Na Program Szczepień Ochronnych w 2025 roku będą składać się:

I. Szczepienia obowiązkowe:

A. Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku – kalendarz szczepień.

A.1. Wariant szczepień z użyciem szczepionki wysokoskojarzonej (DTaP-IPV-Hib).

B. Szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie w związku z przesłankami klinicznymi lub epidemiologicznymi.

C. Szczepienia poekspozycyjne.

II. Szczepienia zalecane.

 

Nowe wskazania

Program Szczepień Ochronnych jest sukcesywnie rozwijany. Od 15 października br. kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. 

W zalecanych szczepieniach ochronnych objętych finansowaniem przez ministra zdrowia znalazły się też szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla osób po ukończeniu 9. roku życia (do ukończenia 14. r. ż.), w schemacie dwudawkowym; dla osób urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu).

Nadal będzie się można bezpłatnie szczepić przeciwko COVID-19. W tym przypadku wskazania są szerokie, ponieważ dotyczą wszystkich pacjentów po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym.

Czytaj także: Bezpłatne szczepionki przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży - w aptekach braki

 

Zasady przeprowadzania

GIS opublikował też zasady szczepień dzieci urodzonych przedwcześnie:

  1. Zalecane jest szczepienie dzieci urodzonych przedwcześnie zgodnie z ich wiekiem chronologicznym, tj. liczonym od momentu narodzin.
  2. U dzieci urodzonych poniżej 32. tygodnia ciąży zalecane jest wykonanie pierwszych szczepień (BCG, WZW typu B, DTaP, IPV, Hib, PCV, ROTA) w trakcie hospitalizacji, o ile pozwala na to ich stan kliniczny.
  3. Informacje o dedykowanych schematach szczepienia, które są zalecane u dzieci urodzonych przedwcześnie znajdują się w sekcjach dotyczących poszczególnych szczepień, zaleceniach towarzystw naukowych oraz Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki, którą planuje się wykonać szczepienie.

 

Czytaj w LEX: Rodzic nie może zasłaniać się nieznajomością obowiązkowych szczepień > >

Określono też zasady szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym, w tym: gruźlicy, WZW typu B, rotawirusom, błonnicy, tężcowi, krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (polio), haemophilus influenzae typu B (Hib), Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae, dwoinka zapalenia płuc, pneumokok), ospie wietrznej, a także skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i  różyczce.

Inspektorat określił też ogólne zasady przeprowadzania i organizacji szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Czytaj także: Szczepienia przeciw HPV już dla dziewięciolatków już obowiązują