy czekać na informację w systemie SOW, czy został przyjęty do realizacji. - Jeśli tak, to wkrótce otrzymasz przyznany dodatek na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Jeśli nie, otrzymasz informację, dlaczego wniosek nie może być zrealizowany – informuje PFRON.

Wysokość dodatku do energii

Wysokość dopłaty do rachunku za prąd w związku z wentylacją domową wynosi 100 zł miesięcznie. W tym roku dofinansowanie można uzyskać wstecz, czyli od lipca. - Jeśli złożysz wniosek w październiku 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-wrzesień (3 miesiące – 300 zł), jeśli złożysz wniosek w listopadzie 2024 r., to może on obejmować dodatek za miesiące: lipiec-październik (4 miesiące – 400 zł) – podaje przykłady PFRON.

Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł). Można złożyć wniosek o dodatek za każdy miniony miesiąc.

Co istotne, osoba wnioskująca o dodatek nie musi być wskazana jako bezpośredni płatnik rachunku za energię elektryczną. Nie musi też gromadzić rachunków potwierdzających wnoszenie opłat za energię elektryczną. Nie trzeba też czekać na zawarcie umowy, bo dodatek do energii zostanie przekazany na podstawie wniosku.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej