Najbliższa sobota, 30 listopada, to ostatni dzień na złożenie przez przedsiębiorców wniosku o wakacje składkowe za grudzień 2024 r. Nie dla wszystkich jednak osób prowadzących działalność gospodarczą nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i zbliżająca się dużymi krokami końcówka roku będą czasem radości. Nerwowa atmosfera może panować w domach tych, którzy informacji z ZUS nie dostaną przed 20 stycznia 2025 r., kiedy to będzie upływał termin zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.
- Zadzwoniłem do księgowej z pytaniem, czy i kiedy mam jej przekazać UPO w związku ze złożeniem przeze mnie wniosku o wakacje składkowe. W odpowiedzi usłyszałem, że UPO nie jest jej do niczego potrzebne, bo potrzebuje informacji o przyznaniu mi przez ZUS prawa do wakacji składkowych za grudzień 2024 r. albo decyzji o odmowie – napisał do nas przedsiębiorca z Podkarpacia. I dodał: - Usłyszałem, że jeśli informację z ZUS dostanę na dwa-trzy dni przed rozliczeniem składek za grudzień, czyli 17-18 stycznia, to biuro rachunkowe nie będzie w stanie mojego rozliczenia przygotować, bo po prostu nie zdąży. Proszę napiszcie o tym problemie, bo wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że może jednak musieć zapłacić składki za grudzień i żeby jakieś pieniądze na koncie firmowym sobie zostawili.
Jak wskazuje przedsiębiorca, prosząc o anonimowość, ZUS dał sobie miesiąc a nawet dwa miesiące na rozpatrzenie wniosków od 1,7 mln przedsiębiorców, a chce, żeby biura rachunkowe rozliczyły ten 1,7 miliona przedsiębiorców w kilka dni. – Zresztą o tym ostrzega strona rządowa, ale chyba nie każdy, kto złożył wniosek o wakacje składkowe o tym wie – napisał.
- Faktycznie może być problem, bo osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusze, na rozliczenie i zapłatę składek do ZUS - mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. I podkreśla, że zawsze była taka dysproporcja, ale wcześniej, gdy składki były zryczałtowane, to zrobienie korekty było łatwiejsze i mimo, że deklaracja była wtedy składana do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, to było wiadomo, jaka będzie składka do zapłacenia, bo przedsiębiorca wiedział, czy był chory, albo wystąpiły inne okoliczności powodujące konieczność zmiany podstawy oskładkowania. Natomiast teraz rzeczywiście tego czasu na rozliczenie jest bardzo mało. - Od początku mówiliśmy, że ta reforma jest wprowadzana na chybcika i będzie rodziła wiele problemów. Teraz dochodzą te z terminami i rzeczywiście ZUS może się nie wyrobić z rozpatrzeniem wszystkich wniosków w terminie, czyli najpóźniej do końca grudnia – przyznaje Hinc.
Czytaj również:
Mamy stanowisko ZUS w sprawie podpisywania wniosków o wakacje składkowe przez pełnomocników>>
Przez podpis pełnomocnika pod oświadczeniem przedsiębiorcy mogą stracić wakacje składkowe>>
ZUS ma 30 dni, a nawet dwa miesiące, na rozpatrzenie wniosku
Zgodnie z art. 36e ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozstrzyga o zwolnieniu z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, i informuje o tym płatnika składek za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Zakład. Rozstrzygnięcie w całości uwzględniające wniosek o wakacje składkowe, jak mówi ust. 2, nie wymaga wydania decyzji. Wniosek zaś rozstrzygnięty przez Zakład nie podlega wycofaniu albo korekcie (ust. 3).
Natomiast jak stanowi ust. 4, w przypadku:
- rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust. 1, które nie uwzględnia w całości wniosku, o którym mowa w art. 17a ust. 1, lub uwzględnia ten wniosek w części,
- stwierdzenia w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym lub kontrolą, że płatnik składek nie spełnia warunków, o których mowa w art. 17a lub art. 17b
- Zakład wydaje decyzję.
Czytaj w LEX: Dwuosobowa spółka z o.o. (nie)skutecznym sposobem na uniknięcie płacenia składek ZUS > >
Decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, informacje i inne pisma w sprawie zwolnienia z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, Zakład sporządza i doręcza wnioskodawcy w postaci elektronicznej na profilu informacyjnym (ust. 5). Informację zaś o umieszczeniu na profilu informacyjnym decyzji, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, informacji lub innego pisma w sprawie zwolnienia z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, Zakład przesyła na wskazany na profilu informacyjnym adres elektroniczny lub numer telefonu (ust. 6).
Przemysław Hinc zwraca jednak uwagę, że ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wakacje składkowe, a jeśli będzie musiał przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w ramach którego zażąda dodatkowych dokumentów, to termin ten może ulec wydłużeniu do dwóch miesięcy.
Wynika to z tego, że ustawodawca nie przewidział odrębnego trybu procedowania w sprawie „wakacji składkowych”, ulgi tego rodzaju - w zapłacie składek - właściwie wcześniej w zasadzie nie były spotykane na gruncie ubezpieczeń społecznych. ZUS rozpatruje więc wnioski w oparciu o przepisy u.s.u.s., a jeśli ta ustawa nie przewiduje sposobu postępowania w danej sprawie, to zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl jego art. 35 par. 1 organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Zgodnie zaś z par. 3, załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
- W tej sprawie zapewne należałoby więc najpierw poszukać rozwiązań przewidzianych w ustawie systemowej, tu z pomocą przychodzi przepis art. 24 ust 6d u.s.u.s., który dotyczy opłaty dodatkowej, egzekucji składek i ich zwrotu, a który stanowi, że nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku, o którym mowa w ust. 6c – tłumaczy Przemysław Hinc. Dopiero wówczas, gdy sprawa będzie wymagała wszczęcia postępowania wyjaśniającego, termin jej załatwienia może zostać wydłużony do dwóch miesięcy.
Co to oznacza w praktyce?
- Jeżeli więc przedsiębiorcy złożyli wnioski o wakacje składkowe przed 24 listopada, a ZUS poinformuje ich w terminie o tym, że ich wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, to mogą się spodziewać, że święta upłyną im w radosnej atmosferze, jeśli zawnioskowali później, ale zdążą do końca listopada 2024 r., to huczna zabawa czeka ich w Sylwestra, jednak jeśli nie dostaną informacji z ZUS do na początku stycznia przyszłego roku, to mogą spodziewać, że po Trzech Królach będą musieli zapłacić składkę na ZUS za grudzień – wskazuje Przemysław Hinc.
Cena promocyjna: 53.1 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59 zł
Jeśli ZUS nie wyrobi się do 20 stycznia, to z zapłatą składki nie należy czekać
- Jeżeli otrzymasz odmowę bez względu na to, czy złożysz odwołanie od decyzji czy nie, musisz złożyć za miesiąc, o który wnioskowałeś, dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Musisz też opłacić należne składki – możemy przeczytać na rządowej stronie informującej o wakacjach składowych.
Przemysław Hinc radzi nie czekać z zapłatą składki za grudzień 2024 r. przedsiębiorcom, których wnioski o wakacje składkowe w rozsądnym terminie, dającym szansę na prawidłowe rozliczenie do 20 stycznia 2025 r., nie zostaną rozpatrzone. – Może się zdarzyć, choć nie powinno, że ZUS się po prostu w terminie dwóch miesięcy nie wyrobi, dlatego nie czekając na informację z ZUS lepiej jest zapłacić składkę, a jeśli po tym terminie okaże się, że przedsiębiorcy jednak przyznano ulgę w postaci wakacji składkowych, to będzie mógł skorygować złożoną wcześniej deklarację i nadpłaconą składkę odzyskać – wskazuje. I przyznaje, że popadnięcie w zaległość w opłacaniu składek może niekorzystnie wpłynąć na uzyskanie wsparcia w przyszłości. – Organy, w tym ZUS, są mniej skłonne udzielać pomocy przedsiębiorcom, którzy zostaną przez nie uznani za nierzetelnych – dodaje.
Zobacz również w LEX: Skutki prawne zaliczania wpłat na poczet zaległości podatkowych na gruncie prawa podatkowego i karnego skarbowego > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.