Prawo.pl
Nie można się ubezpieczyć od zdarzeń pewnych, więc na zakup ubezpieczenia koszów rezygnacji będzie za późno, gdy rozchorujemy się przed samym wyjazdem i będziemy chcieli zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów wyjazdu z polisy. Ubezpieczyciele chronią się przed nadużyciami ze strony klientów i taką polisę można kupić w krótkim terminie po nabyciu wycieczki czy biletu lotniczego.
Regina Skibińska
24.02.2024
Ubezpieczenia
Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. dbałość o dobro zakładu pracy, co obejmuje również dobre imię i renomę pracodawcy. Pracownik zobowiązany jest również do lojalności wobec pracodawcy i powstrzymania się od zachowań mogących narażać go na utratę zaufania u osób trzecich. Obowiązki te ciążą na pracownikach również po godzinach pracy – pisze Anna Copp, adwokat.
Anna Copp
24.02.2024
Prawo karne Prawo cywilne Prawo pracy
Organ nakazał usunięcie licznych nieprawidłowości. Wydana w tej sprawie decyzja została uchylona, ponieważ nie określono, jakie czynności trzeba wykonać w celu usunięcia naruszeń oraz nie wskazano precyzyjnie, kto jest adresatem obowiązków. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zwrócił też uwagę, że organ powinien ocenić, czy wszystkie stwierdzone nieprawidłowości zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku.
Dorian Lesner
24.02.2024
Budownictwo
Drobna zmiana w przepisach rejestrowych sprawia, że od trzech lat Polska jest atrakcyjnym miejscem do rejestracji jachtów z całego świata. Żeglarzy zachęcają tanie i szybkie procedury dokonywane przez internet, a w polskim rejestrze można znaleźć już ponad 63 tysięcy jednostek. Liderem wśród wybieranych portów macierzystych jest Gdańsk.
Michał Kosiarski
24.02.2024
Prawo europejskie
Szczeciński oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cofnął zasiłki nieuczciwym pracownikom. W pierwszym z przypadków, po wykryciu, że kierowca przebywający na L4 świadczy usługi na rzecz innego podmiotu. Środki finansowe zwrócić będzie musiała także pracownica, która w trakcie zwolnienia lekarskiego udała się wraz z mężem na wycieczkę do Miami. W obydwu sprawach ZUS wyciągnął konsekwencje po otrzymaniu danych z kontroli, które na zlecenie przedsiębiorców przeprowadziła wyspecjalizowana firma.
Grażyna J. Leśniak
24.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Eksperci Forum Prawo dla Rozwoju apelują o regulację obrotu tzw. woreczkami nikotynowymi. To saszetki doustne zawierające nikotynę, które zdobywają popularność wśród młodzieży. Produkty te nie są objęte akcyzą, inaczej niż inne wyroby zawierające nikotynę, nie istnieją też regulacje zabraniające ich sprzedaży osobom niepełnoletnim.
Monika Sewastianowicz
24.02.2024

Ulga termomodernizacyjna dla męża po śmierci żony

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Samo wystawienie faktury na któregokolwiek z małżonków ma znaczenie drugorzędne, w sytuacji gdy wydatek poniesiony jest z majątku wspólnego małżonków i przeznaczony na wspólną nieruchomość. Mąż może kontynuować odliczenie w ramach ulgi po śmierci żony. Taką korzystną interpretację wydała skarbówka w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
Wiesława Moczydłowska
24.02.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Bezpłatna antykoncepcja? Jest poselski projekt

