Na wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach. We wtorek odbyło się też kolejne spotkanie poświęcone temu zagadnieniu. Udział wzięli w nim przedstawiciele MRPiPS, Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.

Przegrzanie organizmu może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, również prowadzące do śmierci. Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona za to jest jej minimalna wysokość, zależna od wykonywanej pracy. W ocenie Ministerstwa Pracy obecne przepisy nie chronią pracowników w wystarczającym stopniu.

Czytaj również: Praca w upały - pracodawca ma obowiązki>>

 

Palący problem

Prowadzone w Ministerstwie Rodziny, pracy i Polityki Społecznej analizy i badania mają na celu wypracowanie rozwiązań, które będą lepiej dbały o interesy pracowników. Zmiany klimatyczne powodują, że upalnych dni jest co roku coraz więcej, więc ochrona przed wysoką temperaturą w miejscu pracy jest koniecznością. Celem prac prowadzonych przez MRPiPS jest zaproponowanie przepisów, które będą obowiązywały już w przyszłym sezonie letnim.

- Docierają do nas informacje o kolejnej fali upałów, która dotrze do Polski. Temperatura może sięgnąć 40 stopni. Zmiany klimatyczne, które są faktem, mają wpływ na całe nasze życie. Do MRPiPS coraz częściej zgłaszają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zastanawiają się, jak mogą zgodnie z prawem reagować na wysokie temperatury w pracy. Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnymi siłami zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić na przyszłość – powiedziała minister Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj też w LEX: Uprawnienia pracowników oraz obowiązki pracodawców w przypadku pracy podczas upałów >>>

Jak twierdzi ministerstwo, dzięki uwzględnieniu w pracach czterech podmiotów mających różne kompetencje wypracowane przepisy będą skutecznie chronić pracownice i pracowników przez kolejne lata.

- Jest to bardzo ważna inicjatywa, bo od wielu lat mówi się o tym, że regulacji wysokich temperatur w miejscu pracy brakuje w polskim prawodawstwie. Dzięki nowym regulacjom inspektor pracy będzie miał realne narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia pracownika, które może wynikać z wysokiej temperatury. Celem nas wszystkich jest to, żeby pracownik nie poniósł w pracy uszczerbku na zdrowiu – przekazał Marcin Stanecki.

Przepisy chroniące pracowników i pracownice przed działaniem wysokich temperatur są obecnie rozproszone w różnych aktach prawnych i zaznajomienie się z nimi może być utrudnione. Dlatego resort, wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców i pracowników, opracował pakiet informacyjny pod nazwą „Dobry Klimat w Pracy”. Będzie można go pobrać ze strony internetowej ministerstwa.

Czytaj też w LEX: 

Letnia odzież ochronna i robocza - jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w upały >> 

Napoje wydawane pracownikom podczas upałów – konsekwencje podatkowe >>