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Kobiety do 25. roku życia miałyby dostęp do bezpłatnej antykoncepcji. Starsze z kolei mogłyby korzystać z refundowanej antykoncepcji w szerszym zakresie niż obecnie. Lista refundowanych środków miałaby się rozszerzyć o leki antykoncepcyjne nowej generacji, plastry, wkładki i minipigułki. Zakłada to poselski projekt Trzeciej Drogi, który trafił do Sejmu. Antykoncepcja miałaby być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
24.02.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Gdy choroba, wiek lub inne ważne przyczyny nie pozwalają nam na samodzielne załatwienia spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wówczas możemy upoważnić do tego inną osobę. W tym celu należy udzielić jej pełnomocnictwa. ZUS przygotował do tego odpowiedni formularz PEL.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2024
Ubezpieczenia społeczne
Stopa bezrobocia w styczniu 2024 roku wyniosła 5,4 proc. W całym kraju zarejestrowanych było 837,1 tys. osób. Najwięcej w województwie mazowieckim – 117,1 tys. osób, a najmniej – w województwie lubuskim, bo 16,7 tysiąca - podał w piątek GUS. Zdaniem Konfederacji Lewiatan rynek pracy jest silnie sezonowy i widzimy tego oczywisty efekt.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Tworzenie planów urlopów nie musi sprowadzać się do rozpisywania w nich wypoczynku na cały rok kalendarzowy. Mogą obejmować także okresy półroczne, czy nawet kwartalne. Przyjęcie krótszego okresu planowania urlopów pozwoli na większe urealnienie ustalanych w planach terminów zarówno odnośnie potrzeb pracowników, jak i pracodawcy. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
23.02.2024
Prawo pracy
Zasadnicza treść umowy zawarta przez jednostkę samorządową i dotycząca jej mienia stanowi informację publiczną. Wniosek w tej sprawie nie może jednak naruszać przepisów ustawy Prawo o notariacie, które limitują dostęp do treści aktu. Orzekł tak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. W sprawie chodziło o skan aktu notarialnego potwierdzającego sprzedaż działki.
Marek Sondej
23.02.2024
Samorząd terytorialny
Mediacji obligatoryjnej nie powinniśmy się bać. To rozwiązanie działa w innych krajach europejskich i się sprawdza, a główną zaletą, poza odciążeniem sądów, jest zwiększanie świadomości obywateli. Tyle że same przepisy nie wystarczą. Do tego trzeba przygotować także sądy, profesjonalnych mediatorów i pełnomocników - mówi w rozmowie z Prawo.pl Jacek Czaja, radca prawny, dyrektor International Academy of Dispute Resolution i laureat III miejsca w konkursie Rising Stars Liderzy jutra 2023.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2024
Wymiar sprawiedliwości
Towarzystwo naukowe ginekologów do jednego worka wrzuciło kobiety z nadciśnieniem tętniczym i te, które do przerwania ciąży uprawnia stan zdrowia psychicznego. W efekcie w obecnym brzmieniu, liczące niecałe sześć stron rekomendacje, są niezgodne z prawem. Przymuszają do leczenia psychiatrycznego pacjentki, które chcą przerwać ciążę z uwagi na zdrowie psychiczne.
Katarzyna Nocuń
23.02.2024
Pacjent
W czwartek Sejm przyjął sprawozdanie z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Program był realizowany od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku. W tym czasie wygenerowano ponad 4,4 mln bonów, z czego aktywowano 88 proc. Najwięcej środków z programu trafiło do województwa małopolskiego, bo 675 mln zł, a największym beneficjentem była Energylandia - park rozrywki w Zatorze.
Ret/PAP
22.02.2024
Mirosław Wróblewski, prezes UODO, ma zastrzeżenia do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Sejm. Proponowany obowiązek ujawniania w oświadczeniu majątkowym osoby pełniącej funkcję publiczną danych o majątku odrębnego małżonka może naruszać przepisy.
Robert Horbaczewski
22.02.2024
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy w postępowaniu egzekucyjnym można sprzedać bazę danych po to, by z uzyskanej kwoty zaspokoić wierzyciela. Haczykiem jest to, że sprzedaż ma się odbyć bez uzyskiwania zgody osób wpisanych do tej bazy. Na razie w sprawie wypowiedział się Rzecznik Generalny TSUE, który stwierdził, że pod pewnymi warunkami jest to dopuszczalne.
Monika Sewastianowicz
22.02.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Pozwolenie na budowę nie jest bezterminowe. Jeżeli w ciągu trzech lat budowa nie ruszy, oznacza to dla inwestora, że musi uzyskać kolejne pozwolenie na budowę, bo stare już wygasło. Podobnie będzie także wtedy, gdy budowa została przerwana na dłużej niż trzy lata. Liczenie tego terminu wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.
Katarzyna Niemiec
22.02.2024
Budownictwo
Uregulowanie krajowe przewidujące wskazanie przyczyn rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony narusza prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Liczba nominacji kobiet na prezeski zarządów największych europejskich firm z sektora usług finansowych spadła rok do roku z 51 proc. do 44 proc. w 2023 roku – wynika z najnowszego badania firmy EY. Co trzecia organizacja (31 proc.) wciąż nie osiągnęła wymaganej reprezentacji kobiet. Zgodnie z unijną dyrektywą do czerwca 2026 r. w radach nadzorczych i zarządach firm powinno zasiadać minimum 40 proc. osób płci niedoreprezentowanej.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Pracodawca obowiązany jest szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, a więc np. zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, prywatność. Ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązku dotyczącego poszanowania godności pracownika może być podstawą rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia – pisze Anna Copp, adwokat. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Anna Copp
22.02.2024
Prawo cywilne Prawo pracy BHP
System czasu pracy może ulegać zmianom, w tym także zmianom z góry przewidywanym w regulaminie pracy lub obwieszczeniu o czasie pracy. Nie ma przeszkód, by w tych regulacjach wewnętrznych połączyć pewne okresy roku ze stosowaniem w ich trakcie określonego systemu. Następowałaby wówczas automatyczna coroczna zmiana systemu w związku z rozpoczęciem się tego okresu. Więcej także w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
22.02.2024
Prawo pracy

SN: Emeryt pracujący w innym zakładzie korzysta ze świadczeń ZFŚS

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest emerytem, byłym pracownikiem w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 21 lutego br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W okresie od stycznia do grudnia 2023 r. ZUS wypłacał emerytury 6,2 mln emerytów w przeciętnej wysokości 3 389,49 zł. Rentę z tytułu niezdolności do pracy otrzymywało 553 tys. świadczeniobiorców, a rentę rodzinną – prawie 1,2 mln osób. Przeciętnie wypłacane świadczenia wynosiły odpowiednio 2 621,97 zł i 2 949,33 zł – podał ZUS. W sumie na wypłatę emerytur wydano 251,9 mld zł, rent z tytułu niezdolności do pracy – 17,4 mld zł i rent rodzinnych – 41,8 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2024
Ubezpieczenia społeczne
Ponad 10 mln zł nałożył prezes UOKiK na siedmiu pożyczkodawców i pośredników kredytu konsumenckiego – działania podjęto po skargach otrzymanych od dotkniętych praktykami konsumentów. Ukarane podmioty były zaangażowane w „rolowanie” pożyczek, czyli naprzemienne udzielanie konsumentom pożyczek celem spłaty pierwotnego zadłużenia.  
Renata Krupa-Dąbrowska
21.02.2024
Rynek i konsument Kredyty
Ulga dla seniora może być stosowana u podatnika już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. W takiej sytuacji płatnik podatku nie będzie obliczał ani pobierał z wynagrodzenia podatnika zaliczek aż do momentu przekroczenia przez podatnika kwoty przychodu w wysokości 85 528 zł. Warunkiem jest złożenie przez podatnika płatnikowi stosownego oświadczenia.
Krzysztof Kaźmierski
21.02.2024
PIT Doradca podatkowy
Jakiekolwiek pogorszenie funkcji umysłowych ze względu na wiek czy też przebyte choroby nie jest równoznaczne z zaistnieniem stanu wyłączającego świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Polemika z oceną psychofizycznego stanu testatora nie może znaleźć się w skardze kasacyjnej - dlatego Izba Cywilna SN odrzuciła wniosek uczestniczki postępowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2024
Prawo cywilne
Kredytobiorca może skutecznie złożyć oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego nie tylko jako podstawy do zainicjowania własnego powództwa, ale również w trakcie postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których kredyt nie był spłacany, bank go wypowiedział, a następnie wygrał sprawę sądową i przystąpił do egzekucji.
Regina Skibińska
21.02.2024
Banki Kredyty

Świadczenia urlopowe w 2024 roku

Domowe finanse Prawo pracy
Świadczenie urlopowe w rozumieniu przepisów o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych może być wypłacane jedynie przez nietworzących ZFŚS pracodawców zatrudniających poniżej 50 pracowników. Przy większym zatrudnieniu wypłacanie takiego rodzaju świadczenia nie będzie wolne od składek „na ZUS”. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
21.02.2024
Domowe finanse Prawo pracy
Rada Ministrów przyjęła właśnie przedstawionym przez ministra sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada on m.in., że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie przez Sejm, jak to ma miejsce od 2018 r. MS pierwszą wersję poprawiło - m.in. wyłączając ze zgłaszania kandydatów przez samorządy prawnicze i obywateli.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2024
Wymiar sprawiedliwości